למרות ההיסטריה, שוק האג"ח לא אבוד

ביל גרוס וחבריו מזהירים מפני צניחה באג"ח הממשלתיות, אבל ירידה בהיצע האיגרות והמשך המיתון הכלכלי עשויים דווקא למנוע את הנפילה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> המשקיעים השתגעו ב-2012 - כך, לפחות, סבורים מרבית מומחי האג"ח בעולם. רכישות האג"ח הממשלתיות ברחבי העולם הגיעו לממדים היסטריים, והתשואות נפלו לעומק לא ידוע.

במקביל, הפדיונות בקרנות המניות הגיעו בארה"ב לקצב המהיר ביותר מאז 2008 וגרמו להפסדים של מאות מיליארדים למשקיעים, שכן שוקי המניות דווקא עלו חזק בשנה 2012: מדד 500 S&P עלה ב-13.4% בארה"ב ומדד דקס הגרמני עלה ביותר מ-30%. ואולם לא אל שוק המניות נפנה את מבטנו, אלא אל השוק החם של השנים האחרונות: האג"ח הממשלתיות. לפי נתוני חברת המחקר מורנינגסטאר, האחוז מכלל ההשקעות של משקי הבית האמריקאים באג"ח עלה מ-14% ב-2007 ל-26% ב-2012.

ומה השיגו המשקיעים באג"ח הממשלתיות? תשואות האג"ח לעשר שנים של ממשלת ארה"ב הגיעו ל-1.76%, התשואות של גרמניה הגיעו ל-1.31%, וקנדה, בריטניה ויפן נסחרות כולן בתשואות של פחות מ-2%. המהלכים הדרמטיים ביותר נרשמו במקומות החלשים ביותר: תשואת האג"ח של איטליה הגיעה לכ-4.5%, לאחר שכבשה פסגות של 7% ויותר בשנה האחרונה. ספרד, שלפי מרבית התחזיות תבקש חילוץ השנה, משלמת רק 5.2% ריבית על חובותיה לעשר שנים. יוון היתה השקעה מסחררת ראשים, והתשואה של האג"ח נפלה מיותר מ-30% לכ-11%.

בניין הבונסטאנג בברליןצילום: אי–פי

הסתערות המשקיעים על שווקים אלה הביאו מומחים רבים לשגר אזהרות חמורות. האזהרה המתוקשרת ביותר באה מפיו של מלך האג"ח, ביל גרוס. גרוס אינו רק משקיע האג"ח הגדול בעולם - בהיותו מנהל קרן פימקו טוטאל ריטרן - הוא גם אדם שנון בעל ראייה ביקורתית מאוד של הכלכלה והחברה האמריקאית. גרוס פירסם ציוץ בטוויטר שבו הזהיר ב-140 מלים מפני תשואות נמוכות בשוק האג"ח ב-2013 וכמו כן בשוק המניות. עוד מומחים, ובהם אסטרטגים של הבנקים הגדולים בעולם וחברות ניהול הקרנות המובילות, הזהירו כי 2013 תהיה שנת תפנית לאג"ח הממשלתיות. הכלכלן הישראלי, פרופ' ליאו ליידרמן, הזהיר מפני בועה גדולה באג"ח האמריקאיות, הגרמניות והקנדיות. "מתישהו, השווקים יצטרכו לתקן עצמם", אמר ליידרמן.

"כל הדברים הטובים מגיעים לסופם... אינכם רוצים להיות האדם האחרון שיוצא מהדלת כשהמגמה משתנה", אמרה ל"ניו יורק טיימס" רבקה פטרסון מחברת ההשקעות בסמיר טראסט. בכך ביטאה פטרסון את הפחד הפסיכולוגי עמוק הקיים אצל כל משקיע מקצועי: להחמיץ את עיתוי המגמה.

ואולם עיתוי ותזמון השוק ידועים כדברים שמפילים את המשקיעים הגדולים ביותר. גם גרוס נכשל בשנים האחרונות כמה פעמים בחיזוי שוק האג"ח והיכה על חטא בפומבי, למשל, במכתבו ב-2011 למשקיעים כשכתב: "Mea Culpe" ("אני אשם"). תשואת קרן טוטאל ריטרן שלו דווקא היתה מכובדת השנה: 10.9%. מדד האג"ח הגלובליות של בנק אוף אמריקה עלה ב-6% ב-2012, ב-17% בשלוש השנים האחרונות וב-32% מאז 2007.

מדד האג"ח הממשלתיות של 26 מדינות של בלומברג הניב רווח של 4.5% ב-2012 בהובלת האג"ח של יוון שעלו ב-78%. לשם השוואה, בעשור האחרון, מדד זה עלה ב-4.44% בלבד. התשואה הממוצעת על כל האג"ח של ממשלות אלה, כולל כל מועדי הפדיון, נפלה ל-1.4% מ-1.76% במשך 2012.

תחזיות קודמות לנפילות בשוקי האג"ח הממשלתיות נכשלו באופן מחפיר, והיו רבות כאלה בשנות המשבר, שבהן ציפו הכלכלנים מדי שנה להתאוששות או להיווצרות אינפלציה כתוצאה מהדפסת כסף ענקית. העובדה המרה היא שהכלכלות העשירות מדשדשות במשבר, שהכלכלות המתעוררות מאטות בעקבותיהן, ושהמשקיעים מעדיפים את המקלט הבטוח, לכאורה, של אג"ח ממשלתיות. אין ברצוננו לבטל את מומחיותו של גרוס. נזכיר כי הנבואה ניתנה לשוטים - אבל כנגד הדעה הנחרצת שלהם כדאי להצביע על גורמים שעשויים למנוע היפוך מגמה.

מה יתמוך בשוק האג"ח הממשלתיות?

שלושה גורמים עשויים לתמוך בשוק האג"ח הממשלתיות. הגורם הראשון מבוסס על סיבה רציונלית מבחינה כלכלית: היצע האג"ח הממשלתיות ב-2013 יהיה נמוך באופן משמעותי לעומת ב-2012. כלכלות G7 וה-BRIC, יצטרכו למחזר חובות בהיקף קטן ב-220 מיליארד דולר ב-2013. לפי נתוני בלומברג, הסכום הכולל יהיה 7.38 טריליון דולר. יפן, בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה וברזיל יצטרכו לגייס הרבה פחות כסף, בעוד ארה"ב, קנדה, רוסיה, הודו וסין יצטרכו לגייס יותר.

הירידה החדה בתשואות האג"ח היא אחד הגורמים לצמצום בעלויות המימון של הממשלות, לאחר שבמשך שנתיים רובן יישמו מדיניות צנע. אסטרטג הריבית של דויטשה בנק בלונדון אמר כי אינו מצפה לנפילה באג"ח הממשלתיות, שכן הביקוש יהיה רב מההיצע.

סיבה כלכלית נוספת היא תחזית לצמיחה עולמית חלשה יותר: קרן המטבע הורידה את תחזית הצמיחה הגלובלית ל-2013 לרמה הנמוכה ביותר מאז המיתון ב-2009, וצופה שהכלכלה העולמית תצמח ב-3.6% לעומת תחזית קודמת של 3.9%.

הבנק הפדרלי ימשיך לתמוך באג"ח

סיבה שלישית דורשת היגיון מפותל יותר: ההסכם שחתמו נבחרי העם בארה"ב כדי למנוע העלאות מסים גורפות, ודחייתה של ההתמודדות עם הגירעון מראים כי גם ב-2013 כלכלת ארה"ב תנווט במים סוערים פוליטית. אמנם הנפילה הבלתי-נמנעת למיתון בעקבות מצוק פיסקלי נמנעה, אבל מנגד נראה כי בור הגירעון יעמיק.

לכאורה, ככל שמצב חובותיה של מדינה מחמיר, האג"ח שלה פחות אמינות ומבוקשות. ואולם במשבר הנוכחי גילינו כי אלברט איינשטיין צדק: הכל יחסי. ומכיוון שביחס למדינות אחרות, ארה"ב נתפשת כמקלט בטוח, האחרונה שלא תפרע את חובותיה, האג"ח שלה מבוקשות בבית ובחוץ. יודגש כי מדובר בתפישה סובייקטיבית, שכן ארה"ב היתה קרובה לחדלות פירעון טכנית לפני כשנה ועלולה להגיע לכך שוב בקרוב בוויכוח חוזר על תקרת החוב.

בטווח הארוך הכל חושבים כי ארה"ב תסבול מהשלכות כלכליות חמורות עם חובות ענקיים, אבל בטווח הקצר והבינוני המשקיעים מצביעים אמון בה. אין זה אומר שהשקעה באג"ח תהיה רווחית במיוחד - התשואות נמוכות, במקרים מסוימים האינפלציה מכרסמת בהם - אבל גם אין זה אומר שהיא תהיה כושלת. הבנק הפדרלי ממשיך לרכוש אג"ח מהשוק כדי להרחיב את היצע הכסף; הצעד מכונה באופן רשמי הרחבה כמותית (QE) ובשפה עממית "הדפסת כסף". ההדפסה הזאת היא פשוט שאיבה מהשוק של אג"ח, במטרה לדכא את התשואות שלהן ועמן את הריבית על הלוואות שונות. הבנק הפדרלי יצא בשנה האחרונה למשימה חדשה ורדיקלית: לצמצם את האבטלה בארה"ב. ומכיוון שהיא עדיין כמעט כפולה מהממוצע ההיסטורי ומהרמה המראה על צמיחה כלכלית איתנה, הבנק ימשיך לתמוך בשוק האג"ח.

גורם ההפתעה

הגורם השלישי הוא גורם ההפתעה. זעזוע פוליטי במזרח-התיכון, זינוק במחירי הנפט, טלטלה באירופה בעקבות הבחירות באיטליה או בגרמניה - כל אלה יכולים להחזיר את המשקיעים לבונקר במהירות, והבונקר יהיה אג"ח של הממשלות "הבטוחות".

גרוס אמר כי הריביות ימשיכו לרדת ב-2013. מומחים נוספים חושבים שעם ההתאוששות בשוק הדיור והירידה הניכרת באבטלה, הכלכלה תתאושש, והמשקיעים יתחילו לסגת משוקי האג"ח בהדרגה. כל האמור נוגע במיוחד לאג"ח ממשלתיות ולא לאג"ח קונצרניות ואג"ח בדירוג נמוך - אלה עשויות להפיק תועלת מהתאוששות כלכלית, וכמו כן משקי הבית בעולם כולו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker