עוד לפני רפורמת הבריאות בארה"ב: המבוטחים ישלמו עד 25% יותר

למרות המשבר הכלכלי ורפורמת הבריאות של אובמה, חברות ביטוח בקליפורניה, אוהיו ופלורידה מתכוונות לייקר את תעריפי הפוליסות בשיעורים דו ספרתיים ב-2013; הנפגעים העיקריים: עסקים קטנים ואזרחים ללא ביטוח דרך מקום העבודה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רפורמת הבריאות ההיסטורית שהנשיא אובמה הצליח להעביר בשנה שעברה נועדה להבטיח כיסוי רפואי לכל אזרח בארה"ב ובעלות סבירה, אולם חברות הביטוח ברחבי ארה"ב מוצאות דרכים לייקר את פוליסות הביטוח בשיעורים חדים.

הנפגעים העיקריים מגלגול התייקרות העלויות למבוטחים הם עסקים קטנים ואנשים שאין להם ביטוח בריאות במסגרת עבודתם, ונאלצים לרכוש אותו בנפרד.

אשה צופה בכותרות העיתונים במוזיאון "ניוזיאום" שבוושינגטון, ביום שאחרי אישור הרפורמהצילום: אי–פי

בקליפורניה, לדוגמה, חברת ביטוחי הבריאות אטנה מתכוונת לייקר ב-2013 את פוליסות הבריאות שלה בעד 22%. חברת בלו שילד תעלה את מחירי הפוליסות בעד 20% וחברת הביטוח אנתם בלו קרוס תייקר תעריפים בעד 26%, לאחר שרק ב-2010 העלתה תעריפים ב-39%. בפלורידה ואוהיו חברות הביטוח הצליחו להעלות את תעריפי הפוליסות בעד 20%. התייקרויות אלה גבוהות משמעותית בהשוואה להתייקרויות בשיעור ממוצע של 4% לבעלי פוליסות דרך מקום עבודה ולמשפחות.

ההתייקרויות הללו ממחישות את הפער הגדול בעליית המחירים בין חברות ביטוח במדינות בהן אין רגולציה על תמחור פוליסות הבריאות, כמו קליפורניה, ובין חברות ביטוח ב-37 מדינות בהן המחוקקים העניקו לרגולטורים סמכות לפקח על מדיניות התמחור. אחת ממדינות אלה היא ניו יורק, בה הוחלט להגביל את התייקרות הפוליסות לעד 10%.

חברות הביטוח בקליפורניה טוענות כי אין להן ברירה אלא להעלות תעריפים משום שהן סופגות התייקרות בעלויות שירותי הבריאות, כתוצאה מהחוק החדש המחייב את כל האזרחים לרכוש פוליסה - בהם גם אוכלוסיות חלשות ועניות. "אנחנו נדרשים להעלות מחירים כדי לכסות על ההוצאות של אוכלוסיית המבוטחים", אמר טום אפשטיין, דובר בלו שילד, שתעלה את תעריפיה בשיעור ממוצע של 12% ב-2013.

אולם ההתייקרות בשיעור דו-ספרתי אינה תואמת לעדויות כי העלייה בעלויות ביטוח הבריאות דווקא האטה בשנים האחרונות, לאחר שאזרחים רבים דחו טיפולים או ביטלו אותם בשל המשבר הכלכלי. חברת המחקר פרייס-ווטר-האוס-קופרס מעריכה שהעלויות יתייקרו השנה רק ב-7.5%, הרבה פחות מההתייקרויות שמתכננות חברות שונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker