בורסות עולם

סגירה שלילית בוול סטריט לקראת עונת הדו"חות

מדד S&P 500 נסוג משיא של חמש שנים ■ ענקית האלומיניום אלקואה תפרסם מחר את דו"חותיה הרבעוניים ■ אמזון קפצה לשיא עקב המלצת אנליסטים ■ התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב קרובה לשיא של 8 חודשים

נמרוד הלפרן
סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד הלפרן
סיון פינגולד

בורסות וול סטריט נסוגו משיא של חמש שנים לקראת פתיחתה מחר (ג') של עונת הדו"חות הכספיים של הרבעון הרביעי בארה"ב. בורסות אירופה נסוגו משיא של כמעט שנתיים. 

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.4%; מדד S&P 500, אשר קפץ בשבוע שעבר ב-4.6% ונסגר ביום ביום שישי ברמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2007, ירד היום ב-0.3%; מדד נאסד"ק איבד 0.1%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.01% לרמה של 1.9%, לאחר שעלתה במהלך המסחר ביום שישי לרמה של 1.97% - רמתה הגבוהה ביותר מאז ה-26 באפריל.

ועדת באזל: יותר מרווח תמרון לבנקים

מניות המגזר הפיננסי עמדו במוקד תשומת לב המשקעים לאחר ש בשל חששות כי ללא הקלות ייגרם מחנק אשראי ופגיעה בכלכלה. בנקים יורשו להשתמש במגוון רחב מהמתוכנן של נכסים, כולל מניות מסוימות ואג"ח משכנתאות בתור נכסים לגיטימיים כנגד אשראי - LCR (יחס כיסוי נזילות). על דחיית הגזירה ודילולה חתמו ביום ראשון הרגולטורים הבנקאיים בוועדת באזל לרגולציה על הבנקים, בראשותם של בן ברננקי מהבנק הפדרלי ומריו דראגי, עמיתו באירופה.

התקן החדש ידרוש מהבנקים להחזיק נכסים נזילים (שניתן למכור במהירות כדי לגייס מזומן) בהיקף שיאפשר להם לשרוד מחנק אשראי של 30 יום, כלומר מצב שבו במשך חודש הם אינם יכולים לקבל אשראי לפעולותיהם מבנקים אחרים. זהו רכיב מפתח בחוקי באזל 3, שנכתבו בעקבות משבר 2008 בניסיון למנוע עוד משבר פיננסי עולמי.

חוקי באזל 3 ספגו ביקורת קשה על מורכבותם וסבלו מעיכוב ביישומם. מדגם של 209 בנקים שערכה ועדת באזל מצא כי לבנקים חסר במצטבר 2.3 טריליון דולר בנכסים, נכון לסוף 2011, כדי לעמוד בדרישות.

עוד במגזר הבנקאי: בנק אוף אמריקה הגיע להסדר פשרה עם ענקית המשכנתאות הממשלתית פאני מיי, לאחר שהואשם בגין הונאת משכנתאות בין השנים 2000-2008. במסגרת הסדר הפשרה, הסכים בנק אוף אמריקה לשלם לפאני מיי 3.6 מיליארד דולר במזומן, ועוד 6.5 מיליארד דולר באמצעות רכישה מחדש של משכנתאות שמכר לה הבנק, לאחר שאלה תומחרו על ידו בערך נמוך מערכן האמיתי. תשלום הפיצויים צפוי להפחית את רווחי בנק אוף אמריקה בכ-2.7 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2012, לפי הודעה שמסר היום הבנק. "הרווחים צפויים להיות חיוביים במידה מתונה ברבעון הרביעי", נמסר.

עונת הדו"חות בוול סטריט

אלקואה, יצרנית האלומיניום הגדולה בארה"ב, תפרסם ביום שלישי, לאחר סגירת המסחר, את דו"חותיה הכספיים לרבעון הרביעי של שנת 2012. אנליסטים הורידו בחודשים האחרונים בשיעור חד את תחזיותיהם למגזר חומרי הגלם, ובכלל זה לחברת אלקואה. אנליסטים צופים כעת שהחברה תרשום ברבעון רווח של 22 סנט למניה, לעומת תחזית לרווח של 25 סנט למניה בסוף ספטמבר.

אלקואה היא החברה הראשונה הנכללת במדד המניות דאו ג'ונס המפרסמת את תוצאותיה הרבעוניות, ודו"חותיה הכספיים נחשבים באופן מסורתי לפתיחה הבלתי רשמית של עונת הדו"חות בוול סטריט. ביום שישי יפרסם את דו"חותיה בנק ולס פרגו, בנק המשכנתאות הגדול בארה"ב.

המלצות אנליסטים: מניותיהן של חברות האינטרנט אמזון ויאהו עומדות במוקד תשומת הלב על רקע העלאת והורדת דירוג מצד אנליסטים. אנליסטים של מורגן סטנלי העלו את המלצתם למניית קמעונאית האינטרנט אמזון מ"משקל שוק" ל"משקל יתר". אנליסטים של בית ההשקעות סנפורד ברנסטיין הורידה את המלצתם למניית חברת האינטרנט יאהו מ"תשואת יתר" ל"תשואת שוק". 

ירידות באירופה

בורסות אירופה נסוגו משיא של כמעט שנתיים ונסגרו בירידות  המסחר בבורסות אירופה מתנהל בירידות. לונדון נסגרה בירידה של 0.4%; פרנקפורט השילה 0.6%; פאריס ירדה ב-0.7%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי, אשר נסגר ביום שישי ברמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2011, איבד 0.4%; היורו, אשר נחלש בתחילת היום מול המטבע האמריקאי, עבר לעליות מולו ומתחזק כעת ב-0.2% לשער של 1.3105 דולר ליורו.

, ראש מפלגת הליגה הצפונית באיטליה - אחת מהיריבות של המפלגה של ברלוסקוני, העם החופשי (PDL). שתי המפלגות ירוצו יחדיו במחוזות בצפון איטליה וכך יקשו על מפלגות השמאל להשיג רוב. השניים היו שותפים בממשלה בראשות ברלוסקוני אבל השותפות התפרקה ב-2011 כאשר מרוני היה אחד מהאנשים שקראו לברלוסקוני להתפטר מתפקידו.

המסחר באסיה

בורסות אסיה במגמה מעורבת על רקע פתרון לבעיית המצוק הפיסקלי ונתוני תעסוקה טובים מהצפוי שהתפרסמו בארה"ב בסוף השבוע. בורסות וול סטריט הגיעו בשבוע שעבר לשיא של חמש שנים. טוקיו איבדה 0.8%; סיאול השילה 0.03%; הונג קונג ננעלה ללא שינוי; שנחאי הוסיפה 0.4%; סידני ננעלה בירידה של 0.1%; הין מתחזק ב-0.2% מול הדולר ונסחר תמורת 87.96 ין לדולר.

מניית סמסונג איבדה 0.3% לאחר שירידה בזמן המסחר ב-1.4% בבורסת סיאול. סמסונג נקנסה, יחד עם עוד חמש חברות על ידי בית המשפט בסין ב-56.7 מיליון דולר בגלל שתיאמו מחירים בשוק מסכי ה-LCD.

הנציבות הלאומית לפיתוח ורפורמות (NDRC) קבעה כי נציגי שש החברות נפגשו באופן קבוע בין השנים 2006-2001 כדי להחליט כמה לגבות עבור מסכי LCD. בסוף 2011 שילמו שש החברות 553 מיליון דולר לארה"ב תחת האשמות דומות וב-2010 הנציבות האירופת קנסה אותן ב-649 מיליון יורו וטענה כי פעלו כקרטל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker