אובמה מגביר הלחץ לפתרון המשבר התקציבי; "הסכם עד חג המולד"

נשיא ארה"ב קרא למנכ"לים בארה"ב ללחוץ על הקונגרס להגיע להסכם שימנע את תרחיש "המצוק הפיסקלי" ■ "אם נשגה בעניין הזה, הכלכלה הולכת להתדרדר"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, קרא היום למנכ"לי החברות הגדולות בארה"ב ולמעמד הבינוני בארצו ללחוץ על הקונגרס להגיע להסכם אשר ימנע את התממשות תרחיש "המצוק הפיסקלי", והביע רצון כי ההסכם יושג לפני חג המולד.

לדברי הנשיא, נצחונו בבחירות בשישי בנובמבר הראה כי "רוב ברור של הציבור האמריקאי" תמוך בגישתו בתחום המסים, הוצאות הממשל וצמצום הגירעון בתקציב. "העם האמריקאי עוקב אחרי מה שאנחנו עושים", אמר היום אובמה באירוע שקיים בבית הלבן. "כאשר העם האמריקאי אומר את דברו בקול רם מספיק - הקונגרס מקשיב. אם נשגה בעניין הזה, הכלכלה הולכת להתדרדר".

ברק אובמהצילום: רויטרס

אובמה קיים אתמול בבית הלבן פגישה בת שעה עם ראשי ארגוני העסקים הקטנים בארה"ב, אשר הביעו תמיכה בתוכניות שלו להותיר את שיעורי המס למעמד הביניים ברמתם ולהעלות את שיעורי המס על העשירונים העליונים. היום מקיים אובמה פגישה עם מנכ"לים של כמה מהתאגידים המובילים בארה"ב, שהם גולדמן סאקס, קוקה קולה, דלויט, מריוט וקטרפילר, כדי לדון בפתרונות אפשריים למשבר התקציבי.

מוקדם יותר היום, יו"ר בית הנבחרים הרפובליקאי, ג'ון ביינר, הביע אופטימיות לגבי האפשרות להשגת הסכם שימנע את תרחיש המצוק הפיסקלי. "אני אופטימי שנוכל להמשיך לעבוד יחד כדי למנוע את המשבר הזה במוקדם, ולא במאוחר", אמר ביינר במסיבת עיתונאים שקיים היום. ביינר שב והביע את נכונותו לדון בסוגיית המיסוי, אולם דחה רעיון שהעלתה עמיתו למפלגה הרפובליקאית, טום קול, לפיו יש לקיים לפני סוף השנה הצבעה על הארכת הקלות המס מתקופת הנשיא הקודם, ג'ורג' וו. בוש - למעט הקלות המס לעשירים - ולדון בשאר הסוגיות השנויות במחלוקת בהמשך. "אינני מסכים עם טים קול", אמר ביינר.

חברי קונגרס מהמפלגה הרפובליקאית תומכים בהמשך הקלות המס שנכנסו לתוקף לפני כעשר שנים, בתקופת ממשלו של הנשיא ג'ורג' וו. בוש. הקלות המס חלות גם על משקי בית עשירים עם הכנסות שנתיות של יותר מ-250 אלף דולר. מנגד, נציגי המפלגה הדמוקרטית בקונגרס דבקים בתמיכתם בתוכניתו של אובמה להכביד את נטל המס על העשירים.

מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, אמר אתמול כי לא חלה כמעט כל התקדמות במגעים לפתרון משבר המצוק הפיסקלי. "אין כמעט התקדמות עם הרפובליקאים, וזה מאכזב אותי", אמר ריד לכתבים בבירה וושינגטון.

במקרה שעד סוף השנה לא יושג הסכם ארוך טווח בין הרפובליקאים לדמוקרטים לגבי צמצום גירעון הממשל, ייכנס לתוקף מעין טייס אוטומטי שיקצץ רוחבית בסעיפים תקציביים רבים, ויביא לצמצום ההשקעה הממשלתית בכלכלה - מצב שזכה לכינוי "מצוק פיסקלי" (Fiscal Cliff).

בהיעדר הסכם, יפוגו בסוף השנה גם הקלות המס מתקופת הנשיא בוש, וכתוצאה מכך צפויה ירידה חדה בהכנסה הפנויה של הצרכנים בארה"ב. עומקה של התהום התקציבית מוערך ביותר מ-600 מיליארד דולר, שיגרעו לפי ההערכות 3.5% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום