הלירה המצרית צנחה אתמול ב-1.8% לשפל

הבנק המרכזי הודיע על רפורמה בשוק המט"ח והלירה צנחה בשל חששות לפיחות; מצרים תחדש מגעיה עם קרן המטבע

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת מצרים, השאם קנדיל, אמר אתמול כי מצרים תחדש את מגעיה עם קרן המטבע הבינלאומית (IMF) בינואר, לאחר שקהיר השהתה את בקשתה להלוואה בסך 4.8 מיליארד דולר על רקע המהומות במדינה החודש.

קנדיל לא ציין מתי יתחדשו המגעים, אך הדגיש כי ההלוואה חיונית למאמציה של מצרים להשיב לעצמה את אמון המשקיעים, אל מול גירעון אדיר בתקציב, ויתרות מט"ח מתדלדלות. "אנו זקוקים להצבעת האמון של קרן המטבע", אמר לעיתונאים בהשקת יוזמה ממשלתית שמטרתה להרגיע את החששות לגבי צעדי צנע קרובים וחוסן הכלכלה המצרית.

קנדילצילום: אי-אף-פי

הבנק המרכזי של מצרים הזהיר בסוף השבוע כי יתרות המט"ח של המדינה נמצאות ברמה קריטית - המינימום הדרוש לכיסוי תשלומי חובות זרים ולייבא מוצרים וסחורות חיוניים. היתרות נמצאות ברמה של 15 מיליארד דולר, לעומת 36 מיליארד דולר ב-2010. הבנק המרכזי השתמש ביתרות על מנת לשמור על יציבות הלירה, שנחלשה ב-6% בלבד מול הדולר מאז החלה ההתקוממות נגד חוסני מובארק בתחילת 2011.

חששות מפיחות הלירה המצרית הובילו רבים לרכוש דולרים - מה שדירדר עוד יותר את הלירה. ביום ראשון, השיק הבנק המרכזי מערכת מכרזים חדשה לבנקים הקונים ומוכרים דולרים, וקרא לאזרחים לצמצם את שימושם במטבעות זרים.

הלירה צנחה אתמול לשפל בעקבות הכרזת הבנק המרכזי, וקיום מכרז ראשון בשיטה החדשה. הבנק מכר את כל 75 מיליון הדולר שהציע, כשהמחיר הגבוה ביותר הגיע ל-6.2425 לירה לדולר. הלירה צנחה ב-1.8% לאחר המכרז, לרמת של 6.3 לירה לדולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker