הבנק הפדרלי בארה"ב צופה כי יפסיק את רכישות האג"ח השנה

בין בכירי הבנק המרכזי קיימת מחלוקת האם לסיים הרכישות באמצע 2013 או בסופה, לפי פרוטוקול ישיבת הריבית שנערכה בחודש שעבר ופורסם היום

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב העריכו כי כנראה יסיימו את התוכנית שבמסגרתה רוכש הבנק המרכזי אג"ח בהיקף 85 מיליארד דולר בחודש, במהלך שנת 2013, אך היו חלוקים האם לסיים את התוכנית באמצע השנה או לקראת סופה. כך עולה מפרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שנערכה ב-11 וב-12 בדצמבר ופורסם היום.

"כמה מחברי הוועדה הביעו עמדה לפיה רכישות הנכסים המתמשכות יידרשו רק עד בערך סוף 2013", ואילו אחרים לא קבעו לוח זמנים כלשהו, לפי פרוטוקול הישיבה. "מספר חברים אחרים גרסו כי כנראה יהיה מתאים להאט או להפסיק את הרכישות הרבה לפני סוף 2013, בשל חששות בנוגע ליציבות הפיננסית או להיקף המאזנים".

בניין הבנק הפדרלי בניו יורקצילום: רויטרס

הפרוטוקול הצביע על מחלוקת בין חברי הוועדה לגבי פרק הזמן בו ראוי להמשיך ברכישות האג"ח. מבין משתתפי הישיבה שסיפקו הערכות לגבי העיתוי הרצוי של הפסקת הרכישות, כמחצית גרסו כי יש לסיים את הרכישות בסביבות אמצע השנה וכמחצית טענו כי יהיה מקום להמשיך מעבר לתאריך זה.

בתום ישיבת הריבית של דצמבר, שהפרוטוקול שלה פורסם היום, הודיע הבנק הפדרלי כי יתחיל בביצוע רכישות אג"ח ממשלתיות אמריקאיות בהיקף של 45 מיליארד דולר בחודש, בנוסף לרכישות חודשיות של אג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של 40 מיליארד דולר בהן החל בספטמבר, ובכך הביא את היקף הרכישות החודשי הכולל ל-85 מיליארד דולר. ועדת השוק הפתוח לא קבעה מגבלת זמן או היקף לתוכניות, והודיעה בחודש שעבר כי הרכישות יימשכו "אם לא יחול שיפור משמעותי בתחזית לשוק העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker