מגזין בלומברג: "דן גרטלר מרוויח מיליארדים על חשבון אזרחי קונגו"

כתבת תחקיר של בלומברג מפרטת עסקות מעלות חשד בקונגו, במסגרתן רכש המיליארדר הישראלי מכרות במחירים נמוכים מהערכות השווי שלהם ומכר אותם ברווח ■ גרטלר: "עיקר עסקינו במדינה זו וקנאת מתחרים מעולם לא היתה תחליף לאסטרטגיה עסקית או ליתרון תחרותי"

אורה קורן
מגזין בלומברג מרקטס

לבוש חיפה שחורה של בית האופנה הצרפתי זילי, ציציות מציצות משני הצדדים ועטור כיפה בצבעים שחור-סגול, גרטלר קופץ לאבק של מוטנדה, מכרה בו שולטת חברת גלנקור אינטרנשונל שותפתו. המכרה מפיק קובלט ונחושת מהמדרגה העליונה.

לגרטלר יש אחזקות בחברות השולטות ב-9.6% מהפקת הקובלט בעולם, לפי מגזין בלומברג מרקטס, ומכרה מוטנדה מהווה רק חלק קטן מאחזקותיו בקונגו העשירה במרבצי קובלט, נחושת, יהלומים, פח והמתכת טנטלום המשמשת לייצור מכשירים אלקטרוניים. לפי המגזין, חברת פלורט פרופרטיז של גרטלר מחזיקה בנתחים במגוון מכרות קונגו לזים באמצעות פחות 60 חברות אחזקה במקלטי מס כמו איי הבתולה הבריטיים.

דן גרטלרצילום: תומר אפלבאום /באובאו י-ם

גרטלר, שסבו היה ממייסדי בורסת היהלומים ברמת גן ב-1947, הגיע לקונגו ב-1997 בחיפוש אחר יהלומים גולמיים, אז בן 23. בינו לבין ג'וזף קבילה, שעמד אז בראש צבא קונגו וכיום הוא נשיא המדינה, התגבשה חברות עמוקה. מאז גרטלר השקיע בברזל, זהב, קובלט ונחושת, כמו גם חקלאות, נפט ובנקאות. לפי מדד המיליארדרים של בלומברג, שוויו האישי הגיע ל-2.5 מיליארד דולר לפחות. שווי הונו של גרטלר, שממעט להעניק ראיונות לתקשורת, הוערך בתקשורת הישראלית בעבר בכ-60-100 מיליון דולר.

בנוסף להון, הוא צבר גם מבקרים רבים. רבות מהעסקות של ממשלת קונגו גוזלות מ-68 מיליון אזרחי קונגו כספים חיוניים, לפי ארגון הלחימה בשחיתות גלובל ויטנס, ולדברי מחוקקים בקונגו ובבריטניה, התורמת השנייה בגודלה לקונגו לאחר ארה"ב.

"גרטלר למעשה בוזז את קונגו על חשבון אזרחיה", אומר ז'אן-פייר מוטבה, העומד בראש קבוצה של ארגונים ללא כוונת רווח המפקחים על מגזר הכרייה במחוז קטנגה, שם מצויים רוב מרבצי הנחושת של קונגו. "יש לו קשרים פוליטיים, ולכן חברות ממשלתיות מוכרות לו מכרות במחיר נמוך, והוא מוכר אותם לאחר מכן ברווח עצום. כך הוא הפך למיליארדר", הוסיף מוטבה.

ב-8 החודשים שקדמו לבחירות בנובמבר 2011, בהן זכה קבילה בכהונה שנייה, חברות הקשורות בגרטלר רכשו מניות ב-5 מיזמי כרייה מידי 3 חברות ממשלתיות, לפי פרוטוקולים של ישיבות דירקטוריון, דו"חות חברות ומסמכים שפורסמו בשלב מאוחר יותר. החברות הממשלתיות לא דיווחו על המכירות. לפחות ב-3 מקרים, גרטלר רכש את האחזקות במחירים נמוכים מהערכות השווי של אנליסטים בדויטשה בנק, נומיס סקיוריטיז ואוריאל סקיוריטיז הבריטיות וגולדר אסושיאייטס האמריקאית.

גרטלר מכחיש כי רכש חברות במחירים נמוכים ממחירי השוק, או שחלק מעסקתיו קשורות בשוחר. "השקרים זועקים לשמים", אמר בראיון בעברית ביוני, במהלך 3 ימים שעיתונאי בלומברג בילו עימו בקונגו ובישראל. הוא חוזר מקונגו לביתו בבני ברק מדי שבוע, על מנת לבלות את השבת עם אשתו ענת ותשעת ילדיהם.

גרטלר מסר ל-TheMarker בתגובה כי הקרן שהוקמה על ידי משפחת גרטלר משקיעה כבר שני עשורים בקונגו. ההשקעות החלו ב-1997, בשיאה של מלחמת האזרחים, כאשר אף משקיע זר לא רצה להשקיע במדינה. מדובר בהשקעות ענק, הגדולות ביותר במדינה לאורך זמן, ובגיוס משקיעים זרים, שמעולם לא השקיעו קודם לכן במדינה. עסקים הקשורים בקרן המשפחתית של גרטלר הם משלמי המיסים הגדולים במדינה שהיתה קרבן לעימותים אתניים. העובדה שהקבוצה היתה מוכנה לקחת על עצמה סיכונים עסקיים שאחרים לא היו נכונים להם, הניבה הצלחות לצד כשלונות. עיקר עסקינו במדינה זו וקנאת מתחרים מעולם לא היתה תחליף לאסטרטגיה עסקית או ליתרון תחרותי.

המאמר התפרסם בגיליון ינואר של מגזין בלומברג מרקטס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker