מורגן סטנלי: הנס הכלכלי של מדינות BRIC הגיע לסופו

"הנורמה החדשה בשווקים המתעוררים תהיה צמיחה שנתית של כ-5%" טען ראש דסק שווקים מתעוררים בבנק, רוצ'יר שארמה

Business Insider
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כעשור לאחר שכלכלן גולדמן סאקס, ג'ים אוניל, טבע את המונח המפורסם BRIC המורכב מראשי התיבות של הכלכלות המתעוררות הגדולות (ברזיל, רוסיה, הודו וסין), מזהיר בנק מורגן סטנלי כי עידן ה-BRIC הגיע לסופו.

רוצ'יר שארמה, ראש דסק ההשקעות בשווקים מתעוררים של מורגן סטנלי, טען במאמר שפירסם בגיליון חודש דצמבר של המגזין "Foreign Affairs", כי הנס הכלכלי של מדינות BRIC הגיע לקצו. "הנורמלי החדש בשווקים המתעוררים יהיה הרבה יותר דומה לנורמלי הישן של שנות ה-50 וה-60, כאשר הצמיחה השנתית הממוצעת היתה בסביבות 5% והמרוץ הותיר רבים מאחור", כתב שארמה.

מורגן סטנליצילום: אי-פי

לדבריו, הצמיחה במדינות BRIC היתה תוצאה של צירוף מקרי של מזל שנבע מדעיכת גל המשברים הכלכליים בשלהי שנות ה-90, ו"הצפה גלובלית של כסף קל". "הרבה פחות כסף זר זורם כעת לשווקים מתעוררים. הכלכלה העולמית חוזרת למצבה החמצמץ הרגיל שבו יש רבים שמפגרים מאחור ורק קומץ מנצחים שמגיחים ממקומות בלתי צפויים", כתב שארמה.

היעד המרכזי של דבריו של שארמה היא סין, שאוכלוסייתה "גדולה מדי ומזדקנת מהר מדי" כדי להצדיק את קצב הצמיחה המהיר שלה. לדבריו, ניתן לצפות לירידה של 3% עד 4% בקצב הצמיחה של סין. בה בעת, האטה בצמיחה של הכלכלות המפותחות צפויה אף היא לפגוע בצמיחה של כלכלות מבוססות יצוא, כלומר שאר מדינות BRIC כמו גם מלזיה, מקסיקו וטייוואן.

שארמה טען עוד כי כלכלות מתעוררות נחלקות רק לקטגוריות שונות, ויתקשו להשיג צמיחה גבוהה מספיק כדי לטפס מעלה בקטגוריות. "בין המדינות שבהן ההכנסה לנפש היא בטווח של 20-25 אלף דולר, רק לשתי מדינות יש סיכוי טוב להשיג צמיחה כלכלית של 3% ומעלה במהלך העשור הקרוב: צ'כיה ודרום קוריאה. מתוך הקבוצה הגדולה של מדינות עם הכנסה ממוצעת לנפש בטווח של 10-15 אלף דולר, רק מדינה אחת - טורקיה - היא בעלת סיכויים טובים להשיג צמיחה כלכלית של 4%-5%, אם כי גם לפולין יש סיכוי. בקטגוריית המדינה עם הכנסה לנפש של 5-10 אלף דולר, נראית תאילנד כמו המדינה היחידה שיש לה סיכוי אמיתי לרשום צמיחה טובה באופן ניכר מהשאר", כתב שארמה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker