מהו "המקום הטוב ביותר להלבין בו כספים"?

בחינת מסמכי חקירה בארה"ב מעלה כיצד HSBC הפך למכבסה העיקרית של ברוני הסמים במקסיקו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
לוגו רויטרס
רויטרס

"המקום הטוב ביותר להלבין בו כספים". כך תיאר ברון סמים מקומי במקסיקו את החטיבה המקומית של בנק HSBC הבריטי, שנקנס בחודש שעבר ב-1.9 מיליארד דולר בגין הזנחת מנגנונים למניעת הלבנות הון שאיפשרו לקרטלי סמים במקסיקו להעביר כספים מארה"ב למקסיקו ובחזרה.

חלק גדול מהאופן שבו סוחרי סמים הצליחו להעביר את הכנסותיהם הדולריות ממכירת סמים בארה"ב דרך HSBC ובנקים אחרים, עדיין לוט בערפל. התהליך מטבעו עתיר שכבות, על מנת למנוע גילויו.

סמים במקסיקוצילום: אי-אף-פי

אך בחינה של דו"חות חקירה חסויים של שני משרדי תובעים כלליים ומסמכי בתי משפט בניו יורק ובקליפורניה, כמו גם ראיונות עם בכירים במערכת אכיפת החוק, מעלים את האופן שבו החוקרים הצליחו לחשוף את הלבנת ההון האדירה באחד הבנקים הגדולים בעולם.

צוות המשימה המיוחד שהוקם לשם כך, וכונה 'אל דוראדו', על שם עיר הזה המיתולוגית, עשה שימוש בהאזנות סתר, חיפושים במחשבים ובתיבות דואר אלקטרוני, מקורות פנימיים, וגם מעקב מסורתי, והצליח להרכיב את חלקי הפאזל הדרושים להבנת פעולת הרשת. הצוות כלל כ-250 נציגי אכיפת חוק מכמה מדינות וסוכנויות פדרליות.

קרטלי סמים מכרו סמים בארה"ב, והעבירו את הכסף למקסיקו, לעתים קרובות באמצעות בלדרים שעברו את הגבול. המזומנים הופקדו בחשבונות בנק בחטיבה המקסיקאית של HSBC, בה היה קל להפקיד סכומים גדולים מבלי להעלות חשש, לדברי מסמכי משרד המשפטים. לאחר מכן, לפי המסמכים, העבירו הקרטלים את הכספים לעסקים בארה"ב ובמקומות אחרים, שנועדו לרכישת מוצרי צריכה, אותם ייצאו לדרום אמריקה ומכרו מחדש, על מנת לייצר "כסף נקי".

בעסקה טיפוסית, מתווך בקרטל סמים היה מציע לספק מוצרי צריכה, כמו מחשבים או מכונות כביסה, לעסקים בקולומביה, בתנאים טובים. אדם אחר בארה"ב היה קונה את המוצרים באמצעות כספים מהסחר בסמים, ולספק את ההזמנות האלו.

מלביני הון ניצלו את היעדר הפיקוח על תזרימי ההון בפקדונות ב-HSBC, לדברי משרד המשפטים האמריקאי, שהגיע להסכם עם הבנק לפיו ישלם הבנק קנס בסך 1.9 מיליארד דולר בגין הפרשה. הבנק לא ביצע בדיקות נאותות לגבי לקוחותיו, לא בחן העברות כספיםף ולא ניהל מערכות למניעת הלבנת הון. המצב היה כה גרוע, לדברי משרד המשפטים, עד כי ב-2008 אמרו הרגולטורים במקסיקו למי שעמד בראש החטיבה המקסיקאית של HSBC, כי ברון סמים מקומי תיאר את הבנק "כמקום הטוב ביותר להלבין בו כספים".

הבנק ועובדיו חמקו מאישומים פליליים, כיוון שהבנק קיבל הסכם של תביעה דחויה, בו הוא מתחייב לשלם קנס, לחזק את מנגנוני הפיקוח ולאפשר פיקוח חיצוני על עמידתו בתנאי ההסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker