חילופי האשמות במפלגה הרפובליקאית: "בגדתם בבוחרים"

אישור המצוק הפיסקלי והיעדר סיוע לנפגעי הוריקן סנדי מבהירים את הפערים בין הפלגים השונים במפלגה

רויטרס
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר מאבקים פנימיים חריפים במפלגה הרפובליקאית, בנוגע להתמודדות עם "המצוק הפיסקלי" בשבועות האחרונים והסיוע לנפגעי סופת ההוריקן סנדי, המושב החדש של הקונגרס נפתח כאשר המפלגה מפולגת מאי פעם. בדיון על הצעת החוק שהתקבלה לבסוף על המצוק הפיסקלי, יו"ר בית הנבחרים הרפובליקאי שתק. המילה "בגידה" נשמעה מספר פעמים, לעתים בהקשר של רפובליקאים שהצביעו בעד המצוק, ולעתים בהקשר של רפובליקאים שלא תמכו בנפגעי סנדי.

אף שמנהיג הרפובליקאים בבית הנבחרים, ג'ון ביינר, אינו צפוי לאבד את תפקידו כיו"ר בית הנבחרים, נראה שמעמדו כמי שמסוגל לייצג את מפלגתו נפגע. התזמון לכך גרוע עבור הרפובליקאים: הם כעת מתחילים להתכונן למאבק על קיצוצים נרחבים בתקציבי הממשל - נרחבים בהרבה ממה שמעוניין בו נשיא ארה"ב, ברק אובמה, והמפלגה הרפובליקאית. הם צפויים לנסות להשתמש בתקרת החוב, שאובמה צפוי לבקש את העלאתה בקרוב, על מנת לעמוד בחובות הממשל, כמינוף, ממש כפי שעשו בקיץ 2011.

יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב, ג'ון ביינרצילום: רויטרס

אך אם הימים האחרונים של הקונגרס היוצא מעידים על העתיד לבוא, הרפובליקאים עשויים להתקשות להשתמש ביעילות ברוב ממנו הם נהנים בבית התחתון של הקונגרס כנגד אובמה, שעדיין נהנה מגל התמיכה שלאחר נצחונו בבחירות בנובמבר.

המאבק על התקציב לשם מניעת "המצוק הפיסקלי" - סדרה של העלאות מסים וקיצוצים אוטומטיים בתקציב - התברר כמהלומה לרפובליקאים. דרישתו של אובמה להעלות מסים על עשירים קראה תיגר על עקרון בסיסי שהנחה רפובליקאים כבר עשוים: בלי מסים חדשים. אי פעם.

אך עם כניסת השנה החדשה, 85 רפובליקאים הצביעו על דבר זה בדיוק: העלאת מס ההכנסה על משקי בית שהכנסותיהם עולות על 450 אלף דולר בשנה. כמה מהכוכבים הגדולים במפלגה הרפובליקאית נמנו עם 85 אלה - בהם ג'ון ביינר, ופול ריאן, המועמד הרפובליקאי לסגנות נשיאות ארה"ב בבחירות בנובמבר, שנחשב כעוגן שמרני.

151 מהרפובליקאים בבית הנבחרים התנגדו, והותירו את ביינר במצב לא נוח - להסתמך על המיעוט הדמוקרטי בבית כדי להעביר את החקיקה שתמנע את המצוק הפיסקלי ברגע האחרון. אתמול חתם אובמה על החוק ונתן לו תוקף.

מוקדם יותר במאבק, ביינר סבל תבוסה מביכה כאשר "תכנית ב' שלו" - שהייתה מגבילה את העלאות המסים לבעלי הכנסות של מיליון דולר בשנה - לא זכתה לתמיכה רבה, גם בתוך המפלגה, והוא נאלץ לבטל את ההצבעה.

בנוסף, ברגע שתם המאבק על המצוק הפיסקלי, ביינר מצא את עצמו בבעיה מול רפובליקאים אחרים, בנוגע לסיוע לנפגעי הסופה סנדי - הסופה השנייה שעלותה השנייה בגובהה בתולדות ארה"ב, שגרמה לנזקים כבדים בניו ג'רזי, ניו יורק וקונטיקט באוקטובר. הסנאט אישר בסוף השבוע חקיקה שתעביר סיוע בסך 60 מיליארד דולר לאזורים הפגועים בשנים הקרובות, אך חקיקה זו התעכבה בבית הנבחרים, וכעת יהיה על הקונגרס לפתוח מחדש בתהליך, בהרכב החדש. עוזר רפובליקאי אמר כי בהתחשב בתסכול הרפובליקאי על המצוק הפיסקלי והיעדר קיצוצים משמעותיים בתקציב, "לא היה זה זמן טוב להצביע מייד על הוצאות נוספות בסך 60 מיליארד דולר".

"אני לא נהנה לומר זאת. אני רואה את עצמי כידיד אישי של ג'ון ביינר", אמר הרפובליקאי פיטר קינג. "כואב לי לומר זאת, אך העובדה היא שהיה יחס מבטל כלפי ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט, וזה משקף את המתיחות במפלגה הרפובליקאית", הוסיף. מוקדם יותר, יצא קינג, נציג מניו יורק בבית הנבחרים, נגד התעלמות בית הנבחרים מחבילת הסיוע לסנדי, וכינה אותה "תקיעת סגין בגב". נציג רפובליקאי נוסף מניו יורק, מייקל גרים, אמר על סירובו של ביינר להעלות את הצעת החוק להצבעה: "זו הייתה בגידה. זה היה שיקול דעת שחצני שלדעתי עלול לעלות באמון האמריקאים". באופן אירוני גרים זכה לראשונה במושבו בקונגרס ב-2010 הודות לסיוע של פעילי מסיבת התה, שלעתים מביעים מחאה על חבילות סיוע אסונות.

עד אמצע יום רביעי, ביינר שינה כיוון, והבטיח הצבעה עד סוף השבוע על סיוע בסך 9 מיליארד דולר, והצעת חוק שנייה שתספק את יתר הסכום עליה תתקיים הצבעה ב-15 בינואר.

לדברי פול לייט, פרופ' באוניברסיטת ניו יורק המתמחה בקונגרס, אמר כי ההצבעה על המצוק הפיסקלי עשויה להצביע על ארגון מחדש לקראת הבחירות לקונגרס ב-2014 והבחירות לנשיאות ב-2016. רפובליקאים שהצביעו בעד המצוק הפיסקלי "יצטרכו למצוא בית חדש. הם לא ימצאו אותו עם מסיבת התה", אמר לייט. הוא אמר כי רפובליקאים שלא חשים בנוח עם מסיבת התה עשויים להתקרב לקבוצה הולכת ומתמעטת של דמוקרטים מתונים.

הרפובליקאים בקונגרס, בייחוד בבית הנבחרים, נהנו מאז 2010 מתנופה הודות למסיבת התה, והצליחו כך לזכות ברוב בבית הנבחרים. ביינר נאלץ להתמודד עם דרישות מסיבת התה לאורך 2011, בה המאבק העיקרי היה על העלאת תקרת החוב או הסתכנות בחדלות פירעון. חברי מסיבת התה נאבקו על צמצום השקעות בתשתיות, סובסידיות חקלאיות, הקלות במסי התעסוקה ובאחרונה, המצוק הפיסקלי. המאפיין העיקרי של הקרבות, הוא הדרישה להקטין את הממשל. ביינר נאלץ לאזן דרישה זו עם הצורך למשול ולשמר את פעילות הממשלה הפדרלית.

בהרכב החדש של הקונגרס, כוחם של הרפובליקאים נחלש, הן בסנאט והן בבית הנבחרים. הם עדיין ישמרו על רוב בבית הנבחרים, אך רוב זה התמעט. בסנאט, הדמוקרטים עדיין אינם מחזיקים ברוב של 60 קולות שבאמצעותם הם יכולים למנוע עיכובים על הצבעות, אך הם הגדילו את מספר המושבים שלהם מ-51 ל-53, מתוך 100 מושבי הסנאט - בין היתר בשל כשלון חרוץ של כמה ממועמדי מסיבת התה.

מעמדה של תנועת מסיבת התה נחלש בבחירות האחרונות. רק 4 מבין 16 המועמדים של התנועה לסנאט זכו במירוצים שלהם. כמה מהם הפסידו אף שבתחילת הדרך נראה היה כי הם מובילים בבירור: טוד אייקין במיזורי, שטען כי ישנם מקרים של "אונס לגיטימי"; ריצ'רד מרדוק באינדיאנה, עם התבטאות דומה; שרון אנגל בנוואדה, וכריסטין או'דונל בדלאוור. בבית הנבחרים, הצליחה יו"ר סיעת מסיבת התה, מישל בכמן, לזכות מחדש במושבה בבית הנבחרים - אך במאבק צמוד. כמה מכוכבי מסיבת התה האחרים לא היה כה בני מזל.

למרות זאת, התנועה עדיין מחזיקה בעוצמה רבה, ורפובליקאים שצפויים לעמוד לבחירה מחדש ב-2014 עשויים לחזר על פתחם. מגמה זו עשויה להביא את ארה"ב בשנתיים הקרובות לשידור חוזר של מאבקי תקרת החוב מ-2011 והמצוק הפיסקלי מ-2012, ולהקשות על אובמה להעביר שינויי חקיקה משמעותיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker