תנועת המחאה בארה"ב תרכוש הלוואות בפרוטות ותמחוק החובות

"פרויקט הג'ובילי" של תנועת "לכבוש את וול סטריט" יגייס כספים שישחררו את תושבי ארה"ב מהחובות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
סוכנויות הידיעות

תנועת "לכבוש את וול סטריט" (occupy wall street) יצאה בקמפיין חדש להקלה על אזרחים שאינם עומדים בחובותיהם. הקמפיין, שנקרא "פרויקט הג'ובילי" יגייס כספים בעזרתם תרכוש התנועה חובות במחיר נמוך ממלווים כמו בנקים ותמחוק לאחר מכן את החוב.

במקרה שבנק או מלווה אחר אינו מצליח לגבות חוב מסויים מאדם או חברה, הוא יהיה מוכן למכור את החוב במחיר נמוך משוויו. לאחר שהתנועה רוכשת את החוב, היא הופכת להיות הגובה, ועל כן יכולה להחליט אם להמשיך לגבות אותו, כמו במקרה המדובר, למחוק אותו.

בבדיקה שערכה התנועה היא רכשה חובות בהיקף 14 אלף דולר תמורת 500 דולר בלבד. עכשיו מנסה התנועה להרחיב את הפעילות והשיקה סרטון לעודד את הציבור לתרום לה כספים למטרה זו.

טדיוויד ריס, אחד ממארגני הפרויקט אתב בבלוג שלו: "זוהי דרך פשוטה ועוצמתית לעזור לאנשים במצוקה, לשחרר אותם מעול חובות כדי שהם יוכלו להתמקד בלהיות יצרניים, שמחים ובריאים. לאחר שיחות ובירורים עם עורכי דין, מס הכנסה והחפרפרות שלנו בעולם הגבייה, אנחנו מוכנים להחיות את תוכנית הג'ובילי ולקנות חוב בקהילות שנאבקות עם המיתון".

צילום: רויטרס

בסרטון וידאו שפרסמה התנועה נאמר: "אנחנו לא אמורים לשקוע בחובות כדי להתמודד עם ההוצאות הבסיסיות שלנו כמו בריאות, דיור והשכלה. אנחנו צריכים לוח נקי להתחיל ממנו. המתמטיקה עומדת לצידנו – מעט כסף עוד יגיע רחוק. אם נצליח לגייס 50 אלף דולר, נוכל לקנות חוב בהיקף מיליון דולר ולמחוק אותו.

"חילצנו את הבנקים ובתמורה הם בגדו בנו. אנחנו לא חייבים להם כלום, אנחנו חייבים הכל אחד לשני. זה הזמן שהאנשים, יחלצו את האנשים.

תנועת "לכבוש את וול סטריט" ציינה שנה להקמתה בספטמבר האחרון. התנועה, שנודעה בסיסמה "אנחנו ה-99%" הוקמה כחלק מהמחאה החברתית בארה"ב והתפשטה למדינות רבות נוספות. למרות השינוי התפישתי שהצליחה לחולל, פעילות הקבוצה דעכה עם הזמן אך לאחרונה הוזכר שמה כאשר סייעו רבים מחבריה לקורבנות ההוקרין סנדי שתקף את החוף המזרחי. כעת, מקווים בתנועה לחזור לתודעת הציבור עם פרויקט הג'ובילי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker