אובמה שוב מתפשר ברגע האחרון

ההסכם למניעת המצוק הפיסקלי הוא תבשיל דלוח שעדיין נדיב מדי לעשירים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לראשונה מאז שהנשיא לשעבר ג'ורג' וו. בוש החל בקיצוץ מסים ב-2001 ופתח את ההידרדרות הארוכה של ארה"ב לבור החובות, הגיע הסנאט להסכם שיעלה מסים לעשירים. זה מה שמשמעותי בהסכם שבית הנבחרים אישר אותו, הוא שם סוף להרגל הקבוע וההרסני של התמודדות עם הגירעון התקציבי אך ורק באמצעות קיצוצים, וכעת מתחיל גם להעלות מסים.

למרות זאת, זהו תבשיל דלוח, שעדיין נדיב מדי לעשירים ולא מגדיל את הכנסות הממשל מספיק כדי להתמודד עם הצורך החריף של ארה"ב בהשקעות ציבוריות. מכיוון שהקלות המס מתקופת בוש היו מתפוגגות אתמול ללא הסכם, הרפובליקאים בסנאט נאלצו להתפשר על ההתנגדות הפילוסופית שלהם להעלאת מסים. עם זאת, הם דאגו כי יהיה זה בלתי אפשרי להגיע להסכם מרחיק רואי, שבאמת מתמודד עם תפקיד הממשל בעידוד שיפורים במערכות החינוך, התחבורה והייצור.

ברק אובמהצילום: רויטרס

העסקה, שאליה הגיע ממשל אובמה עם מנהיגי הרפובליקאים בסנאט, תעלה את מס ההכנסה לרמתו בתקופת הנשיא ביל קלינטון עבור משפחות שהכנסותיהן יותר מ-450 אלף דולר בשנה ואנשים יחידים שהכנסותיהם יותר מ-400 אלף דולר לשנה. זאת, לעומת ההצעה המקורית של אובמה, שעמה התמודד בבחירות, להעלות מסים על משקי הבית שהכנסותיהם 250 אלף דולר ומעלה.

גורמים בבית הלבן אומרים כי היה עליהם להתפשר על המספר כדי לזכות בהארכת תוקפם של כמה סעיפים חשובים שעמדו לפקוע: המשך מתן דמי אבטלה לכ-3 מיליון איש, הקלות מס למשפחות עובדות מעוטות הכנסה וצמצום השפעת מס המינימום האלטרנטיבי על משפחות רבות מהמעמד הבינוני. הרפובליקאים השתמשו בסעיפים חשובים אלה כקלפי מיקוח. מה שלא היה שנוי במחלוקת היתה העלאה ב-2% של מס התעסוקה החל על עובדים ומעסיקים.

הרף הגבוה יותר של העלאת המסים אינו המחיר היחיד ששילם הבית הלבן. מס העיזבונות, החל על הירושות הגדולות ביותר בארה"ב, יעלה במעט, אבל ממש לא מספיק. זוהי מתנה גדולה ולא נחוצה למשפחות העשירות בארה"ב. ובעוד מס העיזבון עם הרף הגבוה שלו יהפוך כעת לקבוע, הקלות המס למשפחות מעוטות הכנסה נקצבו לחמש שנים בלבד. המס על רווחי הון ודיווידנדים יעלה מ-15% ל-20%, אך רק עבור אותם משקי בית שהכנסותיהם גדולות מ-450 אלף דולר בשנה.

הבית הלבן טוען כי השיג 85% מיעדי ההכנסות שלו ויגדיל את הכנסותיו ב-600 מיליארד דולר לאורך עשור. כשליש מהסכום מגיע מביטול הדרגתי של הקלות מס לעשירים. הרפובליקאים לא השיגו את הקיצוצים הדרקוניים שדרשו.

ואולם המאבק על הקיצוצים רחוק מסיומו. קיצוצים בסך 110 מיליארד דולר שהוגדרו בחבילת המצוק ופוגעים בעיקר בתקציבי משרדי הביטחון והפנים, היו אמורים להיכנס לתוקפם השבוע. ההחלטה נדחתה בחודשיים, כך שהצדדים יהיו חייבים להגיע להסכם נוסף בשבועות הקרובים. כמו כן, ארה"ב קרובה להגעה לתקרת החוב שלה פעם נוספת, וכדי להעלותה נדרשת הסכמת הקונגרס. הרפובליקאים מקווים כי יוכלו לסחוט קיצוצים נוספים באמצעותה.

אובמה פסל אפשרות של משא ומתן על תקרת החוב, וביום שני התחייב כי כל קיצוץ תקציבי נוסף יהיה חייב להגיע עם העלאת מסים נוספת. עם זאת, כפי שהעסקה הזו מעידה, הוא לעתים קרובות מתפשר ברגע האחרון. במקרה זה היו אלה הדמוקרטים בסנאט שחתרו תחתיו הן בנושא מס העיזבון והן בנושא רף מס ההכנסה. מבט מהיר במוגבלות ההסכם חושף כמה השיגו הרפובליקאים בעקשנותם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker