המלחמה בטרור

איך אובמה מחליט מיהו טרוריסט?

תחקיר "אטלנטיק" חושף כי בכל הנוגע לחשודים בעלי אזרחות אמריקאית, ממשל אובמה מגדיר בתחילה מיהו פעיל טרור לפי מיקומו, ורק בשלב מאוחר יותר לפי מידת הסיכון שהוא מהווה והסיכויים לתפיסתו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מעקב אחר מדיניות איתור וטיפול בפעילי טרור של הממשל האמריקאי בשנתיים האחרונות מעניק תמונה ברורה למדי לגבי האופן שבו מגדירה ארה"ב מיהו טרוריסט. כך עולה מפרופיל שפירסם אתר "אטלנטיק" בסוף השבוע, המתייחס לפעילי טרור בעלי אזרחות אמריקאית.

לפי "אטלנטיק", הממשל האמריקאי מתעדף את ההגדרה של פעיל טרור ראשית על פי מיקום גיאוגרפי, ולא לפי מידת הסיכון שלו. בתרשים הזרימה שמסביר את מדיניות הבית הלבן, השאלה הראשונה העומדת לגבי הגדרת חשוד כטרוריסט היא מיקומו. אם הוא נמצא בארה"ב, רשויות החוק יעצרו אותו ויגישו נגדו כתב אישום. אם אחרת, הממשל יבדוק אם בכוונתו לשוב לארה"ב, יחכה לשובו ואז ידאג למעצרו. אם הוא במדינה אחרת ואינו מתכוון להגיע לארה"ב, הממשל יבדוק אם מדובר במדינה שהינה בעלת ברית של ארה"ב ויכולה להביא למאסרו ולהעברתו לארה"ב. רק אם החשוד נמצא במדינה עוינת לארה"ב, עולה השאלה אם הוא מסוכן במידה כזו שמצדיקה להשקיע מאמצים באיתורו מעבר לים.

בן לאדן. זכה לטקס דת איסלאמי לפני שהושלך לים הערביצילום: אי–פי

גם אם הממשל מחליט שהחשוד מספיק מסוכן, עולה השאלה אם הסיכויים לתפיסתו סבירים. אם לא, הממשל האמריקאי ישקיע מאמצים בתפיסתו ויעשה שימוש בכוח מזוין רק אם הוא מנהיג או בכיר בארגון טרור, ורק אם הוא מהווה איום ישיר ומיידי על ארה"ב. אחרת, הממשל יכין נגדו כתב אישום במידה שיש נגדו ראיות חזקות, או פשוט יתעלם ויחכה לשינוי במצב.

בפועל, ארה"ב עשתה רק פעם אחת שימוש בכח מזוין נגד פעיל טרור בעל אזרחות אמריקאית: אנוואר אל-אוולקי, טרוריסט בכיר באל-קאעדה שכונה "בן לאדן של האינטרנט" בשל ההרצאות הרבות שפירסם ברשת באנגלית שוטפת. אל-אוולקי היה אימאם בעל אזרחות אמריקאית ותימנית, שעזב את ארה"ב לאחר הפיגוע במגדלי התאומים. הוא הסתתר בתימן והוגדר כמבוקש בכיר על ידי הממשל האמריקאי. ב-2011 נהרג אל-אוולקי בתקיפה אווירית של מטוסי חיל האוויר האמריקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker