עיתון בניו יורק פירסם שמות מחזיקי נשק - עובדיו קיבלו איומים

"ג'ורנל ניוז" פירסם שמות וכתובות של כל מחזיקי הנשק בשני מחוזות - התגובה הייתה מהירה ואלימה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עיתון מקומי במדינת ניו יורק, "ג'ורנל ניוז", שפירסם לפני שבועיים את שמותיהם וכתובותיהם של בעלי רשיון אחזקת נשק באזור - בסך הכל 33,614 איש במחוזות וסטצ'סטר ורוקלנד - קיבל איומים מרחבי ארה"ב, ואילץ את מו"לית העיתון לשכור מאבטחים חמושים.

העיתון פירסם מאמר שכותרתו: "מחזיק הנשק השכן: מה שלא ידעתם על כלי נשק בשכונתכם", לווה במפות, וזה ליותר ממיליון צפיות באתר האינטרנט -  יותר מכפליים משיא הצפיות הקודם באתר, שהוחזק על ידי ידיעה על חבר מועצה שעצר שני ילדים על הקמת דוכן למכירת קאפקייקס. אך המאמר גרם למחזיקי נשק לחוש חשופים להטרדות או לפריצות, ועורר לזעם ציבורי ברחבי המדינה.

האיומים הטלפוניים והאינטרנטיים הפכו כה מאיימים, עד כי נשיאת ומו"לית העיתון, ג'נט הסון, שכרה אבטחה פרטית למטה החברה בווייט פליינס ולסניף נוסף בווסט ניאק. מידע אישי על עורכים וכתבים בעיתון פורסם באינטרנט, כולל כתובותיהם ומידע על בתי הספר בהם לומדים ילדיהם. כמה כתבים קיבלו מכתבי איומים לפיהם יירו בהם בדרכם למכוניותיהם. בלוגרים עודדו אנשים לגנוב מספרי כרטיסי אשראי של עובדי העיתון. למערכת החדשות של העיתון נשלחו חבילות עם אבקה לבנה, וחבילה שלישית נשלחה לביתו של עיתונאי. כל החבילות נבדקו על ידי המשטרה ונמצאו בלתי מזיקות.

ילדים מופנים אחרי הטבח בקונטיקטצילום: אי-פי

"כעיתונאים, אנחנו מוכנים לספוג ביקורת", אמרה הסון, "אך בארה"ב, לא צריך לאיים על עיתונאים". היא מימנה בתי מלון עבור עובדי העיתון שלא חשו בטוחים בבתיהם, והציעה גם מאבטחים שילוו עובדים למכוניותיהם. היא עודדה עובדים לשנות את מספרי הטלפון שלהם, ונמצאת בקשר עם המשטרה המקומית.

ההחלטה לדווח ולפרסם את המידע, הלקוח ממידע ציבורי, התקבלה בשבוע שלאחר הטבח בבית הספר היסודי בניוטאון שבקונטיקט, בו נרצחו 26 בני אדם, מרביתם ילדים בגילאי 6-7. כתב המס דווייט וורלי חזר מניסיון לראיין את משפחות הקורבנות בניוטאון, עם רעיון להשיג ולפרסם את היתרי הנשק המקומיים. הוא דן ברעיון עם העורכת הממונה עליו, קאתי מור, שהעלתה את הרעיון בפני העורכים הבכירים, לדברי עורכת העיתון, סינדי רויל.

וורלי קיבל את המידע עוד באותו יום ממחוז וסטצ'סטר, וכעבור 3 ימים ממחוז רוקלנד. כל העורכים המעורבים אמרו כי לא היו פגישות רשמיות בנוגע למאמר, אף כי הוא הוזכר בכמה ישיבות מערכת סדירות. ב-3 ישיבות עורכים לפחות היה דיון על פרסום הנתונים ומיפויים. הסון אמרה כי רויל דיווחה לה כי ב-23 בדצמבר יפורסם מאמר עם נתונים על רשיונות אחזקת נשק. מנסיון בפרסום נתונים דומים ב-2006, היא העריכה כי עשויות להתעורר בעיות ודאגה להיות זמינה ב-23 בדצמבר. דובר גאנט, חברת ההוצאה לאור המחזיקה בעיתון, אמר כי החברה לא קיבלה הודעה על המאמר. "פירסמנו תוכן כזה בעבר", אמרה הסון. "תמכתי במאמר ותמכתי בפרסום המידע".

ב-26 בדצמבר כבר החלו לזרום האיומים. התגובה לא נעצרה בעיתון המקומי: איומים הגיעו גם למנכ"ל גאנט, גרסיה מרטורה. חלק גדול מהאיומים לדברי הסון, הגיעו ממקומות אחרים במדינה, ולא מהקהילה המקומית של העיתון. אך מחזיקי נשק מקומיים מעודדים חרם פרסומי על "ג'ורנל ניוז". סקוט סומאווילה, נשיא אגודת מחזיקי הנשק של מחוז וסטצ'סטר, אמר כי 44 אלף אנשים הורידו רשימת מפרסמים מאתר האגודה. הוא הדגיש כי האגודה אינה תומכת באיומים אישיים וכי פנייה למפרסמים היא הדרך הטובה ביותר להביע את חוסר שביעות רצונם מהמאמר. "הם מאוד מוטרדים. הם חוששים לבטחון משפחותיהם".

תלמיד בביה"ס אחרי האירועצילום: רויטרס

עיתונאים ומומחי תקשורת מסויימים ביקרו את העיתון על פרסום נתונים גולמיים. "אני חושב ש"ג'ורנל ניוז" היה צריך לשקול טוב יותר את הרעיון של פרסום שמות עם כתובות מדוייקות", אמר סטיב דויג, פרופ' המתמחה בעיתונות מבוססת מאגרי מידע, באוניברסיטת אריזונה סטייט. "מאגר המידע הזה צריך להישאר בגדר מאגר מידע ציבורי. רק כיוון שהוא זמין לכל, לא אומר שצריך להנגיש אותו כל כך". וורלי חולק עליו. "לאנשים יש זכות לדעת מי מחזיק בנשק בשכונתם, ממש כפי שלמחזיקי נשק יש זכות להחזיק בנשק".

מרי דולן, עורכת כתבות ב"ג'ורנל ניוז", אמרה כי אף שלא הייתה מעורבת בפרסום המאמר, פורסמו פרטיה האישיים באינטרנט. לדבריה, היא נאלצה להחליף קו טלפון ולהתנתק מרשתות חברתיות לעת עתה. היא מוטרדת מעובדים נוספים שקיבלו איומים והטרדות, אך היא תומכת בהחלטת העיתון. "זה הצית דיון שצריך היה להתקיים במדינה, וחשף אילו טקטיטות ישמשו את מחזיקי הנשק אם יחושו שזכויותיהם מאויימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker