לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא בוליביה איבו מוראלס, שהתפרסם לראשונה כמנהיג מגדלי קוקה, בעט החוצה את הרשות למלחמה בסמים ב-2009. המהלך הזה, יחד עם מאסרו של ראש היחידה המשטרתית למאבק בקרטלי הסמים בשל סחר, גרמו להבנה בקרב הממשל בארה"ב שבוליביה אינה עומדת בהתחייבויותיה להילחם בשוק הקוקאין.

אולם למרות הקרע עם ארה"ב, בוליביה - מפיקת הקוקאין השלישית בעולם, פיתחה גישה יוצאת דופן לשליטה בגידולי הקוקה, השונה באופן מהותי מהמלחמה העולמית בסחר בסמים, במסגרתה מפקחת ממשלתו של מוראלס על אלפי שדות קוקה באמצעי הייטק מתקדמים.

עקבו אחרי  TheMarker בטוויטר

להפתעת רבים, המדיניות הזאת הובילה לנפילה חדה בשתילות שיחי הקוקה בבוליביה - הישג שנרשם ללא הרג ומקרי אלימות אחרים שהפכו לתוצר לוואי בלתי נפרד מהצעדים שהובילה ארה"ב במאבק נגד קרטלי הסמים בקולומביה, מקסיקו וחלקים אחרים של היבשת. סך שטחי גידולי הקוקה ירד ב-2011 ב-13%, לפי נתונים שפירסמו הן האו"ם והן הממשל האמריקאי.

ברם, ישנם סימנים מדאיגים לפיהם מבריחי סמים משתמשים בשיטות יעילות יותר כדי לגדל קוקאין ולעקוף את הפיקוח של ממשלת בוליביה. במקביל, ממשלת בוליביה הגבירה את המאמצים לעקור מטעי קוקה מורשים ודיווחה על עלייה בהתקפות על סוחרי קוקאין.

למרות שבוליביה אוסרת על שימוש בקוקאין, היא מאפשרת לגדל את צמח הקוקה למטרות מסורתיות. הבוליביאנים נוהגים ללעוס את צמח הקוקה כממריץ וכתרופה, מוסיפים אותו לתה והוא נהוג בשימוש גם בטקסים דתיים.

האיחוד האירופי מימן לפני מספר שנים מחקר שנועד להעריך כמה שיחי קוקה דרושים למטרות מסורתיות, אולם ממשלת בוליביה סירבה לפרסם אותו בטענה שנדרש מחקר נוסף בנושא.

במקביל, ממשלת מוראלס דוחקת במדינות נוספות לתמוך בהכרה באו"ם של שימוש בעלי הקוקה למטרות מסורתיות. ההחלטה צפויה בינואר הקרוב. 

מוראלס, נשיא בוליביהצילום: איי פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker