בית המשפט החוקתי של מצרים השהה פסיקתו על פיזור האסיפה המחוקקת

לטענת השופטים, מפגינים תומכי האחים המוסלמים מנעו הגעתם לבית המשפט; המפגינים טוענים כי ההפגנה היתה שקטה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בית המשפט החוקתי של מצרים דחה את פסיקתו בנוגע ללגיטימיות הפרלמנט שניסח בשבוע שעבר חוקה חדשה, והאשים את המפגינים מחוץ לכותלי בית המשפט בהפחדת השופטים. אך מה שאכן קרה בבית המשפט שנוי במחלוקת.

בית המשפט החוקתי העליון של מצרים אמר כי ראשון "הוא יום שחור בתולדות מערכת המשפט המצרית", וטען כי המון רב של תומכי האחים המוסלמים מנעו מהשופטים להיכנס לבית המשפט. בהתקרבם לבית המשפט, ראו השופטים את ההמונים "סוגרים את הכבישים המגיעים לשערי בית המשפט, מטפסים על גדרות, קוראים סיסמאות כנגד השופטים, והסתת ההמון נגדם", נאמר בהצהרה. עוד נאמר כי "איום בנזק גופני" מנע מהשופטים להיכנס. השופטים הודיעו כי הם משעים את עבודתם עד שיוכלו לחדש אותה "ללא לחץ פסיכולוגי ופיסי".

הפגנת התנועות החילוניות, הנאצריסטיות וליברליות בקהירצילום: אי–פי

אף שהשופטים האשימו את תומכי האחים המוסלמים, האחרונים האשימו את השופטים בייצור תירוץ מלודרמטי לאי הופעתם. הדיווחים הסותרים מציירים תמונה ברורה של התנגשות בין השופטים - שמונו על ידי הנשיא המודח חוסני מובארק - לבין המנהיגים החדשים במצרים. התנגשות זו עוררה מחדש את הסערה ברחובות קהיר, 22 חודשים לאחר הדחתו של מובארק במהומות אדירות.

בתי המשפט במצרים בעבר פיזרו הן את הפרלמנט הנבחר והן את אסיפת החוקה. פיזור הפרלמנט הנוכחי היה פוגע קשות בהעברת השלטון. נשיא מצרים מוחמד מורסי התייחס לפסיקה, שצפויה היתה להתקבל ב-22 בנובמבר, כשפירסם צווים הפוגעים בסמכויות בית המשפט ומציבים את סמכותו מעליה עד לאשרור החוקה. מורסי נימק את החלטתו בכוונתו להגן על האסיפה המחוקקת עד לסיום עבודתה.

חשש זה מפסיקת בית המשפט הוא שהוביל את האסיפה למהר לאשר חוקה בשבוע שעבר, למרות התנגדות המפלגות החילוניות והכנסייה הנוצרית הקופטית.

הצהרת השופטים בראשון היא מתקפת נגד. האירועים מחוץ לבית המשפט היו שקטים בהרבה מכפי שעולה מההצהרה. מאות שוטרים לפיזור הפגנות, יחד עם כבאית אש וכמה כלי רכב משוריינים, איבטחו את מעבר השופטים לכניסת בית המשפט. כמה אנשים נראו נכנסים ויוצאים ללא קושי. מן העבר השני של שורת המשטרה, היה המון רגוע יחסית של כמה מאות מפגינים תומכי האחים המוסלמים, והמפלגה שלה, מפלגת החירות והצדק של מורסי. מרביתם היו גברים בני מעמד הביניים, ובגיל העמידה, בסוודרים ולעתים עניבות. ב-10:00 היו שקראו סיסמאות בקול, אחרים ישבו על המדרכות וקראו עיתון.

שר הפנים המצרי אמר בהצהרה באתר האינטרנט שלו כי הסדיר את אבטחת הכניסה וההגנה על השופטים, כי ההפגנות היו שקטות, וכי כמה שופטים הגיעו בבטחה. "אנו מחסנים את האסיפה הנבחרת ומפזרים את בית המשפט החוקתי", קראו המפגינים. "החופש מגיע", קראו אחרים. חלק מהקריאות כוונו כלפי השופטת תהני אל-גבאלי, הידועה באקטיביזם פוליטי ובהתנגדות לאחים המוסלמים. סעיף בטיוטת החוקה החדשה נראה כממוקד בהדחתה של אל-גבאלי.

מגדי חמד, 47, איש עסקים וחבר במפלגת האחים המוסלמים, אמר כי המפגינים לא מנעו את כניסת השופטים. "לא עצרנו אותם. ביקשנו שיגיעו ויעשו את עבודתם". מחמוד אל-אח'אס, איש עסקים נוסף חבר המפלגה, התערב: "אנחנו כאן כדי להפעיל לחץ על בית המשפט החוקתי העליון להיענות לרצון העם". הוא חזר על חששות רבים במפלגה כי בית המשפט עשוי גם לבטל את הצו הנשיאותי שהעניק למורסי כוח על פני הגנרלים שכיהנו בממשלת המעבר. "העם המצרי אוהב יציבות. איננו רוצים כאוס ואיננו רוצים להתחיל בתהליך המעבר מההתחלה".

כמה שעות לאחר ההצהרה, מנהיגי איגוד השופטים הגדול במצרים ניסו לחסום משאל עם על החוקה החדשה ב-15 בדצמבר, כשהודיעו כי חבריו יסרבו לשמש כמפקחים בבחירות. הארגון נחשב למתנגד חריף של האחים המוסלמים, וכבר קרא לשביתת שופטים ארצית במחאה על ניסיונו של מורסי לפגוע בסמכויות בית המשפט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker