אוסבורן אל מול צחוק חברי הלייבור: "הכלכלה הבריטית מחלימה"

שר האוצר הבריטי הוריד את תחזיות הצמיחה והעלה את תחזיות הגירעון וחשף בתקציב הורדה מפתיעה של 1% במס החברות

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן פירסם היום את התחזיות המעודכנות של הממשל, המצביעות על צמיחה איטית מהצפוי וגירעון וחוב גבוהים מהצפוי, תוך שהוא חושף את עיקרי הצעת התקציב שלו לשנה הבאה. אוסבורן פתח את דבריו ואמר כי "נדרש זמן, אך הכלכלה הבריטית מחלימה" - דברים שזכו לצחוק אדיר מספסלי הלייבור בפרלמנט.

"אנו עומדים בפני שלל בעיות מחו"ל: האטה בצמיחה בסין, מצוק פיסקלי בארה"ב, מיתון בחלק גדול מאירופה. אנשים יודעים שאין פתרון קסם לבעיות האלה, אך מצפים לראות שיפור. והמסר היום הוא שאנחנו בדרך הנכונה. שינוי כיוון יהיה אסון", אמר אוסבורן.

אולם, הנתונים שחשף אוסבורן העידו כי לא עמד ביעדים שהציב לעצמו, וכי למרות הצהרותיו, ההתאוששות הכלכלית והתקציבית של בריטניה איטית מהצפוי. אוסבורן ציין כי חוסר עמידת הממשל ביעדים נובע בין היתר מגורמים חיצוניים. הכלכלה האירופית לא התאוששה מהר כצפוי, אלא המשיכה להתדרדר למיתון. התמ"ג הבריטי הצטמצם הרבה יותר גדול מההערכות הראשונות בשנה החריפה ביותר של המשבר, שנת התקציבים 2008-2009 - 6.3%.

אוסבורן אמר כי עבור הממשלה צופה בשנה הבאה צמיחה של 1.2%, צמיחה של 2% ב-2014, 2.3% ב-2015, 2.7% ב-2016, ו-2.8% ב-2017. כל התחזיות נמוכות יותר מהתחזית הקודמת שפורסמה במארס.

ג'ורג' אוסבורן

לשכת הסטטיסטיקה הממשלתית צופה כי האבטלה תגיע לשיא של 8.3%. עם זאת, היא צפויה לרדת מדי שנה בשנים הקרובות. מדיניות הצנע בבריטניה תיאלץ להימשך עד 2018, לפי אוסבורן, על מנת להצליח להוריד את רמות הגירעון והחוב.

הגירעון בתקציב הממשלה אמנם ירד, אך עדיין עומד על 6.9%, מעל לתקרת הגירעון האירופית. הוא ישוב לעמוד במסגרת זו רק ב-2017. חובות הממשלה אף הם חזויים להצטמצם בהדרגה - מ-108 מילארד ליש"ט השנה, ל-99 מיליארד ליש"ט בשנה הבאה, 88 מיליארד ליש"ט לאחר מכן, ו-49 מיליארד ליש"ט ב-2015.

עם זאת, החוב יירד משמעותית תוך 4 שנים, ולא תוך 3 שנים כפי שחזתה ממשלת קמרון בעבר. כל התחזיות האלה גבוהות כעת מהתחזיות שפירסם הממשל במארס האחרון.

אוסבורן טוען כי ממשלתו פעלה לתפיסת מעלימי מס יותר מכל ממשלה אחרת, והגדילה את מספר התביעות על התחמקות ממס ביותר מ-80%. אוסבורן אמר כי הודות להסכם של בריטניה ושווייץ, הוא צופה תשלום של 5 מיליארד ליש"ט מהבנקים השווייצים ומאנשים שהחזיקו חשבונות סודיים בשווייץ.

הוא אמר כי אין בכוונתו להגדיל את המיסוי על נדל"ן, למרות קריאתו של וינס כייבל, מהמפלגה הליברל-דמוקרטית השותפה לקואליציה, להטיל "מס אחוזות" על בתי יוקרה.

שר האוצר הבריטי אמר כי לא כולם יהיו מרוצים מהשינויים בחוקי המס "צעדים לצמצום הגירעון לעולם אינם פופולריים, אך אנו רוצים להראות שכולנו באותה סירה", אמר אוסבורן, לשמע גיחוכים באופוזיציה.

אוסבורן הוסיף כי צמצם את תקציב הרווחה, והגביל את קצבאות הרווחה המירביות, כך שמשפחה שאינה עובדת, לא תקבל יותר כסף ממשפחה עובדת. קצבאות הילדים הוקפאו. צעדים אלה יחסכו לקופת האוצר מיליארד ליש"ט.

במקביל, רף הכניסה למדרגת המס העליונה, שהורדה זה מכבר בחזרה ל-40%, לעומת 50% בשיא המשבר הפיננסי, הועלה ב-1%. עד 2015, צפוי צעד זה לחסוך לממשלה מיליארד ליש"ט. גם רף הכניסה למדרגת המס הנמוכה ביותר יעלה, ב-235 ליש"ט יותר מהצפוי, ל-9,205 ליש"ט בשנה הבאה, בסך הכל גידול של 1,335 ליש"ט בשנה הבאה.

הקלות מס לעסקים קטנים יוארכו בשנתיים, על מנת לעודד את המגזר. הממשלה אף תגדיל את הסובסידיות למקורות אנרגיה כמו גז טבעי, ותגדיל את תקציבי הפיתוח של מגזר פצלי הגז. התקציב של UKTI, זרוע המסחר וההשקעות של הממשל המעודדת השקעות בבריטניה, יוגדל ב-25%.

אוסבורן הודיע במפתיע כי מס החברות ירד ל-21% באפריל 2014- השיעור הנמוך ביותר בקרב הכלכלות המערביות הגדולות, מה שיסייע לחברות מקומיות ויעודד פעילות של חברות זרות בבריטניה. עם זאת, המס על הבנקים יועלה ב-0.01%.

אוסבורן מתייחס למס המאוד לא פופולרי על הדלק, וטוען כי המסים על הדלק ירדו משמעותית לעומת תכניות ממשלת הלייבור הקודמת. הוא הודיע על ביטול העלאת מס דלק מתוכננת בתחילת השנה הבאה.

הממונה על תחום האוצר במפלגת הלייבור, אד בולס, היה הראשון להשיב לתכנית של אוסבורן. הוא יצא נגד התקציב של אוסבורן, ואמר כי "המעמד הבינוני הוא זה שסובל, בעוד העשירים מקבלים הקלת מס בסך 3 מיליארד ליש"ט".בולס גם קטל את חוסר העמידה של הממשלה ביעדים, ואמר כי משרד התקציבים הממשלתי הוריד פעם נוספת את תחזיות הצמיחה שלו, לאחר שהוריד את התחזיות גם במארס האחרון.

התחזיות לצמצום הגירעון אף הן צומצמו - צמצום הגירעון יהיה קטן מהצפוי ויימשך זמן רב מהצפוי. "למען האמת, הוא כשל הן בצמיחה והן בגירעון – ומה הוא מציע? להמשיך באותה הדרך", אמר בולס, שציין כי לא ניתן להמשיך להאשים את המשברים באירופה ובארה"ב במצבה של בריטניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker