הגירל פאואר של באפט

טוב שיש אנשים כמו באפט שמדברים על חשיבות הנשים לכלכלה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

וורן באפט הוא אולי אחד המיליארדרים הנחמדים ביותר בעולם: הליכותיו צנועות, הוא תומך בשוויון, מקדיש את כל כספו לצדקה, ודעותיו נאורות. כך לדוגמה, אמר בסוף השבוע "האורקל מאומהה", כי נשים הן אלה שיצילו את הכלכלה האמריקאית.

"נשים דוכאו מאז ומתמיד. במדינה זו אמרנו שכל בני האדם נולדו שווים, ואז התעלמנו מעובדה זו במשך 150 שנה עד לתיקון ה-19 לחוקה (שהעניק לנשים זכות הצבעה)... היה זה בזבוז של כישרון אנושי. 50% מהאוכלוסייה נדחקה לפינה במשך 200 שנה", אמר באפט.

הדברים המהדהדים מוכרים. לפני עשור אמר לנו תעשיין ישראלי, מהמעסיקים הגדולים בתחום הטכנולוגיה, שמבין מועמדים שווי כישורים, הוא יעדיף את האשה, "מכיוון שנשים הן ג'נדר מדוכא", ובשל כך הוא סבור שמי שהגיעה למועמדות לתפקיד בכיר, עושה זאת כנגד יותר מכשולים והתנגדויות.

באפט, כדרכו, אופטימי, מכיוון שארה"ב נמצאת בנתיב שבו תנצל יותר מ-50% מהכישרונות העומדים לרשותה, "ועדיין עלינו להתקדם התקדמות רבה" כדי להגיע לניצול של 100%. מבט מהיר על חברות של באפט או תחת ניהולו, עשוי לעורר רושם שבאפט מיישם זאת. מספר המנכ"ליות בחברות שבניהול או בבעלות ברקשייר התאוויי, חברת האחזקות שלו, הוכפל פי-ארבעה בעשור האחרון - ולהישג הזה הוקדש הספר, "The Women of Berkshire Hathaway" שיצא לאור השנה - ובדירקטוריון החברה מכהנות שתי דירקטוריות.

וורן באפטצילום: גטי אימג'ס, בלומברג ורקס

ואולם מבט לעומק מגלה כי מספר המנכ"ליות הוא בעצם ארבע בלבד. לברקשייר יש בפורטפוליו מאות חברות-בנות, חברות בבעלות חלקית או חברות שבהן יש לה נתח ממניותיהן, ולכן שיעור הנשים בקודקוד אינו גבוה מהממוצע הארצי. מספרן של הנשים בדירקטוריון הוא שתיים מתוך 11, כך שבפועל יש לו קצת יותר מהממוצע בארה"ב - 12.6%. בהנהלה הבכירה של ברקשייר לא ניתן למצוא נשים, והיורשים המסומנים של באפט הם גברים לבנים וצעירים יחסית.

אין צורך למהר ולגנות את באפט: הוא גדל בתקופה שבה נשים, גם המוכשרות שבהן, התקשו למצוא עבודה מאתגרת, ופסגת הציפיות מהן באמריקה היתה שיינשאו לגברים עשירים, למישהו נחמד וחרוץ ממש כמו באפט. באפט הצליח להשתחרר מתבניות אלה, אבל לא הצליח לקדם נשים באופן בולט בארגונו; הסיבות לעובדה זו ברורות: עדיין חסר מאגר של כישרונות ניהוליים ברמות הבכירות בקרב נשים בעולם וגם בארה"ב, ובתחום הפיננסים קשה במיוחד למצוא מנכ"ליות ואפילו סמנכ"ליות.

האם מצב זה יימשך לנצח? נשים מובילות כיום בהשכלה ובחינוך במרבית מדינות המערב. נשים אחראיות במידה רבה לתוצאות הבחירות בארה"ב, ואולי מוטב שיתעוררו ויעשו זאת גם בבחירות הקרבות בישראל. המגמות ברורות, והן יישאו פרי בעוד כמה שנים או עשורים. בינתיים, טוב שיש אנשים כמו באפט שמדברים על זה ואולי גם שמים את כספם במקום הנכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker