11 הדברים שכדאי שתדעו על החברה האנושית

האם תאריך הלידה משפיע על הסיכוי שלנו להפוך למנכ"לים ומי באמת מעכב את הנשים ■ אינספור מחקרים מתפרסמים בתחום מדעי החברה, להלן מספר ממצאים מרתקים מהתקופה האחרונה

מזון אורגני יהפוך אתכם לנדיבים פחות

במחקר שפורסם בכתב עת Social Psychology and Personality Science, קנדל ג'יי אסקיין הציגה לנבדקים תמונות של מזון אורגני, מזון "מנחם" ומזון נייטרלי, לא אורגני ולא מנחם. הנבדקים שצפו במזון האורגני נטו פחות להראות נטייה להתנדבות לסייע לאדם זר בעת צרה ובנוסף היחס שהביעו כלפי עבירות בתחום המוסרי היה קשוח יותר.

גברים טפשים יותר ליד נשים

טיס פרבימרן, ורה רומסוינקל ויוהן קרמנס העבירו גברים במבחנים קוגנטיביים לאחר שהם תקשרו עם נשים דרך המחשב. במחקר, שפורסם ב- Journal of Experimental Social Psychology, ביצועי הגברים רשמו ירידה לאחר המפגש עם הנשים או אפילו בזמן שהן ציפו למפגש.

נשים מעכבות את ההתקדמות שלהן

במחקר שפורסם בכתב העת Self and Identity, שן ז'אנג, ויליאם מ. הול וטוני שמדר העבירו נשים במבחני מתמטיקה. בחלק מהמקרים הם חתמו בשמן האמיתית ובאחרים הן חתמו בשם בדוי. הנשים קיבלו תוצאות טובות יותר תחת השם הבדוי לעומת המקרים בהם המוניטין שלהן עמד בסכנה.

שיעורי אבטלה גבוהים פוגעים פחות במועמדים דמוקרטים בבחירות

ב-American Political Science Review, ג'ון ר. רייט התבונן ב-175 מערכות בחירות לקונגרס האמריקאי וארבע מערכות בחירות לנשיאות ארה"ב בין השנים 1994-2010. בנטרול גורמים אחרים, שיעורי אבטלה גבוהים הטיבו עם המפלגה הדמוקרטית. ההשפעה חזקה יותר כאשר נציגי המפלגה הרפובליקאית נמצאים בכהונה, אבל אפילו כאשר הדמוקרטים מכהנים לפני הבחירות, שיעורי אבטלה גבוהים עוזרים יותר לדמוקרטים.

אנשים מפלטרים שפה דרך האצבעות

במחקר שפורסם בכתב העת Psychonomic Bulletin & Review קייל ג'זמין ודניאל קססנטו ביקשו מאנשים לדרג מילים אמיתיות, מילים מומצאות ותחדישים (ניאולוגיזם). מילים המורכבות מאותיות הנמצאות בצד ימין של המקלדת הסטנדרטית (מקלדת QWERTY) קיבלו דירוג גבוה יותר ממילים עם אותיות שנמצאו בצד השמאלי.

אנחנו מתקשרים ומעבדים רגשות על ידי חיקוי הבעות הפנים של הסובבים אותנו

במחקר שפורסם בכתב העת Basic and Applied Social Psychology, פאולה מ. ניאנתל, מריה אוגוסטינובה ואחרים חקרו צעירים שהשתמשו במוצצים כעוללים ועל כן היה להם קשה יותר לחקות הבעות פנים. הם מצאו קורלציה בין שימוש במוצץ לבין אינטליגנציה רגשית פחותה אצל גברים אך לא הצליחו לנבא יכולות עיבוד רגשות אצל בנות.

אבות טריים משלמים פחות

במחקר עבור Administrative Science Quarterly, מייקל דאל, כריסטיאן דס וודיוויד גדיס רוס חקרו מנכ"לים בדנמרק לפני ואחרי שנשותיהן ילדו. הם מצאו כי מנכ"לים נדיבים פחות לעובדים שלהם לאחר שהם הופכים לאבות. ההשפעה חזקה יותר כאשר מין הילוד הוא זכר. מבין העובדים, הנשים יושפעו פחות מהמלך לעומת הגברים. מנכ"לים נוטים גם לשלם יותר לעצמם לאחר שהפכו לאבות.

שכונות יוקרה מערערות את האיזון המנטלי

במחקר ב- Journal of Research on Adolescenceמצאו החוקרים טריס ג'יי. לנד ואריק דירינג כי בנים דיווחו על רמה גבוהה יותר של עבריינות ובנות דיווחו על רמה גבוהה יותר של חרדה ודכאון כאשר הם התגוררו בשכונות יוקרה, לעומת שכונות אחרות של מעמד הביניים. רמות העבריינות אצל בנים וחרדה ודכאון אצל בנות היו נמוכות יותר אצל משפחות אמידות שהתגוררו בשכונות של מעמד הביניים.

יש משמעות לספקות לפני נישואים

במחקר בכתב העת Journal of Family Psychology, ג'סטין לבנר, בנג'מין קרני ותומס ברדבורי מצאו כי אצל נשים שחוו "רגליים קרות" לפני שהתחתנו נרשם שיעור גבוה יותר של גירושים, ארבע שנים לאחר הנישואים. החוקרים לא הצליחו למצוא קורלציה בין "רגליים קרות" אצל לבין שיעור הגירושים שלהם.

נשים משתמשות באדום כדי להרשים גברים

במחקר שפורסם ב-Journal of Experimental Social Psychology, אנדרו אליוט טובאיס גרייטמאיר ואדם פזדה מצאו כי נשים הצופות שיחה עם גבר מושך נוטות לבחור בחולצה בצבע אדום על פני ירוק לעומת נשים המתכוננות לשיחה עם גבר לא מושך או אשה אחרת.

תאריך הלידה משפיע על הצלחה עסקית

במחקר עבור כתב העת Economics Letters מצאו החוקרים קיאניאן דו, השנג גאו ומוריס לוי מצאו כי באופן לא פרופורציונלי לא סביר כי תאריך הולדתו של מנכ"ל יהיה ביוני או יולי. יש לזכור כי אף מחקר יחיד אינו מחייב ומחקרים רבים לא ניתנים לשכפול תוצאות. עם זאת, מחקרים מסוג אלה מזכירים לנו שאנחנו מושפעים על ידי רוחות רבות המגיעות לתת המודע שלנו. אם הדברים האלה מעניינים אתכם, אתם מוזמנים לצפות במחקרים נוספים בבלוג של קווין לואיס.


12 מתוך 12 |
ביזנס אינסיידר
1 מתוך 12 |
צילום: אייל טואג
2 מתוך 12 |
צילום: דרימסטיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker