כך נולד רוצח: ראיין לאנזה - טעות בזיהוי

אוטוסטרדת המידע היא ג'ונג'ל מהיר וחסר אתיקה עיתונאית ■ מי יעצור את כדור השלג של האינטרנט?

קרן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרן רובין

בשישי בלילה סערה אמריקה סביב סיפור הרצח בבית הספר היסודי בקונטיקט. רשתות הטלוויזיה והאינטרנט, בהן CNN ופוקס דיווחו שראיין לאנזה הוא הרוצח. כפי הנראה נשא איתו הרוצח את תעודת הזהות של אחיו, והמשטרה הסיקה בלי בדיקה נוספת כי בו מדובר.

השם וחשבון הפייסבוק של ראיין לאנזה הופצו לכל עבר, וההמון הזועם החל לשלוח הצעות חברות והודעות לראיין עצמו ולחבריו ברשת החברתית, אנשים הפיצו את תמונת הפרופיל שלו ואף החליפו את התמונה שלהם לתמונה של "הרוצח". החגיגה הטרגית הזו יכלה להמשיך אם ראיין לא היה מפרסם שלושה סטטוסים שטוענים כי הוא לא הרוצח. "לכו לעזאזל CNN, זה לא הייתי אני", הכחיש. "אני על האוטובוס בדרך הביתה. זה לא אני", כתב שנית. "זה לא אני. הייתי בעבודה כשזה קרה", טען בשורת הסטטוס השלישית באותה שעה.

הרוצח האמיתי, אדם לאנזה, אחיו בן ה-20 של ראיין, כבר היה מת, אבל הרצח הנוסף לאותו יום כבר נעשה. כלי התקשורת האמריקאים התמהמהו עם פרסום הסטטוסים של ראיין לאנזה. בישראל, אתרי האינטרנט עידכנו רק תוך שעות ארוכות שזה אכן אדם לאנזה, אחיו של ראיין. מי שניזון באירועי שישי רק מהטלוויזיה ומאתרי האינטרנט של התקשורת הממוסדת לא יכל לקבל את התמונה כולה, וכדור השלג המשיך להתגלגל, מכתיר באינטרנט את ראיין לאנזה כרוצח הילדים בקונטיקט.

היתה זו תעודת הזהות של אחיו שגרמה לטעות בזיהוי, אבל זו יכלה להיות תעודת הזהות של כל אחד, ואם תזיזו את האירוע כמה וכמה קילומטרים ואוקיינוסים לכיווננו, זו יכלה להיות תעודת הזהות של כל אחד מאיתנו. המשטרה מוסרת מידע שגוי, דיווחים שגויים באמצעי התקשורת מופצים תוך דקות באינטרנט ובום - רוצח נולד.

ראיין לאנזה הוא קורבן נוסף של הרצח של אחיו, אבל הוא גם קורבן של אוטוסטרדת המידע, ג'ונג'ל מהיר וחסר אתיקה עיתונאית, או חובות מכל סוג שהוא, ובו הרוצחים הם אנחנו. לצד השיתוף והעדכון המהיר של אירועים חשובים אנחנו נתקלים גם במקרים כאלה, המידע דוהר ואי אפשר לעצור אותו. המשטרה, להבא, צריכה לפרסם שמות רק אחרי חקירה ממצה, ולא להפיץ שם של רוצח כמידע ראשוני שטרם נבדק. וראיין לאנזה, שלא עשה דבר, ימשיך לחיות תחת הטרגדיה שקברה אותו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker