כך הפך לובי הנשק בארה"ב לגוף המשפיע והמפחיד ביותר בוושינגטון

בזכות הון של מאות מיליוני דולרים, תמיכה נלהבת של חברי איגוד, תרומות מיצרניות נשק ושיתוף פעולה של פוליטיקאים שרוצים לזכות בבחירות, איגוד הרובאים הלאומי נהנה מהשפעה חסרת תקדים על המערכת הפוליטית

Business Insider
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Business Insider

איגוד הרובאים הלאומי (NRA) נחשב לאחד מגופי הלובי החזקים ביותר בוושינגטון. האופן שבו הוא פועל - כולל אמצעי גיוס החברים ושימורם כחברים פעילים - העניקו לו עוצמה חסרת תקדים על מחוקקים ברמה הפדרלית והמקומית.

ההסתערות הראשונה של ה-NRA לעבר הפוליטיקה האמריקאית היתה ב-1980, כשהאיגוד תמך במועמדותו של רונלד רייגן לנשיאות. מאז, בתוך 30 שנה, פעילי האיגוד הקימו את קבוצת הלובי המפחידה ביותר בוושינגטון.

מבצע של הממשלה לקניית נשק מאזרחיםצילום: אי–פי

בניגוד ללוביסטים של תאגידים, הכוח של NRA מגיע מבסיס החברים האדיר שלו, כמו גם ממיליוני דולרים הזורמים מדמי חבר ומספונסרים. חברי האיגוד שמרכיבים אותו הם בעלי תשוקה לכלי נשק ונוטים להיות נאמנים ומסורים לו ביותר. האיגוד מארגן עבורם מסעות ציד, מממן את מועדוני הירי שלהם, ומלמד את ילדיהם איך לירות באופן בטיחותי. בתמורה, חברי האיגוד וגופים התומכים בו מספקים לו הון ומוכנים להתגייס למענו כאשר הם נדרשים לכך.

בעוד שלקבוצות לובי אחרות יש לרוב יריבים שקולים, האופוזיציה ללובי הנשק חלשה ורחוקה מאוד מעוצמתו. אנשים נהנים מכלי נשק, מצטרפים למועדוני נשק ואוהבים להיות בעליהם של כלי נשק. כך נוצרת קהילה חזקה. ומשום שה-NRA הוא בו זמנית קבוצת לובי, קמפיינר, מועדון חברתי פופולארי, תורם נדיב וקבוצת תעשייה, יש לו כח השפעה הרסני בוושינגטון.

ה-NRA מורכב מארבעה תת-ארגונים שונים המחוברים מבחינה פיננסית ושומרים על הנהגה משותפת. החיבור של ארבעתם הפך את האיגוד לאחד העשירים והעוצמתיים בארה"ב. הארגון המרכזי באיגוד הוא "ארגון הרובאים הלאומי של אמריקה" - הקבוצה שעוסקת בדוברות, מגייסת את הכסף, רושמת את החברים, מגייסת מתנדבים ומעודדת את השימוש בכלי נשק. הם מפרסמים, עורכים כנסים ומשכנעים שחקנים וזמרים להעלות את המודעות לשימוש בנשק.

בתוך "ארגון הרובאים הלאומי של אמריקה" פועל המכון לקידום חקיקה של NRA. זהו הגוף שעוסק בלובינג ובקמפיין. הוא מחזיק בצוות קבוע של לוביסטים לקידום חקיקה לטובת נשק, מפיק פרסומות ורוכש שטחי פרסום עבור מועמדים בבחירות בתמורה לתמיכתם בלובי הנשק. המכון לקידום חקיקה גם מפעיל את הוועדה לפעולה פוליטית, שתורמת כסף ישירות למועמדים.

ה-NRA קשור גם לארגון "הקרן להגנה עצמית של האזרח", שמעניק ייעוץ משפטי פרו בונו במקרים הנוגעים לזכויות חוקתיות. אם הקרן נתקלת במקרה שיכול להוביל לפרשנות חיובית של התיקונים בחוקה לטובת אחזקת נשק, היא תממן את ההוצאות המשפטיות של המקרה. הקרן מטפלת כרגע במקרים משפטיים ב-35 מדינות בארה"ב הנוגעים לזכות לשאת נשק או להשתמש בו.

בנוסף, האיגוד קשור לקרן NRA, שמגייסת הון ותורמת כסף למאות גופים שונים, כמו ארגוני ספורט, קבוצות מטיילים, מועצות של תנועות נוער וקרנות צדקה לילדים. חלק גדול מהכסף שנתרם יועד לרכישת ציוד והכשרה לטובת עידוד השימוש בכלי נשק.

מיט רומני נואם בכנס של ה-NRAצילום: אי–פי

בזכות כוחו והונו רב, ה-NRA מסוגל לשמור על בסיס חברים רחב ולהגדיל אותו למעגלים נוספים. האיגוד הינו בעל ברית של תעשיית הנשק ושופר של האינטרסים שלה בוושינגטון, ומשמש כמתווך בין יצרניות הנשק ובין הציבור.

כתוצאה מכך, ה-NRA צבר הון רב בקופתו. לפי הנתונים המעודכנים ביותר של רשות המסים מ-2010, ארבעת הארגונים שמרכיבים את איגוד הרובאים הלאומי גייסו ביחד הון של 240 מיליון דולר והם בעלי נכסים בשווי כולל של קרוב ל-250 מיליון דולר. מלבד דמי החבר השנתיים של כל חבר באיגוד, ה-NRA מצליח לגייס מדי שנה סכומים גבוהים מיצרניות הנשק, מפיצים וקמעונאים.

ההון הרב של האיגוד קונה לו עוצמה פוליטית ישירה. בבחירות הפדרליות שהתקיימו בנובמבר הוציא NRA-ה כ-7.5 מיליון דולר על תמיכה ב-66 מועמדים ברחבי ארה"ב, לפי נתוני המרכז לפוליטיקה אחראית - גוף פוליטי בלתי תלוי היושב בוושינגטון. בנוסף, עמותת העל (סופר פאק) של ה-NRA, לה יכולים אזרחים פרטיים וארגונים לתרום, הוציאה על הבחירות עוד 9.5 מיליון דולר.

מוכרת בחנות נשק באילינויצילום: אי-אף-פי

השילוב הקטלני של תמיכה עממית רחבה ולגיטימית, אקטיביזם מסור של חברי האיגוד וכמויות הכסף האדירות שבו הוא מחזיק, מקשות על מחוקקים להתעלם מה-NRA, בייחוד אם מדובר בפוליטיקאים במדינות מתנדנדות או מחוזות שבהם ל-NRA יש השפעה פוליטית גדולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker