רוביני: ארה"ב תיפול מהמצוק הפיסקלי - אך השווקים יכפו הסכם

לארה"ב צפויה עוד שנה של צמיחה אנמית, אך מצבה טוב יותר מכלכלות מפותחות אחרות, אמר הכלכלן

לוגו בלומברג
בלומברג

ארה"ב עלולה ליפול מ"המצוק הפיסקלי" ב-1 בינואר, כך סבור הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק, אשר ידוע בכינוי "ד"ר דום", בשל תחזיותיו הקודרות.

נוריאל רוביני צילום: בלומברג

"אני חושב שישנה סבירות גבוהה שניפול מהמצוק", אמר רוביני בראיון לבלומברג, כשהוא מתייחס לקיצוצים רוחביים והעלאות מסים שייכנסו לתוקף באופן אוטומטי בתחילת השנה אם לא יושג הסכם בין הבית הלבן לרפובליקאים בקונגרס. עם זאת, אמר רוביני כי התגובה בשווקים תאלץ את הצדדים להגיע להסכם.

למרות "המצוק הפיסקלי", אשר לדברי רוביני יפגע בתמ"ג האמריקאי גם אם הסוגיה תיפתר, הוא סבור כי מצבה של כלכלת ארה"ב טוב יחסית למדינות אחרות בעולם. "בטווח הארוך, אני חושב שהנתונים הבסיסיים של ארה"ב טובים הרבה יותר משל כלכלות מפותחות אחרות", אמר. "בטווח הקצר, אני חושב שתהיה לנו עוד שנה של צמיחה כלכלית אנמית מאוד". הוא הוסיף כי הצמיחה בארה"ב צפויה להיות בשנה הבאה בקצב של 1.7%, בין היתר בשל השלכות "המצוק הפיסקלי".

משנשאל אם היה מסכים לקבל את תפקיד שר האוצר הבא של הנשיא ברק אובמה, השיב רוביני כי הוא אינו מצפה שאובמה יציע לו את המשרה. "הוא לא יתקשר אליי", אמר. "כאינטלקטואל ציבורי, אני יכול לספק תובנות מהמקום שבו אני נמצא כעת".

בינתיים נמשכים הדיונים בוושינגטון בניסיון לפתור את סוגיית "המצוק הפיסקלי". אף שהקונגרס אמור היה לצאת היום לפגרת חג, ישובו בשבוע הבא חבריו כדי להמשיך ולדון בעניין על מנת להגיע להסכם לפני תחילת 2013. היום נפגשו שוב הנשיא אובמה ויו"ר בית הנבחרים הרפובליקאי, ג'ון ביינר, אך לא דווח על כל התקדמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker