מדד מנהלי הרכש באירופה מצביע על התאוששות כללית; הידרדרות בצרפת

מגזר השירותים בגרמניה שב לצמוח בדצמבר וגם באיטליה ובספרד נרשמו נתונים חיוביים ■ בצרפת לעומת זאת נרשמו נתונים מדאיגים המצטרפים לחדשות המטרידות הנוספות מהמדינה

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גוש היורו ניפק היום כמה נתונים מעורבים לגבי קצב ההתאוששות הכלכלית שלו. מחד, גרמניה ממשיכה להפגין חוזק, ומאידך מדינות אחרות בגוש המטבע המשותף נשארות במיתון.

סקר מרקיט בקרב מנהלי הרכש ביבשת במגזר השירותים מראה כי המדד בגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, הגיע ל-52 נקודות בדצמבר, נתון מעודד לעומת 49.7 נקודות בנובמבר. נתון זה מצביע למעשה כי מגזר השירותים בגרמניה חזר לצמוח משום שכל נתון מעל 50 נקודות מסמל התרחבות ונתון נמוך מ-50 נקודות מסמל התכווצות.

ואולם גרמניה לא עזרה למגזר השירותים בכלל גוש היורו. מדד מנהלי הרכש הגיע בדצמבר ל-47.8 נקודות. נתון זה מסמל את היחלשות מגמת ההתכווצות אחרי שבנובמבר הגיע המדד ל-46.7 נקודות.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד (מימין), קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת איטליה מריו מונטיצילום: רויטרס ובלומברג

באירלנד נרשמה ירידה במדד ל-55.8 נקודות בדצמבר, לעומת 56.1 נקודות בנובמבר. למרות הירידה, הנתונים מאירלנד ממשיכים להציג את ההתאוששות של הכלכלה המקומית אחרי המשבר העמוק שפגע בה.

ספרד מציגה נתונים חיוביים אחרי שהמדד בה הגיע ל-44.3 נקודות - שיא של תשעה חודשים. תחזיות הכלכלנים היו לתוצאה של 42.6 נקודות. גם באיטליה רשם המדד שיפור ועלה ל-45.6 נקודות, לעומת 44.6 נקודות בנובמבר.

צרפת, הכלכלה השנייה בגוש היורו, ממשיכה להדאיג את הכלכלנים שרואים בה פצצת זמן ונתון המדד בחודש דצמבר ירד ל-45.2 נקודות, לעומת 45.8 נקודות בנובמבר.

מגזר השירותים בבריטניה התכווץ בדצמבר בפעם הראשונה מזה שנתיים, כך עולה מנתוני מדד מנהלי הרכש של מרקיט. המדד הגיע בחודש שעבר ל-48.9 נקודות, לעומת 50.2 נקודות בנובמבר. הכלכלנים מעריכים היום כי המדד יגיע בדצמבר ל-50.5 נקודות. התכווצות מגזר השירותים בבריטניה מעלה את החשש כי הממלכה בדרך למיתון שלישי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker