לאחר שנה וחצי בכלא: הבסי, לשעבר החשב הכללי של ניו יורק, משתחרר

אלן הבסי, שנידון למאסר בשל חלקו בפרשת השוחד בקרן הפנסיה של מדינת ניו יורק והשקעותיה בקרן מרקסטון בישראל, זכה בשחרור מוקדם בגין התנהגות טובה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אלן הבסי, לשעבר החשב הכללי של מדינת ניו יורק, המרצה עונש של ארבע שנות מאסר בגין חלקו בפרשת הענקת שוחד וטובות הנאה על ידי קרנות השקעה בתמורה לאפשרות לנהל את כספי (pay to play) קרן הפנסיה של מדינת ניו יורק.

בהודעה שפירסם היום שירות בתי הסוהר במדינת ניו יורק נאמר כי הבסי, בן 72, זכה לשחרור על תנאי בגין התנהגות טובה, ועשוי להשתחרר מהכלא כבר ב-19 בדצמבר. הבסי ימשיך להיות נתון לפיקוח קצין מבחן עד ל-14 באפריל 2015.

אלן הבסיצילום: בלומברג

הבסי החל בריצוי המאסר ב-15 באפריל 2011, ותאריך השחרור המוקדם ביותר האפשרי שלו היה ה-14 באפריל 2012, מסר השירות. לו היה נדרש לרצות את מלוא עונשו, היה הבסי אמור להשתחרר מהכלא רק ב-14 באפריל 2015.

הבסי - אשר מתוקף תפקידו כחשב הכללי ניהל את קרן הפנסיה של עובדי מדינת ניו יורק, נכסיה מסתכמים ב-125 מיליארד דולר - נידון למאסר לאחר שהודה בקבלת מתנות וטובות הנאה בסך מיליון דולר במסגרת הפרשה.

פרשת השוחד התעוררה בעקבות החלטת הבסי ועוזריו להורות כי מחצית מ-10 מיליארד דולר שהקצתה קרן הפנסיה של ניו יורק להשקעות בקרנות גידור וחברות השקעה פרטית, יטופלו על ידי חברות שהעניקו להם טובות הנאה וכסף. חברות שסירבו לשלם נדחו לעיתים קרובות על ידי קרן הפנסיה.

קרן הפנסיה של מדינת ניו יורק השקיעה 250 מיליון דולר בקרן מרקסטון הפועלת בישראל, ובכך הובילה גיוס של 800 מיליון דולר. מרקסטון השקיעה בישראל, בין השאר, במגנוליה, אלרן נדל"ן, תומקאר, סטימצקי, זרעים גדרה, נילית ודפי זהב. השקעה גדולה במיוחד ביצעה מרקסטון בהקמת בית ההשקעות פריזמה בסכום של 200 מיליון דולר, שלא צלח ונמכר תמורת מניות לאקסלנס ופסגות.

כחלק מחקירת הפרשה והעסקות הנלוות לה הודה בדצמבר 2009 אליוט ברוידי, יו"ר מרקסטון, בתשלום של לפחות 75 אלף דולר עבור בתי מלון והוצאות נוספות הקשורות לטיולים בחו"ל עם בכיר ממשרד החשב הכללי של מדינת ניו יורק, שעל פי הדיווחים הוא הבסי. העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי באחד המקרים התעקש הבסי לשהות במלון קינג דייויד בירושלים.

ברוידי יסד את מרקסטון עם רון לובש ואמיר קס. בדצמבר 2009 הודה בתשלום שוחד לארבעה בכירים בקרן הפנסיה של עובדי מדינת ניו יורק בקרוב למיליון דולר. במסגרת העסקה עם משרד התובע הכללי של ניו יורק הסכים ברוידי להחזיר 18 מיליון דולר שהקרן הרוויחה מעמלות בגין ההשקעה עבור קרן הפנסיה של ניו יורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker