חקירת ההגבלים נגד גוגל הסתיימה והביקורות רק מתחילות

אתמול הכריזה נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב על סקירת התיק נגד גוגל והואשמה כי ויתרה בקלות רבה מדי לחברה

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חקירת ההגבלים העסקיים נגד מנוע החיפוש של גוגל שנמשכה 19 חודשים בארה"ב נסתיימה ללא כל סנקציות משמעותיות נגד החברה. החקירה התמקדה בטענות לפיהן תוצאות החיפוש שמשיבה גוגל נוטות להעדיף קידום מוצרים אחרים של החברה, כגון שירותי המפות או המייל שלה, מה שיוצר תחרות לא הוגנת מול מתחרותיה.

ההחלטה לסגור את התיק נגד גוגל פגעה בעיקר במיקרוסופט, שמפעילה את מנוע החיפוש בינג, אך לא מצליחה לצבור פופולריות בתחום. בארה"ב קמו מבקרים רבים נגד ההסכם בין רשות ההגבלים בארה"ב לבין גוגל שטענו כי הוא רק יחזק את החברה שמחזיקה גם ככה בשני שלישים משוק מנועי החיפוש בארה"ב וביותר מ-80% מהשוק באירופה. עוד טענו מבקרי ההסכם כי גוגל הפעילה לחץ כבד על נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב כדי לסיים במהרה את החקירה - וללא תוצאות משמעותיות.

נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב מצאה שתוצאות החיפוש של גוגל כן נטו להעדיף מוצרים של החברה, אבל הם טענו שאין הוכחות כי החברה הפרה את חוקי ההגבלים העסקיים של ארה"ב או פגעה בצרכנים האמריקאיים. בהסכם הפשרה עם הנציבות, הסכימה גוגל לערוך שינויים קלים במנוע החיפוש שלה, ובהם הצגה שונה של שירותיה בתוצאות החיפוש והקלות למפרסמים של שירותים אחרים.

גוגל ניצבת עכשיו במרכז סערה נוספת בארה"ב: מסעו המתוכנן של יו"ר גוגל, אריק שמידט, לצפון קוריאה נתקל בהתנגדות עזה מצד הממשל האמריקאי שמפעיל לחץ רב על שמידט שלא לקיים את המסע.

מוקדם יותר השבוע הודיע שמידט על תוכניותיו לבקר במדינה הקומוניסטית והוא צפוי היה להיות איש העסקים הבכיר ביותר שמגיע לבירה פיונג-יאנג מאז שעלה לשלטון קים ג'ונג און והחליף את אביו.

משרד החוץ של דרום קוריאה אישר אמש כי שמידט מתכוון להגיע למדינה לנסיעה "פרטית" ואליו צפוי להתלוות מושל מדינת ניו מקסיקו לשעבר בארה"ב, ביל ריצ'רדסון. דוברת מחלקת המדינה של ארה"ב אמרה כי "בכנות, אנחנו לא חושבים שהתזמון הזה מועיל במיוחד, אבל הם אזרחים פרטיים ומקבלים לבד החלטות". היא הוסיפה כי השניים "מודעים לחלוטין לעמדות שלנו בנושא". בחודש שעבר שיגרה צפון קוריאה טיל בליסטי ולוויין לחלל - מה שהגביר את המתיחות בינה לבין מדינות המערב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker