הבנק הפדרלי גרר את וול סטריט לירידה ראשונה זה 3 ימים - גלובל - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בורסות עולם

הבנק הפדרלי גרר את וול סטריט לירידה ראשונה זה 3 ימים

פרוטוקול ישיבת הבנק המרכזי חשף כי בכוונת הבנק לסיים רכישות האג"ח כבר השנה; יום שלישי של ירידות באג"ח הממשלתיות בארה"ב - התשואה על האג"ח ל-10 שנים זינקה לשיא של 7 חודשים; מלאנוקס נפלה ב-17% עקב הורדת תחזית

תגובות

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול את הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה משנה, נסגרו בירידות לראשונה זה שלושה ימי מסחר, על רקע כוונת הבנק הפדרלי בארה"ב לסיים את תוכניות רכישות האג"ח שלו כבר השנה, ובעקבות התגברות ההערכות כי לא יהיה די בהסכם שהושג למניעת התממשות תרחיש "המצוק הפיסקלי", בכדי לצמצם בקצב הנדרש את הגירעון בתקציב הממשל האמריקאי.

מדד דאו ג'ונס, שקפץ אתמול ב-2.4% לאחר עלייה של 7.3% בשנת 2012 כולה, נסגר בירידה של 0.2% - ירידה יומית ראשונה זה שלושה ימים; מדד נאסד"ק, שזינק אתמול ב-3.1% לאחר עלייה של 15.9% בשנה שעברה, נסוג ב-0.4%; מדד S&P 500, שקפץ אתמול ב-2.5% - הזינוק היומי החד ביותר מאז דצמבר 2011 ופתיחת השנה הטובה ביותר מאז 2009 - איבד 0.2%. המדד טיפס בשנת 2012 ב-13.4% והשלים בכך עלייה של 111% מהשפל אליו נפל בתשיעי במארס 2009 בעת המשבר הפיננסי.

Finance

המידע לא זמין

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות זה היום השלישי ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.06% לרמה של 1.9% - רמתה הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים. אתמול זינקה התשואה ב-0.08% - הקפיצה היומית החדה ביותר זה למעלה מחודשיים.

הבנק הפדרלי בארה"ב צופה כי יפסיק את רכישות האג"ח השנה

בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב העריכו כי כנראה יסיימו יסיימו את התוכנית שבמסגרתה רוכש הבנק המרכזי אג"ח בהיקף של 85 מיליארד דולר בחודש, כבר במהלך שנת 2013. אולם, הבכירים בבנק היו חלוקים האם יש לסיים את התוכנית באמצע השנה או לקראת סיומה - כך עולה מפרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שנערכה ב-11 וב-12 בדצמבר ושפורסם היום.

"כמה מחברי הוועדה הביעו עמדה לפיה רכישות הנכסים המתמשכות יידרשו רק עד בערך סוף 2013", ואילו אחרים לא קבעו לוח זמנים כלשהו, לפי פרוטוקול הישיבה. "מספר חברים אחרים גרסו כי כנראה יהיה מתאים להאט או להפסיק את הרכישות הרבה לפני סוף שנת 2013, בשל חששות הנוגעים ליציבות הפיננסית או להיקף המאזנים".

הפרוטוקול הצביע על מחלוקת בין חברי הוועדה לגבי פרק הזמן בו ראוי להמשיך ברכישות האג"ח. מבין משתתפי הישיבה שסיפקו הערכות לגבי העיתוי הרצוי של הפסקת הרכישות, כמחצית גרסו כי יש לסיים את הרכישות בסביבות אמצע השנה וכמחצית טענו כי יהיה מקום להמשיך בכך מעבר לתאריך זה.

בתום ישיבת הריבית של דצמבר, שהפרוטוקול שלה פורסם היום, הודיע הבנק הפדרלי כי יתחיל בביצוע רכישות של אג"ח ממשלתיות אמריקאיות בהיקף של 45 מיליארד דולר בחודש, בנוסף לרכישות חודשיות של אג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של 40 מיליארד דולר בהן החל בספטמבר, ובכך הביא את היקף הרכישות החודשי הכולל ל-85 מיליארד דולר. ועדת השוק הפתוח לא קבעה מגבלת זמן או היקף לתוכניות והודיעה בחודש שעבר כי הרכישות יימשכו "אם לא יחול שיפור משמעותי בתחזית לשוק העבודה". 

לקראת דו"ח התעסוקה: גידול חד מהצפוי במשרות במגזר הפרטי בארה"ב

מספר משרות גדול מהצפוי נוסף למגזר הפרטי בארה"ב בדצמבר, אולם מספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב עלה לרמתו הגבוהה ביותר זה חמישה שבועות, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

215 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש דצמבר - הגידול החד ביותר מאז פברואר - לאחר תוספת של 148 אלף משרות בנובמבר, מסר היום חברת המחקר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 140 אלף משרות בדצמבר לאחר תוספת של 118 אלף משרות שעליה דווח במקור בנובמבר.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר לרמה של 372 אלף - שיא של חמישה שבועות - לעומת 362 אלף תביעות בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה למספר תביעות נמוך יותר של 360 אלף לעומת 350 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מחר יפורסם בארה"ב דו"ח התעסוקה של חודש דצמבר. כלכלנים צופים כי 153 אלף משרות נוספו לשוק העבודה האמריקאי בדצמבר לאחר גידול של 146 אלף בנובמבר, וכי שיעור האבטלה בארה"ב נותר בחודש שעבר ללא שינוי ברמה של 7.7% - השיעור הנמוך ביותר מאז דצמבר 2008.

הסכם המצוק הפיסקלי

בורסות וול סטריט רשמו אתמול את הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה משנה ובורסות אירופה עלו לשיא של כמעט שנתיים, לאחר שבית הנבחרים האמריקאי אישר הצעת חוק שמונעת את "המצוק הפיסקלי" - העלאות מסים וקיצוצים רוחביים שאמורים היו להיכנס לתוקף באופן אוטומטי ב-1 בינואר. כלכלנים הזהירו כי הגעה למצב של "מצוק פיסקלי" תגרור את הכלכלה האמריקאית למיתון.

עם זאת, למרות האופטימיות שנסך ההסכם בארה"ב בשווקים, יש מי שמזהירים כבר מפני השלכותיו. סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הזהירה אתמול כי ההסכם לא צפוי להקטין את הגירעון של ארה"ב באופן מספק בכדי להימנע מהורדת דירוג אשראי. לפי מודי'ס, יחס החוב-תמ"ג של ארה"ב בוודאי יגיע לשיא של 80% ב-2014 ויישאר באותה רמה עד סוף העשור. מודי'ס עדיין מעניקה לארה"ב דירוג אשראי מושלם של AAA, אולם תחזית הדירוג היא שלילית.

מניות במוקד בוול סטריט

אנליסטים של בית ההשקעות RBC קפיטל מרקטס העלו את המלצתם למניית ענקית ציוד התקשורת סיסקו לדרגת "תשואת יתר" על רקע התאוששות בנתח השוק של סיסקו בתחומי הליבה של פעילותה.

בקרב המניות הישראליות בוול סטריט בולטת יצרנית השבבים מלאנוקס, אשר הורידה אמש את תחזית ההכנסות שלה לרבעון הרביעי של 2012 לטווח שבין 121-119 מיליון דולר, לעומת התחזית הקודמת של החברה מאוקטובר להכנסות של 145-150 מיליון דולר. זו הפעם השנייה ברציפות בה החברה מורידה את תחזית ההכנסות הרבעונית.

בורסות אירופה קרובות לשיא של שנתיים

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת, ומדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה לרמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שנתיים. בורסת לונדוןעלתה ב-0.3% ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר מאז יולי 2011; בורסת פרנקפורט, אשר זינקה אתמול לרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2008, נסוגה ב-0.3%; בורסת פאריס, אשר קפצה אתמול ב-2.6%, ירדה ב-0.3%. בורסת שווייץ, בה לא התקיים מסחר אתמול, קפצה ב-2.9% לשיא של יותר מארבע שנים. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי, אשר זינק אתמול ב-2%, עלה ב-0.5% לרמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2011..

שיעור האבטלה בגרמניה טיפס ב-0.2% בדצמבר לרמה של 6.7%, לפי נתונים שפורסמו היום. עם זאת, למרות העלייה באבטלה, מצבה של הכלכלה הגדולה באירופה עודנו טוב יחסית לשותפותיה לגוש היורו, ששיעור האבטלה בו טיפס בנובמבר לשיא של 11.7%.

השווקים המתעוררים ברצף העליות הארוך זה 14 חודשים

בורסות המניות בשווקים המתעוררים עלו היום זה היום התשיעי ברציפות - רצף העליות היומי הארוך ביותר זה למעלה מ-14 חודשים - על רקע פרסום נתונים שהצביעו על כך שהפעילות במגזר השירותים בסין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, צמחה בדצמבר בשיעור החד ביותר זה ארבעה חודשים. מדד בורסות השווקים המתעוררים של MSCI עולה ב-0.1% לאחר שקפץ אתמול ב-2.1% לשיא של 10 חודשים, בדרכו לעלייה יומית תשיעית ברציפות. 

מוקדם יותר היום נרשמה מגמה מעורבת בבורסות אסיה, ביום בו חלק מהבורסות באזור היו עדיין סגורות לרגל חג. הונג קונג עלתה ב-0.4% לאחר שהתנדנדה בין עליות לירידות; סיאול ירדה ב-0.6%; סינגפור עלתה ב-0.5%; טייוואן הוסיפה 0.7%; אוסטרליה טיפסה ב-0.7%. בורסות יפן וסין היו סגורות לרגל החג. 

בסין התפרסם היום מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים עבור דצמבר, ועלה ל-56.1 נקודות לעומת 55.6 נקודות בנובמבר. נתון זה הצטרף לשלל נתונים שהתפרסמו השבוע לגבי מגזר הייצור בעולם. בסין נרשמה צמיחה בפעילות הייצור. הפעילות במגזר הייצור בארה"ב חזרה לצמוח בחודש דצמבר, אולם המשיכה להתכווץ באירופה, והוצאות הבנייה בארה"ב ירדו במפתיע בנובמבר, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו אתמול משני צדי האוקיינוס האטלנטי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#