מספר המובטלים בצרפת הגיע לשיא של 14 שנה

באוקטובר נרשם גידול של יותר מ-45 אלף מובטלים - מה שגרם למספר שיא של מובטלים במדינה מאז 1998

ישראל פישר
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מספר מחוסרי העבודה בצרפת זינק באוקטובר והגיע לשיא של 14 שנה. האבטלה הגואה בצרפת מפעילה לחץ על נשיא המדינה, פרנסואה הולנד לנקוט צעדים כדי למנוע מאובדן מקומות עבודה.

נתונים של משרד העבודה הצרפתי ששוחררו היום מראים כי מספר מחפשי העבודה בצרפת עלה באוקטובר ב-45 אלף והגיע ל-3.103 מיליון - המספר הגבוה ביותר מאז אפריל 1998.
האבטלה בצרפת עולה במשך 18 חודשים ברציפות. שר העבודה הצרפתי אמר כי היה סיכון שהנתונים יהיו אפילו גרועים יותר וכי הצעדים שינקטו על ידי הממשלה עוד לא הגיעו לידי ביטוי. "רצף הנתונים השליליים האלה בנוגע לתעסוקה רק מגביר את הנחישות שלנו לעשות משהו שיהפוך את המגמה עד לשנה הבאה", אמר השר מישל ספה.

צילום: רויטרס

 בתחילת החודש חשפה ממשלתו הסוציאליסטית של הולנד חבילה של צעדים שנועדו להמריץ את השוק. החבילה כוללת החזרי מס לחברות שנועדו להמריץ את המגזר התעשייתי. בחודשים האחרונים הודיעו חברות מרכזיות בצרפת על סגירת מפעלים ופיטורי עובדים, ובהן חברת הרכב הגדולה בצרפת, פז'ו סיטרואן (PSA) שהחלה בהליך פיטורים של 14 אלף עובדים.

בגיליונו האחרון, קבע המגזין הצרפתי "אקונומיסט" כי צרפת היא פצצת הזמן הכלכלי של אירופה. לפי המגזין, חלק מהחולשות של הכלכלה הצרפתית, הן אובדן התחרותיות לגרמניה תוך כדי האצת מגמה זו בשנים האחרונות. סיבות נוספות לחולשתה של צרפת הן נטל על החברות העסקיות במדינה מצד רגולציות כבדות על שיווק, וחוקי עבודה נוקשים הכוללים מסים סוציאליים כבדים מאוד כחלק מתשלומי המשכורות.

לדברי "אקונומיסט", דבר זה גורם לכך שלא קמות במדינה חברות חדשות וכי מיזמים חדשים מעדיפים לצוץ בגרמניה או בבריטניה. במגזין ציינו גם את שיעור האבטלה הגבוה של המדינה, שעומד על 10% ואת אבטלת הצעירים במדינה (בגילי 15-25) ששיעורה הוא יותר מ-25%. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker