"המשטרה חונקת מפגינים; פיצוצים וגז מדמיע בכל מקום"

ההפגנה מול הפרלמנט היווני תפסה מפנה אלים כאשר קומץ מפגינים החלו לזרוק בקבוקי תבערה, והמשטרה החלה להשתמש בתותחי מים ובגז מדמיע

מיכל רמתי
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי
סוכנויות הידיעות

23:09 שקט מחוץ לפרלמנט לאחר ערב סוער; בפנים הדיונים נמשכים

מה שהתחיל כהפגנת המונים שקטה בכיכר סינטגמה, מול הפרלמנט היווני, התדרדר לחילופים אלימים בין מפגינים למשטרה, שנרגעו רק לאחר ששילוב של גשם וגז מדמיע גרם לרבים לעזוב את המקום. בתוך הפרלמנט התקיימו דיונים סוערים לקראת ההצבעה הלילית על חבילת צנע הנחוצה ליוון על מנת להמשיך לקבל סיוע מהאיחוד האירופי.

לפי דיווחים, קומץ של מפגינים שהטילו בקבוקי תבערה וכדומה אל עבר כוחות המשטרה, גרמו לתגובה חריפה של המשטרה, שהפעילה זרנוקי מים וגז מדמיע כנגד המפגינים, שמנו כ-80-100 אלף איש. מפגינים דיווחו על כ-70 פצועים, ואילו המשטרה דיווחה על מעצר כ-70 איש שכמעט כולם שוחררו במהרה.

ההפגנה נועדה להראות לחברי הפרלמנט כי העם היווני מתנגד לקבלת חבילה נוספת של קיצוצים בשכר, בפנסיה ובתקציבים הממשלתיים. למרות זאת, חבילת הצנע של הממשל צפויה, לפי הערכות, לקבל את אישור הפרלמנט היום.

8 מתוך 8 |
צילום: רויטרס
1 מתוך 8 |
צילום: רויטרס
2 מתוך 8 |

גם בתוך הפרלמנט סערו הרוחות היום, כאשר בשלב מסויים הכריזו עובדי הפרלמנט על שביתה שכמעט ופיזרה את המליאה, כאשר הבינו כי חבילת הצנע תפגע גם בהם ישירות. רק לאחר שהממשלה ויתרה על הסעיף האמור, חזרו העובדים לתפקידיהם והדיונים המשיכו להתנהל. שר האוצר היווני הגן על התכנית אל מול קריאות להתפטרותו. יו"ר מפלגת השמאל האופוזיציונית סיריזה יצא בחריפות נגד התכנית ונגד הממשל.

גללו למטה אם ברצונכם לקרוא פירוט של האירועים, כפי שדווחו במהלך היום.

22:21 הגשם והגז המדמיע פיזר את ההפגנה

לאחר כמה שעות, השילוב של גשם וגז מדמיע באתונה הבריח מפגינים רבים מכיכר סינטגמה מול הפרלמנט היווני, בו ממשיכים להתנהל הדיונים לקראת ההצבעה על חבילת הצנע. "אף שהגשמים חזרו, השמים מעל אתונה כעת מלאים בעננת גזים רעילים", דיווחה כתבת "גרדיאן" ביוון, הלנה סמית. בנפרד דווח כי 70 אנשים נעצרו, כאשר מרביתם שוחררו, מלבד שניים. רשת "סקיי ניוז" היוונית דיווחה כי 5 שוטרים נפצעו בהפגנה.

בינתיים בפרלמנט, המשיכו ציפרס וסמאראס להחליף עלבונות. ציפרס טען כי תכנית ההפרטה של סמאראס כשלה, וכי היה זה טירוף לבצע חלק כה גדול מהקיצוצים מראש – כ70% מהתכנית המוצעת תתבצע כבר ב-2013. "אנו רוצים להבטיח שהאבטלה לא תגיע ל-35%, שבתי החולים לא ייסגרו, שאנשים לא ייאלצו לעזוב את המדינה או להתאבד", אמר ציפרס. הוא קרא למשא ומתן מחדש עם מנהיגי אירופה, ואמר כי "אירופה זקוקה ליוון לפחות כמו שיוון זקוקה לאירופה". הוא נזף בסמאראס, שיצא מהמליאה באמצע דבריו על מנת להשיב לטלפון. סמאראס השיב כי "בפעם הבאה שאצטרך להשיב לטלפון מסיבות לאומיות, אבקש את רשותך".

לאחר ציפרס, דיבר שוב חבר קואליציה – הפעם היה זה אוונגלוס וניזלוס, יו"ר מפלגת פאסוק הסוציאליסטית, שתקף את ציפרס ואת מפלגתו סיריזה. הוא אמר כי "סיריזה משקיעה במותה של המדינה", בתקווה כי תוכל לעלות לשלטון מההריסות של יוון. וניזלוס עסק מרבית היום בניסיון לשכנע את כל חברי סיעתו לתמוך בתכנית, שצפויה בסופו של דבר לעבור, אך ברוב זעום, כאשר חברי מפלגת השמאל הדמוקרטיה החדשה, החברה השלישית בגודלה בקואליציה, צפויה להצביע נגד חבילת הצנע. בקרב חברי מפלגתו של וניזלוס, פאסוק, 7 צפויים להתנגד להצעת החוק.

21:40 הדיונים בפרלמנט נמשכים - במקביל למהומות מחוץ לבנין

הקואליציה סיימה את דברה בפרלמנט, ויו"ר מפלגת האופוזיציה השמאלנית סיריזה, אלכסיס ציפרס, מדבר כעת. ציפרס אמר כי הוא מקווה שחבילת הצנע לא תאושר, כיוון שהיא תחרב את חייהם של יוונים רבים. הוא האשים את הממשלה בהפרת התחייבויות הבחירות שלה, וציין כי סמאראס לא הגיע לפרלמנט כבר ארבעה חודשים.

מוקדם יותר היום, יצאו חברי הפרלמנט מסיעת סיריזה מהבניין עם שלטים, ונופפו למפגינים שהחלו להתאסף מול הפרלמנט. אך ההפגנה השקטה הזו הפכה לאחר כמה שעות סוערת. לפי דיווחים, כוחות המשטרה באתונה ממשיכים להשתמש בגז מדמיע כנגד עשרות אלפי המפגינים בכיכר סינטגמה. "המשטרה חונקת את המפגינים. פיצוצים וגז מדמיע בכל מקום", צייצה אחת הנוכחות בהפגנה בטוויטר. לפחות 40 אנשים סובלים מבעיות נשימה, 3 נפצעו בראשם, פצועים קלים רבים נוספים, מדווחים שירותי רפואת החירום במקום.

21:17 שר האוצר וראש הממשלה נואמים בפרלמנט לאחר שהסדר הושב אל כנו באולם המליאה. מחוץ לפרלמנט, הרוחות עוד סוערות, ומפגינים ועיתונאים מדווחים על כמות אדירה של גז מדמיע שהוטחה במפגינים. חלק מהמפגינים המשיכו לזרוק בקבוקי תבערה וחומרי נפץ אל עבר המשטרה.

שר האוצר היווני, יאניס סטורנראס, הגן בנאומו לפרלמנט על חבילת הצנע שממשלתו מנסה להעביר. הוא קרא לפיתוח כלכלה מבוססת ייצוא, וליוונים להחזיר כספים לבנקים היווניים כדי לסייע בייצובם, בטענה כי "על כולם להטות שכם" על מנת להוציא את יוון מהמשבר. הוא אמר כי בכוונת הממשל לפנות בקרוב ליוונים שהעבירו פקדונות לחשבונות סודיים מחוץ למדינה, בהתייחסו לשערורייה שהסעירה את יוון בשבועות האחרונים, שכללה רשימה של כ-2,000 יוונים עם חשבונות סודיים בשווייץ שהועברה לטיפול הממשלה הקודמת ביוון ו"נעלמה" מבלי שטופלה.

"הצעת החוק משרתת שני עקרונות שאני מאמין שמדברים אל מרבית היוונים. קודם כל, שכולם חייבים לתרום להצלת המדינה. והשני - שאיננו יכולים לשמר הטבות שהיו לנו בעבר. המדינה חווה משבר - לא רק תקציבי, אלא משבר של מודל הייצור שלה", אמר סטורנאס בפרלמנט.

אחריו דיבר אנטוניס סמאראס, ראש ממשלת יוון, שקרא לפרלמנט לאשר את ההצעה, שנועדה לאפשר ליוון לעמוד בתנאים שהוצבו לה, ולהשיב לה את אמון המשקיעים והנושים. הוא אמר כי הרבה מהקיצוצים הולמים - מלבד הקיצוצים בשכר ובפנסיות. למרות זאת, אמר, "אלו מחוייבויות שלקחנו על עצמנו. איננו יכולים להתעלם מהיעדר הבחירה של יוון. לא ניתן לפטור אף אחד מצעדים אלה", הוסיף. הוא אמר כי ההצבעה הלילה נחוצה לשימור נוכחותה של יוון בגוש היורו.

"שמענו מלים כמו 'חונטה', 'טוטאליטריות' ו'גיהנום' מופנות כלפינו. אך הגיהנום הוא אלה שמרחיקים מאיתנו השקעות", אמר. הוא הוסיף כי אלו יהיו הקיצוצים האחרונים בשכר ובפנסיות.

20:19 הדיונים בפרלמנט התחדשו

עובדי הפרלמנט הודיעו בפתאומיות היום על שביתה, במהלך מושב הפרלמנט, לאחר שהבינו כי חבילת הצנע בה דנים חברי הפרלמנט תשפיע גם עליהם. ללא עובדים המתפעלים את מערכת ההצבעה, היה חשש כי לא ניתן יהיה לקיימה. שר האוצר היווני, יאניס סטורנראס, הודיע על ביטול סעיף בתכנית הצנע, לפיו שכרם של עובדי הפרלמנט יותאם לזה של עובדים אחרים במגזר הציבורי - כלומר יקוצץ. העובדים שבו לעבודה והדיון בפרלמנט נמשך. עם זאת, סטורנראס התחייב להעלות מחדש סעיף זה להצבעה. במקביל, גדלו קריאות האופוזיציה להתפטרותו של סטורנראס.

20:04 ההפגנה תפסה מפנה אלים

אנשים שנכחו בהפגנה דיווחו כי מרבית המפגינים קראו נגד המיעוט שהחלו לזרוק בקבוקי תבערה על המשטרה, אך המשטרה הגיבה בשימוש בתותחי מים ובגז מדמיע נגד ההמון.

ראש ממשלת יוון אנטוניס סמאראס צפוי להצליח להעביר את חבילת הצנע ברוב זעום בפרלמנט, אך בינתיים הופרע מושב הפרלמנט כאשר עובדי הפרלמנט יצאו לשביתה וחברי האופוזיציה יצאו מאולם המליאה בהפגנתיות.

בהמון, שעמד בגשם, בזרנוקי המים ובגז המדמיע, נשמעו צעקות של "הילחמו! הם שותים את דמנו!" "זה הם או אנחנו" ו"הנה בא הגשם, הנה באה הסופה, הנה בא סופה של הממשלה".

18:36 לפי הערכות שונות, מספר המפגינים מחוץ לפרלמנט היווני נע בין 60 אלף ל-100 אלף איש. לפי דיווחים, המשטרה מנסה לחסום את הגישה לדרכים רבות באתונה על מנת למנוע הגעה של אנשים נוספים.

ההפגנות והשביתות צפויות להימשך גם מחר. איגודים צפויים להשבית מחר את המטרו באתונה, את קו הרכבת פיראוס-כיפיסיה ואת תנועת החשמליות.

17:43 (עדכון)

אלפי אנשים כבר החלו להתאסף בכיכר סינטגמה, מול הפרלמנט היווני, לקראת ההצבעה על חבילת הצנע. מוקדם יותר השתלטו עובדים מוניציפליים על המשרד לרפורמה אדמיניסטרטיבית באתונה, ונקלעו לעימותים עם כוחות המשטרה לפיזור הפגנות.

במקביל, נשאה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, נאום בפני הפרלמנט האירופי. היא אמרה כי אירופה צריכה לעבור את המכשול הנוכחי, ולא לחשוש משינוי האמנה האירופית, שצפוי להרגיע את המשבר ולהחזיר את היציבות ליבשת. מרקל גם קראה לממשלות גוש היורו לוותר על חלק מרכיבי ריבוניותן על מנת לחזק את גוש היורו. היא ציינה כי אין בכוונתה למהר ליצור איחוד בנקאי, כיוון שהמהירות עלולה לבוא על חשבון האיכות.

10:45

הפרלמנט ביוון צפוי להצביע היום על חבילת צנע נוספת בשווי 13.5 מיליארד יורו, על רקע הפגנות סוערות ושביתה כללית בת 48 שעות, שנכנסת היום ליומה השני. הממשלה צפויה להשיג רוב מתמיכתם של 175 חברי פרלמנט משלוש המפלגות אשר מרכיבות את ממשלתו.

בתי החולים, הבנקים, בתי המרקחת והשירותים הממשלתיים מושבתים היום, וכמוהם גם המוניות, האוטובוסים והרכבות מושבתים אף הם, זה היום השני ברציפות. עצרת ענק מתוכננת להתקיים היום אחר הצהריים באתונה, לאחר שאתמול צעדו למעלה מ-35 אלף יוונים בהפגנה שקטה במרכז אתונה.

שר האוצר של יוון, יאניס סטורנראס, קרא אתמול לחברי הפרלמנט לאשר את התוכנית, ואמר כי זו הדרך היחידה להבטיח שהמדינה מוכת החוב לא תגיע לחדלות פירעון. "המדינה חייבת לאמץ חבילת צעדים שלהם היא נדרשת כדי להימנע מפשיטת רגל", אמר סטורנראס בדיון בוועדה פרלמנטרית ערב ההצבעה. "אנחנו עכשיו בצומת הדרכים הקריטית ביותר וחייבים לקבל את ההחלטה הנכונה. הדרך קשה ותלולה, אך האחריות ההיסטורית שלנו היא להשלים את המאמצים שבהם התחלנו".

חבילת הצנע החדשה – הרביעית שמאשרת יוון בתוך שלוש שנים – כוללת בין היתר העלאה של גיל הפרישה בשנתיים ל-67, קיצוצי פנסיות ומשכורות וסבב נוסף של העלאות מסים. ראש ממשלת יוון, אנטוניס סמאראס, התחייב כי תוכנית הצנע הזו "תהיה האחרונה לגמרי", שנכפית על המדינה, והוסיף כי "אנחנו חייבים להימנע מאסון". לדברי סמאראס, ללא הסבב הבא בחבילת הסיוע יאזל ליוון המימון ב-15 בנובמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker