מורסי מנסה לחזק אחיזתו בשלטון - ומחליש את כלכלת מצרים

התסיסה נגד הנשיא מורסי גרמה לו לבטל העלאות מסים מתוכננות, ובתגובה הודיעה קרן המטבע על דחיית הלוואה חיונית בסך 4.8 מיליארד דולר ■ האבטלה בקרב צעירים זינקה ל-77.5%, יתרות ההון הזר צנחו ב-40% ומצרים נאלצת לראשונה בתולדותיה לייבא גז

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדן פלדמן
נדן פלדמן

התסיסה הפוליטית במצרים והמחאה הסוערת נגד שלטונו של מוחמד מורסי אמנם גורמות להסטת הסיקור התקשורתי מהצרות הכלכליות של המדינה, אך למעשה הן רק מחריפות אותן. סימנים ראשונים למשבר הכלכלי המעמיק במצרים כבר הופיעו בימים האחרונים.

ההדף הכלכלי המיידי של הסערה הפוליטית נרשם בבורסת קהיר. מדד הבנצ'מרק EGX30 צנח ב-9.6% ביום ראשון, בשעה ששוטרים בבירה התנגשו עם אלפי המפגינים שיצאו לרחובות במחאה על הסמכויות הנרחבות שנטל לעצמו מורסי, על חשבון מערכת המשפט ובניגוד לרוח החוקה. היתה זו הירידה החדה ביותר שרשם המדד מאז הדחתו של הנשיא לשעבר, חוסני מובארק, בפברואר 2011. מאז תחילתו של האביב המצרי, בינואר לפני שנתיים, נפלה בורסת מצרים בכ-30%.

הפגנות נגד מורסי

שלשום, בעקבות לחץ גובר נגדו מצד האופוזיציה, הקפיא מורסי שורה של העלאות מסים והיטלים על אלכוהול, סיגריות ותעריפי הטלפונים הסלולריים, עליהם הודיע רק בסוף השבוע. העלאות המסים שתיכנן מורסי הן חלק מחבילת צעדי צנע שדרשה קרן המטבע הבינלאומית ממצרים, בתמורה לסיוע כלכלי בגובה 4.8 מיליארד דולר.

ביטול ההחלטה על ידי מורסי הביא לתגובה מהירה של קרן המטבע, שהודיעה כעבור 24 שעות בלבד כי ההלוואה למצרים, שהיתה אמורה לספק לה זריקת חמצן כלכלית, תידחה בחודש לפחות, היות שהמדינה אינה מסוגלת לפי שעה ליישם את סעיפי תוכנית הצנע. כחלק מההסכם בין הצדדים, ממשלת מצרים נדרשת לבצע גם רפורמה בסובסידיות שהיא מספקת למוצרי אנרגיה, מהלך שצפוי להוביל להתייקרות משמעותית במחיר הגז לבישול ולהצית גל זעם נוסף בציבור.

מאז תחילת האביב הערבי במצרים, קוצצו רזרבות ההון הזר של מצרים ב-21 מיליארד דולר - צניחה של 40%. בנובמבר בלבד ירד היקף הרזרבות ב-448 מיליון דולר, ל-15 מיליארד דולר - סכום השווה לכשלושה חודשי יבוא למדינה, לפי נתוני רויטרס.

האבטלה במדינה ממשיכה לגדול, והגיעה לשיא ברבעון השני של 2012, עם שיעור של 12.6%, לעומת 11.8% ברבעון המקביל ב-2011. נתון זה אמנם נראה נסבל ביחס לשיעור האבטלה הממוצע בגוש היורו, הגבוה מ-11%, אך מצרים סובלת במיוחד מאבטלה בקרב צעירים בני 15-29. שיעור הצעירים המובטלים במדינה זינק לרמה חסרת תקדים של 77.5% ברבעון השני השנה. בקרב צעירים בני 20-24, המהווים את חלק הארי של המפגינים במחאות נגד מורסי, שיעור האבטלה מגיע ל-41.4%.

גם הסיוע מארה"ב בסימן שאלה

החשש במערב מפני טלטלה נוספת במצרים - הגדולה והמשפיעה מבין מדינות ערב - גורם לארה"ב ולקואליציה של מדינות נוספות להמשיך ולתמוך במדינה, למרות ניגודי האינטרסים והבדלי ההשקפות הגדולים בינן לבין משטר האחים המוסלמים שמוביל מורסי, ועל אף התנגדות ארה"ב ליחס התקיף של הרשויות המצריות כלפי המפגינים.

ארה"ב צפויה להעניק למצרים חבילת סיוע בהיקף של מיליארד דולר, הכוללת 450 מיליון דולר במזומן וכמה מטוסי 16-F, שעליה הוסכם בעסקה שנחתמה בין שתי המדינות בשלהי כהונתו של מובארק ב-2010. הסיוע האמריקאי עורר התנגדות במפלגה הרפובליקאית בארה"ב, השולטת בקונגרס, שחבריה רואים בתמיכה הכלכלית הענקת פרס לצעדים האנטי-דמוקרטיים שנקט מורסי בחודשים האחרונים.

בינתיים, השפל הכלכלי במצרים מאלץ אותה לייבא גז, לראשונה בתולדותיה. מצרים, שמשאבי הגז שלה הפכו אותה ליצואנית גז בולטת למדינות רבות בעולם, בהן ישראל, נמצאת במגעים עם ענקיות האנרגיה רויאל דאץ' של ו-BG ליבוא גז, בעקבות הגידול המהיר באוכלוסייה וחוסר היכולת של המדינה להתמודד עם הביקושים הצומחים, למרות מצבורי הגז הגדולים שלה.

"אנחנו מנהלים מגעים עם מדינות רבות בשווקים המתעוררים למכירת גז, בהן גם מצרים", אמר מנכ"ל רויאל דאץ' של, סימון הנרי, בחודש שעבר. "הביקוש לאנרגיה במצרים צומח באופן ברור, וגז הוא הדלק החיוני ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker