אחיו הצעיר של ברנרד מיידוף ייאסר ל-10 שנים על חלקו בהונאת הענק

פיטר מיידוף היה עורך דין שהיה אמון על פיקוח עמידת חברת ההשקעות של אחיו בחוקי ני"ע - וזייף מסמכים על מנת לרמות משקיעים ורגולטורים

לוגו רויטרס
רויטרס

10 שנות מאסר נגזרו על פיטר מיידוף, אחיו הצעיר של ברנרד מיידוף, בגין מעורבותו בהונאת הענק שגזלה מיליארדי דולרים ממשקיעים. פיטר מיידוף הודה ביוני באישומים פליליים, בהם קשירת קשר לביצוע הונאת ני"ע, בגין זיוף מאזנים ודו"חות של חברת ייעוץ ההשקעות שהקים אחיו, ברנרד.

שופטת בית המשפט המחוזי לורה טיילור סוויין קיבלה את המלצות התביעה וגזרה על מיידוף 10 שנות מאסר. היא גם הורתה לפיטר מיידוף לוותר על 143.1 מיליארד דולר - סכום הכסף הכולל שהפסידו משקיעים בהונאה, ומספיק על מנת "לחתום את חורבנו הפיננסי".

פיטר מיידוףצילום: בלומברג

לפיטר מיידוף אין את הסכום הכולל ועם נכסיו המוחרמים נכללים כל נכסיהן של אשתו ושל בתו, כמה בתים, פרארי, ומזומנים וני"ע בשווי של יותר מ-10 מיליון דולר. לאשתו מריון נותרו 771,733 דולר. הכספים יחולקו למשקיעים. משרד המשפטים האמריקאי דיווח כי עד כה אותרו 2.35 מיליארד דולר מכספי המשקיעים.

לדברי השופטת סוויין, "אם מקבלים את הגירסה שלו, הוא ידע כי הפעילות העסקית קצת בלתי חוקית, והיה מוכן לשתף פעולה. כולנו יודעים שפעילות בלתי חוקית היא לעתים נדירות רק 'קצת' בלתי חוקית".

השופטת הורתה להחיל את גזר הדין ב-6 בפברואר, ואמרה כי תמליץ שירצה את מאסרו בבית משפט פדרלי באוטיסוויל, ניו יורק. עורכי דינו ביקשו כי מיידוף יתחיל לרצות את עונשו רק לאחר בת המצווה של נכדתו ב-19 בינואר. "אני מתבייש בהתנהגותי", אמר פיטר מיידוף בעת השמעת גזר הדין. “אני מקבל את מלוא האחריות על פעולותיי", הוסיף.

מבין 13 אנשים שהורשעו בהונאת מיידוף, אך ורק ברנרד ופיטר מיידוף היו בני המשפחה. על ברנרד מיידוף נגזרו 150 שנות מאסר ב-2009, והוא הצטווה לוותר על 170.8 מיליארד דולר.

2 קורבנות ההונאה ביקשו מבית המשפט לא לגלות חמלה לפיטר מיידוף. לקוחות הפסידו כ-20 מיליארד דולר בהונאה, לפי הנאמן שמונה על פירוק החברה והשבת כמה שיותר כספים למשקיעים. “אני מבקש שתראו לפיטר מיידוף את אותה מידת חמלה שהוא הראה לנו: אפס", אמר מייקל דוויטה, אחד הקורבנות.

פיטר מיידוף, בן 67, היה מבכירי חברת ההשקעות ברנרד ל. מיידוף, והיה ממונה על מינהל תקין ועמידה בתקנים ובחוק. לדבריו, לא ידע כי אחיו מנהל הונאת פונזי ענקית, עד זמן קצר לפני מעצרו של ברנרד בדצמבר 2008.

אך לדברי התובעים, פיטר מיידוף סייע ליצירת מסמכים מזוייפים ומטעים שנועדו להדגים תכנית יעילה להבטחת הפעילות החוקית של החברה. לו הייתה תכנית כזו, היא הייתה מראה כי החברה לא ביצעה אף פעולת מסר אמיתית, לדברי התביעה. “פיטר מיידוף ביצע את חלקו בהונאת הענק", אמרה אחת מפרקליטות התביעה, ליסה ברוני. “הוא שיקר שוב ושוב לרגולטורים ולמשקיעים". לפי התביעה, גם העביר מיליוני דולרים בתוך משפחת מיידוף, על מנת להימנע מתשלומי מס הכנסה, ושילם שכר לאשתו, אף שלא ביצעה שום תפקיד אמיתי בחברה. התובע הכללי של מנהטן, פריט בהרארה, אמר בהצהרה כי פיטר מיידוף היה "שומר הסף" שאיפשר את ביצוע ההונאה, במקום להישמר מפניה. “העשור שיבלה בבית הסוהר ופירוק נכסיו הם תוצאה של מעשיו", אמר בהרארה.

ברנרד מיידוף ביצע הונאה המכונה "הונאת פונזי" על שם מי שביצע בעבר הונאה גדולה מסוג זה: הוא גייס משקיעים, תוך הבטחה של תשואות שנתיות נהדרות. הוא השתמש בכספי משקיעים חדשים על מנת לעמוד בתשלומים שהובטחו למשקיעים קודמים, וכך הצליח להמשיך את ההונאה במשך שנים רבות. אך המשבר הפיננסי שפקד את השווקים החל מ-2007, הוביל משקיעים רבים להיזהר מהשקעות, ואחרים למשוך את השקעותיהם ממגוון קרנות, ומיידוף נותר ללא יכולת להחזיר כספים שמעולם לא הושקעו באמת. כאשר הבין כי לא יוכל להיחלץ מהמצוקה, סיפר לבני משפחתו הקרובים על ההונאה, ובניו הסגירו אותו למשטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום