הרבלייף נאבקת נגד קרן גידור שטוענת: "היא תרמית פירמידה"

ביל אקמן מקרן פרשינג מוכן לתרום לצדקה את כל רווחיו מהימור נגד חברת השיווק הישיר שמנייתה קרסה בחצי משיאה מאז חודש מאי

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אם אני צודק, מחיר המניה שלהם ייפול לאפס", אומר ביל אקמן, מייסד פרשינג סקוור קפיטל, קרן גידור, שטוען כי מעולם לא היה בטוח כל כך בהימור נגד מניה של חברה (שורט). ב-20 בדצמבר הוא הזמין עמיתים להקשיב להכרזת המלחמה שלו נגד הרבלייף, המוכרת תוספי תזונה וויטמינים.

לטענתו כי החברה בת 32 השנים היא "תרמית פירמידה לא חוקית" היתה השפעה מיידית: מניית הרבלייף נפלה מ-40 דולר יומיים לפני המצגת ל-26 דולר ב-24 בדצמבר. אבל הרבלייף משיבה מלחמה: מנהליה מכחישים את האשמותיו של אקמן, ומבטיחים לצאת בתשובה מפורטת בקרוב. מניותיה זינקו וסיימו את השבוע שעבר ב-37 דולר, ושווי שוק של 4 מיליארד דולר.

צילום: Dreamstime

הרבלייף היא אחת מחברות השיווק הרב שכבתי הידועות בעולם, לצד אבון (טיפוח) ואמוויי (טיפוח וניקיון). גדודים של מוכרים פרטיים, העוטים תגיות וסיסמאות "הפחת משקל עכשיו. שאל אותי כיצד", מפיצים את מוצריה. מוכרים אלה מגויסים על ידי אנשים בשכבה גבוהה יותר של מבנה השיווק, שמקבלים נתח מהעמלות על המכירות שמבצעים אלה שהם גייסו.

שיווק רב שכבתי הוא עסק ענקי. ב-2011 שיווק ישיר, שרובו נעשה באמצעות שיווק רב שכבתי, שנעשה על ידי 16 מיליון מפיצים, ייצר הכנסות של כמעט 30 מיליארד דולר בארה"ב. בעולם, 92 מיליון מפיצים גרפו 154 מיליארד דולר, לפי ארגון המכירות הישירות.

חברות לשיווק רב שכבתי מתאמצות מאוד לבדל את עצמן מתרמיות פירמידה, שבהן אנשים משלמים להשתתף, ומקבלים תשלום על גיוס אחרים. השיווק הרב שכבתי הוא עסק לגיטימי שמסתמך על מכירת מוצרים אמיתיים, ולא על עמלות הגיוס. אקמן טוען כי הרבלייף מסתמכת על גיוס ומכירת מוצרים למגויסים, ולא על מכירות מוצרים ללקוחות אמיתיים. מייקל ג'ונסון, מנכ"ל הרבלייף, משיב כי 90% ממכירות המוצרים שלו הם ללקוחות מחוץ לרשת המפיצים.

אקמן טוען כי חומרי השיווק של הרבלייף מטעים לחשוב שקל למכור את המוצרים. לפי חישוביו, רק 0.14% מ-2.7 מיליון המוכרים של הרבלייף משתכרים יותר מ-20 אלף דולר לשנה, ברוטו, ו-93% לא מקבלים שום עמלות. לטענתו, הרבלייף נכנסת בקצב לשווקים חדשים, ממקסיקו ועד גאנה, אך היצע השווקים הבתוליים עומד להידלדל.

אקמן לא תמיד קולע, אבל הוא עשה הון משורטים (הימור נגד מניה) של חברות שמנייתן הגיעה לשווי מנופח. מתקפתו על הרבלייף אינה הראשונה. במאי 2012 הגיעה מנייתה לשיא של 73 דולר, כשקרן גידור נוספת הימרה נגדה, והיא נפלה כמעט בחצי. ביולי פירסמה אן קופלן מבי"ס קלוג למינהל עסקים באוניברסיטת נורת'ווסטרן מאמר שטוען כי הרבלייף היא עסק לגיטימי, כי השכר של עובדיה קשור ישירות למכירות ולא לגיוס. הרבלייף השתתפה במימון המאמר.

אקמן טוען שמהלכיו נגד הרבלייף הם פילנתרופיים, והבטיח לשלם את כל הרווחים האישיים שיפיק מההימור נגדה לצדקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker