שלא תעזי להשתכר יותר מבעלך

תקרת זכוכית בבית: נשים מעדיפות להתפטר - ולא לעקוף את השכר של בן הזוג

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

מכל תקרות הזכוכית למיניהן שמגבילות קריירות של נשים, אחת היא חשובה במיוחד אך לא ידועה: משכורתו של הבעל. במאמר חדש, מראים מריאן ברטרנד ואמיר קמניקה מאוניברסיטת שיקגו, וג'סיקה פן מהאוניברסיטה הלאומית של סינגפור, כי זוהי בתקרה עבה במיוחד.

במדינה כמו ארה"ב בממוצע, כמעט מובן מאליו שהרעיה משתכרת פחות מבעלה. המחקר בחן זוגות צעירים בגיל 34-22 , ומצא שיש זוגות רבים שבהם האשה מרוויחה מעט פחות מהגבר, או כמוהו, אך מעטים הזוגות בהם האשה מרוויחה יותר מהבעל. כלומר, על אף ההתקדמות בעשורים האחרונים, הנורמה החברתית לפיה גברים צריכים להשתכר יותר מנשותיהם עדיין נפוצה.

אין מדובר בקוריוז, שכן לעובדה הזו יש השלכות. החוקרים מראים כי נשים עם פוטנציאל להשתכר יותר מהגברים שלהן, מתפטרות לגמרי מעבודתן לעתים קרובות יותר מנשים ללא פוטנציאל כזה במשפחות בעלות נתונים דומים. אם הן עובדות, הן אינן מנצלות את כושר ההשתכרות המלא שלהן. ואלה הן חדשות רעות לכלכלה.

מנכ"לית יאהו, מריסה מאייר, ובעלה זקארי בוג

המחקר מציע כמה סיבות לתופעה. נורמות של חלוקת מטלות מלאכת הבית הן בעלות השפעה כלכלית שלילית: אם הגבר משתכר פחות מאשתו, היא עשויה לצפות ממנו שייקח על עצמו אחריות נוספת בבית. במציאות, גם אם האשה משתכרת יותר, היא מטפלת יותר זמן במשק הבית ובילדים מאשר נשים שמשתכרות פחות מבני זוגן. יש לתהות, לפיכך, אם נשים חשות שעליהן לפצות את בני זוגן על תחושת אי הנוחות שמתעוררת בהם בשל שכרם הנמוך יותר.

הדינמיקה בעייתית עבור הזוגות עצמם. כל עוד האשה משתכרת פחות, ההכנסה שלה לא גורמת למתיחות בחיי הנישואים. כשהיא משתכרת יותר, מופיעים קשיים בזוגיות, ושיעורי הגירושים עולים. מעניין לציין כי לא חשוב אם הפער גדול או קטן לטובת האשה, ולפיכך אפשר להסיק כי לא ההכנסה לכשעצמה היא שמשנה, אלא העובדה שהאשה מרוויחה יותר היא שגורמת לקשיים.

כלכלנים תוהים מדוע אנשים עם ציפיות רציונליות בכלל נכנסים בברית הנישואין. התשובה היא שנראה שהם לא באמת רציונליים. "שוק הנישואים", כפי שכלכלנים קוראים לו, כושל במקרים שבהם לנשים יש פוטנציאל להשתכר יותר מגברים.

מחברי המחקר נזהרים לא להפריז בנחרצות המסקנות שלהם. ואולם אפילו אם נתייחס רק לעובדות המתוארות במחקר, נראה שהן מצביעות על הבעיות שיכולים פערי השכר לגרום בעתיד, ועל כלכלה שלא יכולה להרשות לעצמה לבזבז את פוטנציאל הנשים. נורמות הן עניין עיקש: שינוי הנורמות ידרוש נשימה ארוכה, ואת תמיכתה של מדיניות מוסדרת. זה יכול לכלול חופשת לידה חובה לגברים, כמו בשוודיה ובגרמניה, במטרה להטות את מרכז הכובד ממודל המפרנס הגברי. זוהי תקרת זכוכית עבה במיוחד שיהיה קשה לשבור אותה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker