מהמצוק לבור חובות

ההסכם לא פתר שום בעיה - ארה"ב בגיא צלמוות של חובות ובעיות מבניות

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

הדימוי של המצוק הפיסקלי היה מאוד מבלבל עבור רוב האנשים בעולם. עכשיו, משהוא נמנע, אנשים ממשיכים לתהות על מה בכלל היה מדובר. בנימה צינית אפשר לומר שהיה מדובר ברעש פוליטי חסר משמעות סמנטית, שנפתר באמצעות עוד קצת רעש פוליטי חסר משמעות.

אולי יהיה מועיל יותר לנסות לצייר את המצוק ולהבין מה היה אמור לקרות (מיתון לכלכלה האמריקאית), מה כאילו קרה (נפתרה סוגיית העלאות המס וקיצוצי התקציב), ומה בעצם קרה (מס שפתיים עלוב לשיוויון וצדק חברתי, פגיעה נסתרת במעמד העובדים ודחייה נוספת, א-לה גוש היורו, של התמודדות עם הבעיות האמיתיות של ארה"ב).

הציור הבא מנסה להמחיש את דימוי המצוק:

1. הכלכלה האמריקאית מקרטעת בדרך חתחתים, וב-1.1.13 מגיעה למצוק: העלאות מסים וקיצוצים בתקציב שהיו פוגעים קשות בפעילות הכלכלית, כמו שבישראל יוטלו השנה גזירות, שיקטינו את ההכנסה הפנויה של הצרכנים, הגזירות האמריקאיות איימו לגרום להאטה, ואפילו למיתון. גזירות – פחות כסף לאזרחים כי הם משלמים יותר מסים, ופחות כסף שהממשלה מזרימה לכלכלה, כמו שכר למורים, בניית כבישים, קניית מטוסי קרב.

2. ההסכם שמנע את המצוק מתייחס רק לחלק של העלאות המסים. הוא ביטל את רובן, והעלה מסים לפחות מאחוז אחד מהאמריקאים העשירים ביותר, בניגוד לטענת אובמה שמדובר ב-2% העשירים ביותר. התוספת לתקציב האמריקאי זעומה ביותר, ולפי הערכות משרד התקציב של הקונגרס, ההסכם גורם לגידול של 4 טריליון דולר בגירעון לעשור שעד 2022. לא רק זה, אלא שמתחת למכ"מ, הועלו המסים על תלושי השכר על 77% מהאמריקאים בגיל העבודה. לא בדיוק מה שהבטיח אובמה למעמד הביניים.

3. בפועל, יצטרכו נבחרי העם בארה"ב להתמודד שוב עם חלקו השני של המצוק - קיצוצים בתקציב, בעוד חודשיים. הם לא יצליחו להגיע לפתרון אמיתי, ימשיכו להשמיע קולות רמים בעד ונגד, וארה"ב תמשיך להתנהל בדרך ממושכת שאינה בת קיימא, שבה אין די הכנסות לביטוח לאומי וביטוח בריאות, שמערכת המס מעוותת ומאפשר לעשירים ביותר לשלם מסים זעומים ולסבול מניצול לרעה של הטבות מס. בדרך הזו הכלכלה האמריקאית תפסע בגיא צלמוות, ללא יכולת לטפס על הר החובות שבנתה במו ידיה (הר שהרכבו מזכיר מאוד את המזבלות הגדולות בעולם, והוא מורכב מפסולת צריכה אדירה, מסריחה ומיותרת).

עקבו אחריי בטוויטר


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker