הקלה בארה"ב: בית הנבחרים אישר ההסכם למניעת "המצוק הפיסקלי"

(עדכון) עד לרגע האחרון היה חשש בוושינגטון כי הרפובליקאים יכשילו ההסכם; אובמה: "זהו רק צעד אחד מתוך מאמץ מקיף לחזק את כלכלתנו; נושא תקרת החוב לא נתון לדיון"

דפנה מאור
סיון פינגולד
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
דפנה מאור
סיון פינגולד
רונית דומקה

לאחר שהסנאט האמריקאי אישר ברוב גדול את ההסכם למניעת , אישר לפנות בוקר גם בית הנבחרים בקונגרס (ג') את ההסכם שימנע את הקיצוצים הרוחביים והעלאות המסים האוטומטיות.

ההסכם התקבל ברוב של 257 תומכים מול 167 מתנגדים. כצפוי, רוב הרפובליקאים בבית הנבחרים התנגדו להסכם. 151 רפובליקאים הצביעו נגדו וכך גם 16 דמוקרטים. עם זאת, 85 רפובליקאים ו-172 דמוקרטים הצביעו בעד החוק.

צילום: TheMarker

"החוק שאושר הוא רק צעד אחד מתוך מאמץ מקיף יותר לחזק את כלכלתנו", אמר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בבית הלבן. הוא הביע תקווה כי הקונגרס יטפל השנה בנושאי התקציב "עם קצת פחות דרמה וקצת פחות משחקים של 'מי ישבר ראשון'". הבית הלבן מסר כי אובמה יעזוב את וושינגטון כדי לחדש את חופשתו בהוואי. 

ההסכם בין הרפובליקאים והדמוקרטים מונע העלאות מס וקיצוצי תקציב אוטומטיים בהיקף 600 מיליארד דולר, שהיו עלולים להביא למיתון וגידול אבטלה. ההסכם נוגע לחלק של המסים, ויעלה את המסים על אחוז מהעשירים ביותר, בעוד שהמעמד הבינוני לא יספוג העלאות מסים וגזירות אחרות כמו ביטול קצבאות אבטלה.

מוקדם יותר נפוצו דיווחים על סימנים לפיהם בית הנבחרים, הנשלט על ידי רוב רפובליקאי, עלול להצביע נגד אישור ההסכם. אד הנרי מרשת "פוקס" צייץ בטוויטר כי ג'ון ביינר, יו"ר בית הנבחרים וראש צוות המשא ומתן מטעם הרפובליקאים, ואריק קנטור, מנהיג סיעת הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים, ביטאו בשיחות פרטיות את חוסר שביעות רצונם מההסכם שגובש על ידי מנהיגי הסנאט, והם עשויים להכניס בו תיקונים ולשלוח אותו חזרה אל הסנאט להצבעה נוספת.

אובמה, אשר צפוי לחתום על החוק בתוך זמן קצר, אמר כי הוא מקווה שהסכמים עתידיים "לא יפחידו את כולם כל כך", אך הוסיף כי הוא מצפה מהרפובליקאים לאשר העלאה בתקרת החוב של ארה"ב ללא מאבק עד לרגע האחרון כפי שהיה בדיוני המצוק. "אף שאני מוכן לשאת ולתת על הרבה דברים, לא אקיים עוד דיון עם הקונגרס הזה בשאלה אם הם מוכנים או לא לשלם את החובות שכבר צברו", אמר. 

אתמול לפנות בוקר אישר הסנאט ברוב של 89-8 את ההסכם למניעת המצוק הפיסקלי. ההסכם אושר בסנאט לאחר שביום שני בערב הציג אובמה טיוטת הסכם שימנע מארה"ב להיקלע למשבר כלכלי חמור, לפחות לעת עתה.

98% מהאמריקאים היו אמורים לשלם החל מ-1 בינואר מס הכנסה גבוה יותר - עוד 2,000 דולר לשנה למשפחה בממוצע. אולם במקום שכל העובדים בארה"ב ישלמו מסים גבוהים יותר, מעלה ההסכם את המסים רק על כאחוז אחד מהאמריקאים העשירים ביותר, המשתכרים יותר מ-400 אלף דולר לשנה, או משקי בית שמשתכרים יותר מ-450 אלף דולר. אלה ישלמו עתה 39.6% על מדרגת ההכנסה הגבוהה, במקום 35%. כמו כן יעלו מסים נוספים שמשלמים אותם בעלי הכנסות גבוהות: מס רווחי הון יעלה ל-20% וכמוהו מס דיבידינדים.

אובמה בבית הלבן, אתמולצילום: אי–פי

כוונתו הראשונה של אובמה היתה להעלות את המס על המרוויחים יותר מ-250 אלף בשנה – כ-2% מהאמריקאים. רשויות המס בארה"ב לא מפרסמות כמה אמריקאים בדיוק מרוויחים יותר מ-450 אלף דולר בשנה אך המרכז למדיניות המס בארה"ב מעריך כי רק 965 אלף אמריקאים מרוויחים יותר מ-500 אלף דולר בשנה לעומת 2.85 מיליון שמרוויחים מעל 250 אלף דולר בשנה.

נקודות נוספות בהסכם: מס עזבון יעלה מ-35% ל-40% על ירושות של יותר מ-5 מיליון דולר. ניכויים לעשירים יוגבלו. מס ההכנסה על המעמד הבינוני והתחתון לא יעלה; יוארכו הטבות המס להורים ולתשלום שכר לימוד וכן הטבות מס לחברות אנרגיה. תוקפן קצבאות למיליוני מובטלים שהיו נתונות בסכנה הוארך. הסכם המס המתגבש עשוי להכניס לקופת הממשל כחצי טריליון דולרים נוספים בעשור הקרוב. בורסות וול סטריט רשמו עליות לאחר שהנשיא אובמה נשא נאום בו חשף את מתווה ההסכם המתגבש.

הסעיף האחרון עליו הסכימו הצדדים עסק בקיצוצי ההוצאות של הממשל. הרפובליקאים והדמוקרטים התנצחו עד הדקות האחרונות בכמה זמן לדחות את הקיצוצים האוטומטיים עד שיגיעו להסכמה מושכלת בנוגע אליהם: הדמוקרטים ביקשו חמש שנים, הרפובליקאים הציעו חודשיים וקיבלו לבסוף את מבוקשם.

"אם ברצוננו להיות רציניים לגבי הקטנת הגירעון", לא ניתן מתנות למיליארדרים ותאגידים שמרוויחים המון כסף, אמר אובמה ביום שני. אובמה והדמוקרטים ביקשו להעלות את המסים על בעלי הכנסות של 250 אלף דולר ומעלה, אולם התפשרו על שכבה דקה יותר בקצה פירמידת העושר האמריקאית.

"מאז שנכנסתי לתפקיד ובחודשים האחרונים מטרתי היתה להתמודד עם בעיית המצוק הפיסקלי בהקשר רחב יותר שפותר את בעיית הגירעון בדרך מאוזנת ואחראית – לא רק מצד המסים, אלא מצד ההוצאות", אמר אובמה, והפטיר, "עם הקונגרס הזה, זה היה יותר מדי לקוות באותה עת. ייתכן שנפתור זאת בשלבים". אובמה הבהיר כי ההסכם איננו סופי ומלא, וכי הוא רק צעד ראשון בדרך לירידה זהירה מהמצוק.

"2% האמריקאים העשירים ישלמו מסים גבוהים יותר,שיוסיפו מאות מיליוני דולרים להפחתת הגירעון", אמר הנשיא. "זוהי התקדמות, אבל נצטרך לעשות יותר. זכרו, הרפובליקאים אמרו לפני חודש שלעולם לא יסכימו להעלות מסים על העשירים. ההסכם יעלה את המסים הללו, ולתמיד.

"עלינו להמשיך להשקיע בחינוך, תשתיות ודברים שמקדמים את הצמיחה הכלכלית. איום העלאות המסים הוא רק חלק אחד מהמצוק הפיסקלי. מה שיש מולנו החל ממחר הם קיצוצי הוצאות אוטומטיים שייכנסו לתוקף. חלק מהקיצוצים יפגעו בבטחון, בחינוך. אלה קיצוצים בגרזן, לא באזמל, לא הקיצוצים החכמים ביותר", הסביר אובמה את הדרך הארוכה שנמצאת בפני המחוקקים.

למרות ההקלה, התגובות להסכם רחוקות מלהיות נלהבות. כתבת BuzzFeeder צייצה כי במחנה הליברלי במפלגה הדמוקרטית מתגבש מרד, וכי קבוצת סנטורים הסתערה על חדרו של הארי ריד, מנהיג הרוב בסנאט, להביע את מחאתה. בצד הרפובליקאי הוטחה גם ביקורת בנשיא. בכלל, נראה כי אחד הנפגעים העיקריים מפיאסקו המצוק הוא המוניטין של הנשיא אובמה: "שחקן הפוקר הגרוע בעולם" , הטיח בו פול קרוגמן, חתן פרס נובל לכלכלה ופרשן ליברלי בניו יורק טיימס. אובמה לא נלחם בחירוף נפש ובלהט שציפו ממנו לאחר בחירה מחודשת לתפקיד הנשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker