ביהמ"ש קבע: המסמכיים הסודיים של יוון לא יחשפו לציבור

ספקית המידע הפיננסי בלומברג תבעה את הבנק המרכזי של אירופה וטענה כי יש לחייבו לפרסם שני מסמכמים הנוגעים להסתרת החובות היווניים ב-2010

בית המשפט של האיחוד האירופי בלוקסמבורג החליט כי הבנק המרכזי של אירופה אינו מחוייב להעביר מסמכים הקשורים למשבר החוב היווני לספקית המידע הפיננסי בלומברג.

בלומברג טענה כי המידע מסביר כיצד השתמשה יוון בנגזרים כדי להסתיר את חובותיה לאחר שב-2010 התברר כי כמה ממשלות ביוון פירסמו נתונים לא נכונים בנוגע לתקציב המדינה כדי לעמוד בדרישות האיחוד האירופי. בית המשפט טען כי פרסום המסמכים יחליש את הסמכות הפיננסית של הבנק בעיני הציבור.

ראש ממשלת יוון אנטוניס סמאראס בפרלמנטצילום: רויטרס

בלומברג תבעה את הבנק המרכזי בדצמבר 2010 בניסיון להשיג את המסמכים תחת חוקי חופש המידע של האיחוד האירופי. לפי בלומברג, המסמכים יכלו לשפוך אור על התפקיד ששיחק הבנק המרכזי כשיוון הסתירה את גירעונה במשך כמעט עשור לפני שנאלצה לבקש חילוץ בגובה 240 מיליארד יורו ואת גלגול החובות הגדול בהיסטוריה.

ה-ECB, שמטיל מגבלות נוקשות יותר לעומת מקביליו בבריטניה או בארה"ב בנוגע לפרסום הליכי קבלת ההחלטות, נוטה לשמור על פרטיות בכל הנוגע לחלקים מפגישות ולנתוני הצבעה. הבנק המרכזי נמצא תחת לחצים מצד מקבלי ההחלטות באירופה להעלות את רף השקיפות שלו. השבוע תמך הבנק בהמשך הענקת הסיוע ליוון כדי שזו לא תיקלע לפשיטת רגל.

הבקשה של בלומברג שהוגשה באוגוסט 2010 נדחתה פעמיים על ידי הבנק המרכזי. במסגרת התביעה של בלומברג שהוגשה בבית המשפט בלוקסמבורג היא דורשת גישה לשני מסמכים פנימיים של הבנק. אחד מהמסמכים מתאר שיטה שאפשרה לבנק הלאומי ליוון, המלווה הגדול במדינה, ללוות כסף מה-ECB על ידי איגוח עסקות החלף על החוב היווני. המסמך השני עסק בהשפעת עסקות החלף חוץ בורסאיות על חוב וגירעון ממשלתי במקרה של יוון.

הבנק המרכזי אמר ב-14 ביוני כי פרסום שני המסמכים האלה עדיין יכול להחריף את המשבר הפיננסי בגוש היורו ולהעמיד את מטבע היורו בסיכון. המסמכים מכילים את הנחות המוצא ששימשו לקבלת ההחלטות ופרסומן עלול לאיים על הליך זה באיחוד, טען הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker