רויטרס על תעשיית היהלומים הישראלית: החרדים יעזרו לענף הגוסס

ענף היהלומים התכווץ באופן משמעותי בעשור האחרון והיוזמות החדשות לגיוס חרדים לכוח העבודה עשויות להחזיר את הלקוחות למדינה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
לוגו רויטרס
רויטרס

ייצור היהלומים הוא עסק גוסס בישראל. המדינה עם אחת מבורסות היהלומים החמות בעולם מגלה כי המלטשים והחותכים של האבנים היקרות הוחלפו על ידי עובדים במדינות כמו הודו וסין.

ישראל רוצה להחזיר אותם וכדי לעשות זאת, היא מתכננת לגייס לגיון של חרדים שכיום, בגלל מסירותם ללימודי תורה ותפילה, לא רצו או לא יכלו להצטרף לכוח העבודה והיוו עול על הכלכלה.

צילום: רויטרס

עבודתו של מלטש היהלומים, עם זאת, היא ייחודית, אמר בומי טראוב, נשיא התאחדות תעשייני היהלומים, ואין הכרח שהיא תפריע לאורח החיים האדוק שלהם. "אתה מתעסק עם האבן, ואם אתה צריך להתפלל, אף אחד לא מפריע לך", אמר טראוב.

כשליש מהיהלומים הגולמיים בעולם עוברים דרך ישראל ויהלומים מהווים יותר מחמישית מהיצוא התעשייתי של ישראל. התוכנית להחייאת הייצור תעלה מיליוני דולרים ובפעם הראשונה, מגזר היהלומים פונה לממשלה לעזרה וזו, המעוניינת להכניס למעגל התעסוקה כמה שיותר חרדים, משתפת פעולה.

המשבר הפיננסי פגע בתעשייתי היהלומים הגלובלית ולא פסח על ישראל. הנזק לתעשייה בישראל היה נמוך לעומת מדינות אחרות כמו הודו. נשיא בורסת היהלומים הישראלית, יאיר סהר מסביר זאת ואומר כי "במרכזים אחרים היה מינוף עצום בניגוד לישראל, כאן אנחנו יותר שמרנים".

אך היו בעיות נוספות. מחירי חומרי הגלם עלו בקצב מהיר יותר ממחירי המוצר הסופי, דבר שפגע ברווחים. ופרשת הלבנת כספים והעלמות מס מתחילת 2012 הבריחה חלק מהלקוחות, החקירה טרם הסתיימה ולא הוגשו עדיין כתבי אישום.

ברצפת המסחר ברמת גן, הגדולה בעולם, יהלומים מחליפים ידיים מעבר לשולחנות שחורים ארוכים. C-2011 יובאו לישראל יהלומים גולמיים בסכום של מעל 4.4 מיליארד דולר ויהלומים מלוטשים בשווי 7.2 מיליארד דולר יוצאו חזרה לעולם. כל יהלום שני שנמכר בארה"ב הגיע מישראל.

אבל שווי היהלומים שלוטשו בישראל הגיע רק ל-1.5 מיליארד דולר, אחוז נמוך לעומת הנתון לפני עשור. יתרת היהלומים נשלחו לחברות זרות בחו"ל או למפעלים בבעלות ישראלית.

קשה להתחרות עם המשכורות הנמוכות בהודו, ולאחר מכן גם בסין, אמר היהלומן המיליארדר לב לבייב. אבל התעשייה המקומית מנסה להחזיר את חלק מעבודות הליטוש הביתה ואחת הסיבות היא שהשכר עולה גם במדינות המתפתחות.

השיאה של התעשייה בישראל בשנות ה-80, 20 אלף אנשים הועסקו בעבודות חיתוך וליטוש. המספר הזה נפל כעת ל-2,000 בלבד. "אין כח עבודה, רוב המלטשים הם בני 50 פלוס", אמר רועי פוקס, בעל מפעל הממוקם במרחק מספר דקות מהבורסה. "אם לא תהיה השקעה ויביאו דם חדש, פשוט לא יהיה ייצור".

8%-10% מאוכלוסיית ישראל היא חרדית וגרה לרוב בקהילות סגורות ופחות מחצי מהגברים החרדים עובדים. נושא תעסוקת החרדים כבר עורר זעם בקרב הציבור הישראלי החילוני ברובו. הממשלה כבר הקציבה 200 מיליון דולר ב-חמשת השנים הקרובות המיועדים לשילוב חרדים בכוח העבודה.

רבים בדור החדש של החרדים פתוח לרעיונות של עבודה. הבעיה היא למצוא כזו שמתאימה, לפי בצלאל רונן, 38 הפועל לקידום תעסוקת חרדים. "ליוזמת תעשיית היהלומים להעסקת חרדים יש פוטנציאל להצלחה" אמר.

אחת התוכניות המתקדמות בנושא במסגרתה מוקם מרכז עצמאי אליו מביאים הסוחרים את היהלומים הגולמיים. מפעל שכזה יעסיק 30-40 עובדים ויעלה 1-2 מיליון דולר. הממשלה תסייע לגייס את העובדים החרדים, כך תיאר המפקח על היהלומים במשרד המסחר, שמואל מרדכי.
טראוב, מצד התאחדות תעשייני היהלומים, מתכוון ליצור עשרות מפעלים פרטיים וכבר יצר קשר עם רבנים בקהילה כדי לזכות בתמיכתם.

"אני מדבר על להתחיל במאות ולהגיע לאלפים עובדים חרדים", אמר. "ייצור מושך לקוחות. אם לא יהיה משבר גלובלי, אני חושב שהיצוא יוכל לצמוח בקצב של 10% בשנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker