המיליארדרים סורוס ופולסון מהמרים על המשך עליית הזהב

קרנות הגידור של שני המשקיעים הידועים הגדילו אחזקותיהן בתעודות סל על הזהב ברבעון השלישי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התחזקות הזהב כבר 12 שנים – הארוכה ביותר זה 9 עשורים לפחות, צפויה להימשך גם ב-2013, על רקע מדיניות התמריצים של בנקים מרכזיים המעודדת משקיעי גידור כמו ג'ון פולסון וג'ורג' סורוס לצבור את אחזקות הזהב הגדולות ביותר שלהם אי פעם. מחיר הזהב צפוי לטפס בכל רבעון בשנה הבאה, ולהגיע ל-1,925 דולר לאונקיה בממוצע ברבעון האחרון של 2013 – 12%יותר מרמתו הנוכחית – לפי חציון תחזיות של 16 אנליסטים.

קרן הגידור של פולסון, פולסון אנד קו, מחזיקה בתעודות סל SPDR גולד טראסט בשווי 3.62 מיליארד דולר. סורוס פאנד מנג'מנט הגדילה את אחזקותיה בתעודת הסל, הגדולה ביותר הצמודה לזהב, ב-49% ברבעון השלישי, לפי דיווחים שהוגשו לרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC).

ג'ורג' סורוסצילום: בלומברג

בנקים מרכזיים מאירופה ועד סין מתחייבים על צעדים נוספים לעידוד הצמיחה, ומגדילים את החשש לגבי אינפלציה ופיחות במטבע. משקיעים רכשו 247 טונות זהב באמצעות תעודות סל השנה – כמות העולה על תפוקת מכרות הזהב השנתית בארה"ב. אף שבפגישות של נשיא ארה"ב ברק אובמה עם מנהיגי הקונגרס אודות התקציב האמריקאי היו "שיחות בונות", משרד התקציבים של הקונגרס הזהיר כי ארה"ב מסתכנת במיתון אם לא יגיעו הצדדים להסכם שימנע שלל קיצוצים בתקציב והעלאות מסים שייכנסו לתוקף ב-2 בינואר באופן אוטומטי.

"אנחנו רואים בזהב גידור כנגד הבלי הפוליטיקאים", אמר מייקל מולייני, סמנכ"ל השקעות בקרן פידושיארי טראסט בבוסטון. "זה זמן טוב להגן על השקעות באמצעות נכס ממשי כמו זהב". עד כה השנה, התחזק הזהב ב-11% בלונדון, לרמה של 1,733 דולר לאונקיה, בדרכו לשנה 12 ברציפות של עליות – הרצף הארוך ביותר מאז החל רישום הנתון ב-1920. המחיר הגיע לשיא של 1,921.15 בספטמבר 2011.

זהב המוחזק באמצעות תעודות סל, שהראשונות מסוגן הונפקו ב-2003, הגיע בעולם ל-2,603.7 טונות ב-16 בנובמבר, ולשווי של 144.3 מיליארד דולר. כמות זו גדולה מיתרות המט"ח הרשמיות של כל מדינות העולם מלבד ארה"ב וגרמניה, לפי נתוני ועד הזהב העולמי (WGC). תעודת הסל SPDR גולד טראסט לבדה מחזיקה ב-1,342.6 טונות זהב.

סורוס הגדיל את השקעתו בתעודת הסל הזו ל-1.32 מיליון מניות ברבעון השלישי – הכמות הגדולה ביותר שהחזיק מאז 2010. הנתח מוערך בכ-219 מיליון דולר. כל מניה מייצגת כעשירית אונקיה. המחירים טיפסו ב-59% מאז ינואר 2010, כאשר סורוס כינה את הזהב "בועת הנכסים האולטימטיבית". סורוס, משקיע הגידור שהמהלך המפורסם ביותר שלו היה הפלת הליש"ט ב-1992, הוא אחד התומכים הבולטים במפלגה הדמוקרטית בארה"ב.

פולסון, שהתפרסם ב-2007 כאשר הרוויח 3 מיליארד דולר מהימור נגד שוק הסאבפריים (משכנתאות ללווים בעייתיים בארה"ב), מחזיק ב-21.8 מיליון מניות ב-SPDR גולד טראסט, והינו בעל המניות הגדול ביותר שלה. הוא הגדיל ברבעון השלישי את אחזקותיו ב-26%. עם זאת, פולסון צמצמם השקעותיו בחברות כריית הזהב אנגלוגולד אשנטי וגולד פילדס.

קרן טוראדג'י של פול טוראדג'י מכרה את כל 82 אלף מניות ב-SPDR גולד טראסט ברבעון השלישי. קרן הגידור לון פיין קפיטל צמצמה אחזקותיה בתעודת הסל ב-31%. ת'רד פוינט צמצמה אף היא אחזקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker