חברה ישראלית פיתחה טיפול לחולי אפילפסיה ששום טיפול לא עוזר להם

FitNeS הוא שתל השולח אותות לעצב הואגוס על מנת להפחית התקפים, והראה יעילות מוגברת לעומת טיפולים אחרים בניסויים קליניים

NoCamels
טרה ליפלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
NoCamels
טרה ליפלנד

התקדמות רבה נרשמה בטיפולים לאפילפסיה, אבל חלק מצורות המחלה אינן ניתנות לטיפול על ידי אף תרופה בשוק כיום. עם זאת, חברת ביוקונטרול מדיקל הישראלית, והחברה הבת שלה CerebralRx הכריזו באחרונה על ניסוי מוצלח בטיפול הנקרא FitNeS. זהו שתל שנועד לטיפול בחולי אפילפסיה הסובלים מהתקפים שאינם מצליחים להשתלט עליהם עם התרופות הקיימות במרשם.

ביוקונטרול, שכבר זכתה לתשומת ליבה של הקהילה הרפואית הודות למכשיר CardioFit שנועד לטיפול באי-ספיקת לב, הציגה את תוצאות הניסוי בפגישה של אגודת האפילפסיה האמריקאית בסן דייגו השנה. ב-5 מקרים מדווחים, השתל הותקן בהצלחה והוביל לירידה של כ-50% בהתקפים.

"התוצאות המוקדמות של טיפולי FitNeS מאוד מעודדות. גם בזרמים גבוהים יחסית, אנחנו רואים תוצאות חיוביות במונחים של יעילות ושל היעדר תופעות לוואי", אומרת פרופ' אלינור בן-מנחם, הרופאה העוקבת אחר המטופלים.

מערכת FitNeS כוללת שני חלקים, שתל ואלקטרודה, שנועדו לפעול יד להעברת אותות חשמליים דרך עצב הואגוס השמאלי, היורד מגזע המוח, דרך הצוואר לבית החזה ולחלל הבטן, על מנת להרגיע את תאי העצב המעוררים במוח. המערכת מנסה לצמצם את הפעלתם של תאי עצב ורקמות שאינן קשורים.

המערכת פותחה כאפשרות טיפול חדשה לאפילפסיה עמיסה בתרופות, תוך שיפור תוצאות על פני מכשירים קיימים לעירור עצב הואגוס. בנוסף ליכולת לשפר את הטיפול ולצמצם את תופעות הלוואי, המערכת מתוכננת לשימוש בזרמים נמוכים יותר, לצמצום נזק עצבי הודות לממש אלקטרודות ייחודי, לצמצום דליפת הזרם, ולאפשרות הוצאה פשוטה ובטוחה של האלקטרודה בעת הצורך.

מכשיר FitNeS אינו פריצת הדרך הרפואית הראשונה של ביוקונטרול. קרדיופיט, מכשיר שנועד לשפר את פעילות הלב במטופלים עם אי ספקת לב, “כבר אושר באירופה ומחכה לאישור מינהל המזון והתרופות בארה"ב לשם השקה עולמית", אומר המנכ"ל, אהוד כהן. “אנחנו רואים הזדמנות עולמית נהדרת לטכנולוגיה שלנו הן לטיפול בבעיות לב והן בהפרעות של מערכת העצבים, ומקווים לצמיחה חזקה בשני התחומים", אמר.

מערכת פיטנס כבר משווקת באירופה באישור הנציבות האירופית באמצעות החברה הבת CerebralRx, לה זכויות בלעדיות על טכנולוגיית עירור עצב הואגוס המשמשת לטיפול בהפרעות נוירולוגיות. בארה"ב לא ניתן עדיין להשיג את המכשיר.

המאמר המלא הופיע לראשונה באתר 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker