מקלט המס של גוגל: הזרימה לברמודה כ-10 מיליארד דולר ב-2011

ענקית הטכנולוגיה חמקה בשנה שעברה ממסים בסך 2 מיליארד דולר בארה"ב ואירופה ■ היקף ההכנסות שגוגל העבירה לברמודה היווה כ-80% מהרווח הכולל לפני מס של החברה ב-2011

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

גוגל חמקה ממסים בהיקף של כ-2 מיליארד דולר ברחבי העולם ב-2011, לאחר שהעבירה 9.8 מיליארד דולר מהכנסותיה לאי ברמודה – כמעט כפול מהסכום הכולל שהעבירה בשלוש השנים שקדמו לשנה שעברה, לפי תיעוד רשמי.

גוגל הצליחה לקצץ קרוב למחצית מסך תשלומי המס שלה באמצעות הזרמת רווחים מחברות בנות בחו"ל לחברת קש שהקימה באיי ברמודה, קבוצת איים בקרבת ארה"ב שהפכה לאחד ממקלטי המס הגדולים בעולם, היות שלא קיים בה מס חברות. הסכום שגוגל העבירה לברמודה שווה לכ-80% מהרווח של החברה לפני מס ב-2011.

יו"ר גוגל, אריק שמידט. הסכום שהועבר שווה לכ-80% מהרווח של החברה לפני מס ב-2011.

חלק ניכר מההון העצום שהגיע למקלט המס של גוגל בברמודה עבר דרך מספר תחנות. ראשית, חברה בת של גוגל הרשומה באירלנד אוספת את ההכנסות מפרסום של גוגל במדינות כמו בריטניה וצרפת. החברה הזאת מעבירה תמלוגים לחברה אירית אחרת, שרשומה לצרכי מס בברמודה. כדי לחמוק ממס באירלנד, גוגל העבירה את הכספים דרך חברה בת נוספת בהולנד, שזכתה לכינוי "הסנדוויץ' ההולנדי". חברת הקש ההולנדית, שבה לא רשום אפילו עובד אחד, העבירה בשנה שעברה 9.8 מיליארד דולר לחברת הקש שהקימה גוגל בברמודה – עלייה של 81% לעומת 2008, אז הועברו 5.4 מיליארד דולר. ההכנסות של גוגל עלו בשיעור דומה באותן שנים.

מנגד, גוגל הצליחה להוריד את שיעור המס האפקטיבי עליה מ-28% ב-2008 ל-21% ב-2011 – כמעט מחצית משיעור מס החברות הממוצע בארה"ב, העומד על 39%.

הגידול החד בהיקף הרווחים שהוזרמו לברמודה, כפי שנחשף על ידי נתונים שפירסמה חברת הקש של גוגל בהולנד ב-21 בנובמבר, עלולים להצית זעם באירופה ובארה"ב נגד החברה ונגד פרקטיקות של התחמקות ממס. ממשלות צרפת, בריטניה, איטליה ואוסטרליה חוקרות את העלמות המס של גוגל כחלק מהמאמץ שלהן להגדיל רווחים בשנים של האטה כלכלית.

בשבוע שעבר המליצה הנציבות האירופית למדינות החברות באיחוד להכין רשימות של מקלטי מס ולאמץ נהלים קשיחים נגד ניצול פרצות במס. העלמות מס עולות לאיחוד האירופי 1 טריליון יורו בשנה, והן "שערורייתיות ומהוות מתקפה על כללי היסוד של ההגינות", אמר אלגרידס סמטה, הממונה על המיסוי בנציבות האירופית לכתבים בבריסל.

"אסטרטגיית המס של גוגל ושל ממשלות אחרות היא מבוכה גדולה לממשלות ברחבי אירופה", אמר ריצ'רד מרפי, רואה חשבון ודירקטור בחברת טקס ריסרצ' באנגליה. "המודעות הפוליטית שנוצרת כעת לנושא בבריטניה וברמה פחותה יותר בשאר אירופה היא "זה או אנחנו או הם". אנשים מבינים שאם גוגל לא משלמת, מישהו אחר יהיה חייב לשלם או ששירותים ממשלתיים יקוצצו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker