חבילת חילוץ לאסד: רוסיה העבירה כסף כדי לשמור על המשטר

לפי דיווח של אתר רוסי, שלטונו של פוטין העביר במהלך הקיץ 240 טונות של שטרות כסף לסוריה - לאחר שאסד נקלע למצוקה פיננסית גוברת בשל הסנקציות הבינלאומיות עליו והחרפת מלחמת האזרחים

נדן פלדמן
נדן פלדמן

ממשלת רוסיה העבירה למשטרו של נשיא סוריה, בשאר אסד, סיוע פיננסי רחב היקף בקיץ האחרון, כאשר שאריות המזומנים של השלטון הסורי החלו להיגמר ונדמה היה שמלחמת האזרחים מערערת את יציבותו. כך מדווח היום "ביזנס אינסיידר", המצטט את חשיפת האתר הרוסי "פרובאבליקה", שפירסם מסמכים המעידים על העברות הכספים.

לפי הדיווח, משטרו של אסד נקלע למצוקה פיננסית חמורה בשל הסנקציות הכלכליות שהטילו על משטרו ארה"ב והאיחוד האירופי ובשל הצורך לממן באופן שוטף את הלחימה נגד האופוזיציה הסורית. רוסיה, שסירבה באופן עקבי לשתף פעולה עם צעדים בינלאומיים נגד אסד, החליטה להגיש לו סיוע כדי למנוע את נפילת משטרו. לפי המסמכים, שעותק מהם מופיע כאן, רכבת אווירית של מטוסים סורים הביאה ממוסקווה 240 טונות של שטרות כסף בין 9 ביולי ל-15 בספטמבר, בשמונה טיסות נפרדות.

נשיא סוריה אסד ונשיא רוסיה פוטין. דמשק מנסה להתשמש בבנקים רוסיים כדי לעקוף את הסנקציות המערביותצילום: אי–פי

ביוני האחרון, רויטרס דיווח כי רוסיה החלה להדפיס שטרות של כסף סורי וכי משלוח ראשוני של כסף סורי כבר הגיע למדינה. סוריה הכחישה אז את הדיווח, וטענה כי השטרות החדשים היחידים שהוכנסו למחזור, נועדו להחליף שטרות פגומים. המטבע הסורי איבד מאז תחילת מלחמת האזרחים 44% מערכו, לפי דו"ח של קרן המטבע הבינ"ל שפורסם החודש. הלירה הסורית נסחרת כיום ברמות של 70 לירות לדולר אחד, לעומת 47 לירות לדולר במארס 2011, אז החלה ההתקוממות נגד משטרו של אסד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker