למה ברלוסקוני רץ לראשות הממשלה? כי אין לו ברירה

איל המדיה מצהיר שהוא חוזר לפוליטיקה כדי להציל את איטליה ממונטי ומהשחיתות, אך כשברלוסקוני עלול להיות מורשע בקיום יחסי מין עם קטינה תמורת כסף וכשאימפריית התקשורת שלו בצרות - המערכת הפוליטית היא מקלטו האחרון

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדן פלדמן
נדן פלדמן

סילביו ברלוסקוני החל את מסע הבחירות שלו במלוא התנופה, ובשבועות האחרונים נהפכו כלי התקשורת שבבעלותו לשופרו, עם ראיונות בתדירות כמעט יומית, לרוב ארוכים ומחניפים של ראש ממשלה לשעבר, שהסתבך באינספור פרשיות והורשע לפני כחודשיים בהעלמת מס ועומד בפני עונש מאסר. 

ברלוסקוני אמנם מסביר את החזרה שלו לחיים הפוליטיים בצורך להגן על העם מפני המשך שלטונו של מונטי, שלדבריו ידרדר את איטליה לפשיטת רגל, וללא בושה מכריז גם שימגר אחת ולתמיד את השחיתות השלטונית אם ייבחר. ואולם הסיבה האמיתית להחלטתו לרוץ פעם נוספת לראשות הממשלה אינה חילוצה של איטליה מסכנת הההתפוררות הכלכלית והפוליטית-חברתית, אלא חילוצו שלו מהסכנות האורבות לפתחו.

צילום: אי–פי

השבועון הגרמני "דר שפיגל" סיפק בסוף השבוע לקוראיו תמונה מפורטת על הנעשה מאחורי הקלעים של האימפרייה העסקית של ברלוסקוני. "ברלוסקוני אינו נכנס לזירה סתם בשביל הכיף. הוא פשוט חייב". לפי העיתון, ברלוסקוני נמצא כעת במצב דומה לזה שבו היה כאשר נכנס לחיים הפוליטיים ב-1994 - כלומר, בסכנה גדולה. אז, כשרק החל את הקריירה הפוליטית שלו, האימפריה העסקית שלו היתה על סף פשיטת רגל והוא היה עם רגל אחת בבית הסוהר. הוא רץ לפוליטיקה כדי להציל את עצמו, דבר בו הוא הודה שנים לאחר מכן.

כמו אז, גם היום אימפריית המדיה שלו בצרות, ולא רק בגלל המשבר הכלכלי שהקטין משמעותית את ההכנסות מפרסום. "דר שפיגל" מתאר כיצד חברות גדולות באיטליה הפגינו יחס מועדף לערוצי התקשורת של ברלוסקוני כשהוא כיהן כראש ממשלה כדי לזכות בחוזים ממשלתיים ולקבל סיוע כשהן נתקלו בבעיות. ואולם כשברלוסקוני נאלץ להתפטר מתפקידו בנובמבר שעבר, הימים האלה נגמרו. 

האיום המשפטי על ברלוסקוני חמור לא פחות. "דר שפיגל" מציין כי מלבד ההרשעה של ברלוסקוני בעבירות מס, שעליה הוא מתכוון להגיש ערעור, בית המשפט צפוי להכריע בפברואר, החודש שבו יתקיימו הבחירות, אם ברלוסקוני שילם עבור קיום יחסי מין עם קטינה מרוקאית. הרשעה שלו בתיק זה כבר תסכן את עתידו באופן כמעט בלתי הפיך, כשמקום המקלט היחיד שברלוסקוני יכול להימלט אליו הוא המערכת הפוליטית.

האסטרטגיה במאבק הזה, לפי "דר שפיגל", גובשה על ידי צוות גדול ומקצועי שמלווה את ברלוסקוני. המטרה של הצוות היא להפוך את חסרונותיו ליתרונות. כך למשל, את שערוריית מסיבות ה"בונגה בונגה" בהשתתפות עשרות נשים צעירות וחטובות, שהקימה עליו את הכנסיה הקתולית במדינה, ברלוסקוני מסביר היום, תוך התנצלות, בניסיון לפצות על הבדידות. "לא היה לי טוב, הרגשתי כל כך לבד - התגרשתי מאשתי, אמי נפטרה והילדים שלי תמיד נוסעים אי שם בעולם", הסביר בראיון טלוויזיוני. עם נישואיו בשלישית לבחורה בת 27, הוא מודה שהתנהלותו לא היתה תקינה, אבל מבטיח שהוא אדם אחר כעת.

אף שהסקרים מראים על עלייה בתמיכה במפלגתו של ברלוסקוני בשבועות האחרונים, הוא עדיין רחוק מאוד מלהוביל במירוץ, עם 17% תמיכה. חודשיים לפני הבחירות "דר שפיגל" קובע בפסקנות כי לברלוסקוני אין סיכוי לזכות. העיתון טוען כי סיכוייו נראים חסרי תקווה, אם כי כל מה שהוא צריך זה לאחוז במידה לא רבה של כוח פוליטי כדי להציל את עורו. בשיטה הרב מפלגתית של איטליה, גם מי שעומד בראש מפלגה בינונית יכול להטות את כף המאזניים, לבלום חקיקה או אפילו להצליח להעביר חוק שיגן עליו מפני טחנות הצדק. "וזאת כבר תהיה טרגדיה לאיטליה ולאירופה כולה", מסכם "דר שפיגל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker