ברק אובמה בנאום הניצחון: "נזכיר לעולם שארה"ב היא האומה הגדולה בעולם"

ברק אובמה: "נוכל לשמור על החלום של המייסדים שלנו - אם אתה מוכן לעבוד קשה, לא משנה מי אתה או מאיפה הגעת - אם אתה שחור, לבן, היספני, הומו או סטרייט - אתה יכול להצליח בארה"ב" ■ הדולר נחלש מסביב לעולם ■ בורסות אסיה מגיבות בעליות

09:42 הורסת המסיבות

10 מתוך 10 |
תומכי רומני מאוכזבים בבוסטון
1 מתוך 10 |
צופים בנאומו של אובמה בטיימס סקוורצילום: בלומברג
2 מתוך 10 |
צופים בנאומו של אובמה בטיימס סקוורצילום: בלומברג

ניו יורק, עיר דמוקרטית מסורתית, לא תוכל לנצל את יום רביעי לחגיגות אחרי בחירתו של הנשיא אובמה לכהונה נוספת בבית הלבן בגלל סופה נוספת שצפויה להכות בה היום.

09:35 הניסוי האמריקאי

בין ארה"ב לאירופה. בין אובמה לרייגן. דפנה מאור, עורכת כלכלה עולמית של TheMarker, מנתחת מהם השינויים ההכרחיים שארה"ב זקוקה להם בארבע השנים הקרובות.

08:40 נאום הניצחון

אובמה מודה לתומכיו על רקע השאגות "ארבע שנים נוספות":

"הלילה, הרמנו את עצמנו ואנחנו יודעים בליבנו שהטוב בשביל ארה"ב עוד לפנינו. אני רוצה להודות לכל אמריקאי שהשתתף בבחירות. אם הצבעתם בפעם הראשונה, או שעמדתם בתור הרבה זמן, ואנחנו צריכים לתקן זה", אמר בחיוך. "אם הצבעתם אובמה או רומני - השמעתם את קולכם ועשיתם שינוי. דיברתי עם המושל רומני ובירכתי אותו על הקמפיין. נאבקנו באופן קשה רק בגלל שאנחנו אוהבים את המדינה. המשפחה של רומני תרמה למדינה וזו מורשת שאני מכבד. אני אשב עם המושל רומני כדי לדון איתון איך נצעיד את המדינה ביחד.

"אני רוצה להודות לחברי ושותפי בארבע השנים האחרונות, סגן הנשיא הטוב ביותר שאפשר היה לקוות לו - ג'ו ביידן. לא הייתי אותו אדם שאני היום ללא האישה שהסכימה להינשא לי לפני 20 שנה: מישל מעולם לא אהבתי אותך יותר. ואני גאה לראות איך ארה"ב התאהבה בך גם". הוא פנה לבנותיו, סשה ומלייה, ואמר שהן גדלות להיות כמו אמן ואמר בחיוך: "כלב אחד זה מספיק".

אובמה הודה גם לצוות הקמפיין שלו: "הטוב בהיסטוריה של הפוליטיקה האמריקאית. תודה שהאמנתם לאורך כל הדרך. נשאתם אותי לאורך כל הדרך ואני אהיה תמיד אסיר תודה".

אובמה דיבר על חשיבות הבחירות ואמר "כי זה יכול להיות מלוכלך ומסובך, וכשאנחנו עורכים החלטות גדולות, זה מעורר מחלוקות וזה לא ישתנה אחרי הערב. זה לא צריך להשתנות. אנשים באומות מרוחקות מסכנים את חייהם רק בשביל הסיכוי להתווכח ועלינו לזכור זאת.

למרות כל המחלוקת שלנו, רובינו נושאים תקוות משותפות: אנחנו רוצים מדינה שתוביל את העולם בחדשנות ובעסקים. אנחנו רוצים שילדינו יחיה במדינה שלא מובלת על ידי חוב ולא תהיה מסוכנת בגלל ההתחממות הגלובלית. אנחנו רוצים אומה שתהיה מוגנת על ידי הצבא החזק בעולם והחיילים הטובים ביותר. אבל גם מדינה שנעה לייצב שלום. אנחנו מאמינים בארה"ב סבלנית ובעלת חמלה".

"הכלכלה שלנו מתאוששת. עשור של מלחמה נגמר. קמפיין ארוך מסתיים. ואם הרווחתם את קולכם או לא, הקשבתי לכם והפכתתם אותי לנשיא טוב יותר. עם הסיפורים שלכם אני חוזר לבית הלבן נחוש יותר. הלילה, הצבעתם לפעול ולא לפוליטיקה. הצבעתם שנתמקד בעבודות שלכם - ולא שלנו. בחודשים הקרובים אני אפעל להוריד את החוב, לתקן את מערכת המסים, לשפר את חוקי ההגירה, לשחרר אותנו מנפט זר. העבודה שלכם לא נגמרה עם הקול שלכם. ארה"ב לא מושתתת על מה יכולים לעשות עבורנו, אלא מה ניתן יהיה לעשות על ידינו".

"אני מלא תקווה הערב כי ראיתי את הרוח של ארה"ב העובדת. ראיתי את זה בעסקים המשפחתיים. ראיתי את זה בחופי ניו ג'רזי וניו יורק ששם מנהיגים מכל צד עברו ביחד כדי לשקם את נזקי הסופה. ראיתי את זה גם לא מזמן באוהיו כשאבא סיפר על בתו הלוקה בלוקמיה. והם היו מאבדים את הכל ללא רפורמת הבריאות. לא דיברתי רק עם האבא, אלא פגשתי גם את בתו. וכששמעתי את הסיפור שלו, לכל אחד בחדר היו דמעות בעיניים". 

"אני מאמין שנוכל לשמור על החלום של המייסדים שלנו: אם אתה מוכן לעבוד קשה, לא משנה מי אתה או מאיפה הגעת, אם אתה שחור, לבן, היספני, הומו או סטרייט, אתה יכול להצליח בארה"ב. אני מאמין שאנחנו יכולים להצליח ביחד כי אנחנו לא מפולגים כמו שהפוליטיקה רומזת. אנחנו לא מדינות כחולות ואדומות. אנחנו ארה"ב של אמריקה. נזכיר לעולם שאנחנו האומה הגדולה בעולם. תודה. תודה אמריקה. אלוהים יברך את ארה"ב".

08:37 אובמה על הבמה

נשיא ארה"ב ברק אובמה עלה על הבמה מול תומכיו בשיקגו.

08:35 18% של נשים בסנאט

תוצאות הבחירות הראשוניות מצביעות כי בסנאט האמריקאי יכהנו אחרי הבחירות 18 נשים, מתוך 100 מושבים. אבל למרות שהמספר נשמע נמוך, בארה"ב מתגאים בכך שזה שיא בייצוג הנשי בבית העליון.

08:21 רוביני תוקף

הכלכלן נוריאל רוביני תוקף את תומכי רומני וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בחירתו של אובמה היא הפסד צורב לפריקים של מסיבת התה, לקיצונים דתיים, למתנגדים להגירה, למשוגעים שמאמינים בבריאה, ולמאמיני הוודו".

07:55 נאום ההפסד

רומני עלה לבמה והודה לתומכיו במטה שלו בבוסטון. הוא סיפר כי בירך את הנשיא אובמה על ניצחונו. "אני מאחל לכולם כל טוב, ובמיוחד לנשיא, לאשתו ולבנותיו. אני מקווה שהנשיא יצליח בהנהגת האומה. אני רוצה להודות לפול ריאן על תמיכתו בקמפיין. מלבד אשתי אן, פול הוא הבחירה הטובה שעשיתי בחיי. אני רוצה להודות לאהבת חיי, אן. היא יכלה להיות 'אישה ראשונה נהדרת'. אני מודה לילדי ונשותיהם ולילדים שלהם". הוא הודה גם לאנשי הקמפיין שלו "שהתאמצו לא רק בשבילי, אלא גם בשביל המדינה". רומני שיבח את התומכים שלו על המאמץ שלהם להוביל לבחירתו.

נאום ההפסד של רומניצילום: רויטרס

"האומה בנקודה קריטית. אנחנו סומכים על המורים לא רק ללמד, אלא לתת השראה לתלמידים. אנחנו סומכים על יוצרי המשרות להשקיע, לשכור ולהתפתח. אני מאמין בארה"ב, באנשים בארה"ב התמודדתי לתפקיד כי אני דואג לארה"ב. כמו רבים מכם, פול ואני נתנו הכל לקמפיין הזה ואני מקווה שהייתי יכול למלא את תקוותכם להנהיג את המדינה בכיוון אחר, אבל האומה בחרה במנהיג אחר".

07:51 רומני מודה בהפסד

רומני הודה בהפסד וצלצל לברך את אובמה על ניצחונו בבחירות.

07:42: תגובות בטוויטר

ג'ק וולש, מנכ"ל ג'נרל אלקטריק לשעבר, בירך בחשבון הטוויטר שלו את הנשיא אובמה. דונלד טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "המדינה שלנו נמצאת עכשיו בצרות רציניות וחסרות תקדים.

07:25 הציוץ הכי פופולרי

נשיא ארה"ב, צייץ בחשבון הטוויטר שלו "ארבע שנים נוספות" בצירוף תמונה שלו מחובק עם אשתו מישל. בתוך 22 דקות בלבד הוא נהפך לציוץ הפופולרי בטוויטר וזכה לכ-270 אלף ציוצים מחדש.

07:22 בורסות אסיה מתעודדות

בורסות אסיה מתחילות להגיב לתוצאות הבחירות בארה"ב אחרי הפסת הצהרים במסחר. יפן עולה ב-0.1%;  הונג קונג עולה ב-0.1% אחרי שרשמה ירידות מוקדם יותר; שנחאי יורדת ב-0.1% אחרי שירדה בשיעור חד יותר.

7:07 מיט רומני עוד לא הודה בהפסד אבל בויקיפדיה כבר שונה הערך שלו להפסד

חגיגות הניצחון בטיימס סקוור, ניו יורקצילום: בלומברג

"רומני הובס על ידי הנשיא המכהן, ברק אובמה, בבחירות הכלליות של נובמבר 2012", כתוב כעת בערך הויקיפדיה של מיט רומני באנגלית. במטה רומני טרם הביעו כניעה ורומני לא נשא נאום הפסד. לא צפויה ספירה אוטומטית של הקולות, כיוון שהיתרון של אובמה, לאחר ספירת 85% מהקולות, גדול מדי בשביל זה. הרפובליקאים עשויים לנסות לערער על התוצאות למרות זאת.

7:01 מיט רומני הגיע למטה הבחירות שלו בבוסטון - לא ברור האם יישא כעת נאום ניצחון

מיט רומני וסגנו פול ראיין הגיעו למטה הבחירות שלהם בבוסטון. תומכיהם עוד מקווים כי ספירה מחודשת של הקולות במדינות מפתח כמו פלורידה ואוהיו תעניק להם את הניצחון.

ברק אובמה טרם נשא נאום ניצחון, אבל בירך את רומני על המירוץ העיקש, והביע אמון בנצחונו. "אני רוצה לברך את המושל רומני על הקמפיין העיקש", אמר אובמה. "אנחנו בטוחים שצברנו את הקולות הדרושים לניצחון, אבל זה כמובן תלוי כמה מהם הגיעו להצבעה", אמר. "אני צופה שיהיה לנו לילה טוב, אבל לא משנה מה יקרה, אני רק רוצה לומר כמה אני מעריך את כל מי שתמכו בי, כל מי שעבדו קשה למעני", אמר.

6:48 האסטרטג הרפובליקאי קרל רוב זועם בשידור חי בפוקס

קרל רוב זעם על רשת פוקס ניוז שהצטרפה לשלל הרשתות והסוכנויות האמריקאיות והכריזה על נצחון של אובמה באוהיו - ובבחירות לנשיאות. האסטרטג הרפובליקאי קרא לסטטיסטיקאים של רשת פוקס לבדוק מחדש  את הנתונים שלהם - שלטענתם מעידים כי אין לרומני אפשרות זכייה באוהיו עוד. נראה שהרפובליקאים טרם ויתרו ומתכוונים להילחם על התוצאות.

6:15 חיים הנדוורקר מדווח ממסיבת ניצחון בניו יורק

האווירה בדירה של סטיבן ודונה שרייגס לא היתה מרוממת. מדי ארבע שנים הם מקיימים מסיבה לכבוד הבחירות. כמה עשרות מוזמנים התקבצו אצלם בדירה רחבת הידיים. הם מתחו כבל טלוויזיה ארוך המחבר מרפסת אחת לשניה במבצע לוליני, קנו טלוויזיה בעלת מסך גדול ועכשיו הגיע הרגע- מסיבת הבחירות. ו...הטלוויזיה לא עבדה. מסיבת בחירות ללא טלוויזיה היא סיפור בעייתי. כמה מהאורחים מתקבצים בחדר העבודה של סטיב וצופים שם במשדרים. ובינתיים לאורחים מגישים קוקטייל בצבע תכול העשוי בין השאר מרום וקורסואה כחול. הכחול אגב, אמור לסמן את המדינות הכחולות- אלה המדינות שבהן יש תמיכה למפלגה הדמוקרטית.
אבל בעיית הבעיות היתה אחרת: אם היתה להם תקווה לניצחון מהיר ומוחץ של אובמה- הרי שהם נתבדו. התוצאות בשלב זה הן של פחות או יותר שיוויון. לפעמים נראה שרומני הולך לנצח. לפעמים נראה שאובמה על העליונה. השרייגסים לא מרוצים. הם היו רוצים מסיבת ניצחון. אבל בשעה זו זה לא קורה. לפחות הם יכלו להתנחם בביקור של ילדה הלבושה בתחפושת ביג בירד מרחוב סומסום שהפכה להיות אחד הסמלים של מערכת הבחירות של אובמה החסיד של הציפור הגדולה מול רומני המבקש לקצץ בכנפיו של רחוב סומסום.
וכמובן הנתונים החדשים על היתרון המסתמן לאובמה הופך את המסיבה שלנו לשמחה..... כוסות משקה מורמות.... הצבע חוזר לפני האורחים....צופים בסי אן אן. כל צפי חדש על מדינת אורגון ,קליפורניה ואחרות גורם לתרועות בחדר העבודה הצפוף של סטיב.
בשעה 11:19 צופה סי אן אן כי אובמה הוא הנשיא הבא. קריאות שמחה אצלנו. חיבוקים. נשיקות. האלכוהול זורם.

6:10 עם פרסום מדגמי הטלוויזיה של החוף המערבי - אובמה מוביל עם 249 אלקטורים

עם קבלת מדגמי הטלוויזיה של החוף המערבי, מוביל כעת אובמה במספר האלקטורים הצפוי – 249 לעומת 191 לרומני. קבלת המדגם בקליפורניה, על 55 האלקטורים שלה, העניק לנשיא הובלה במירוץ. עם זאת, במדינות שנחשבות למכריעות בבחירות הנוכחיות, המירוץ עוד צמוד. אף רשת לא מוכנה להעריך למשל מי ניצח בפלורידה, עם 29 אלקטורים, גם לאחר ספירת כ-90% מהקולות. ניצחון בפלורידה כעת יעניק לאובמה ניצחון, לפי המדגמים.

צילום: רויטרס

בנפרד, אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית ומי שהקימה עבור אובמה את הסוכנות להגנת הצרכן במסגרת הרפורמה שלו ברגולציה הפיננסית, זכתה לפי הערכות סוכנויות הידיעות והרשתות האמריקאיות במושב הסנאט של מסצ'וסטס, עם ניצחון על פני סקוט בראון, הסנאטור הנוכחי.

5:59 הדולר נחלש; מגמה מעורבת באסיה

כשהמירוצים במדינות המתנדנדות שצפויות להכריע את הכף, כמו פלורידה ואוהיו, עדיין צמודים, הבורסות עוד מתנדנדות, אבל הדולר נחלש.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר יורדים ב-0.7% למחיר 88.11 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. הדולר נחלש ב-0.2% מול היורו, לרמה של 1.2837 דולר ליורו, וב-0.6% מול הין, לרמה של 79.9 ין לדולר. בבורסות אסיה נרשמת מגמה מעורבת. טוקיו יורדת ב-0.1%; הונג קונג יורדת ב-0.4%; שנחאי יורדת ב-0.3%; סיאול יורדת ב-0.4%; בורסת אוסטרליה עולה ב-0.3%; בורסת בומביי עולה ב-0.1%. החוזים על מדד S&P 500 האמריקאי מצביעים על ירידה של 0.8%.

5:37 אין הכרעה עדיין בפלורידה ובאוהיו

התוצאות האחרונות לפי רויטרס מצביעות על יתרון של 162 אלקטורים לרומני לעומת 159 לאובמה, מתוך 270 הדרושים לניצחון. המירוף בפלורידה ובאוהיו עדיין צמוד מכדי להכריע.

מתוך 33 מושבים העומדים לבחירה בסנאט, 15 צפויים כעת ללכת לדמוקרטים, לעומת 5 לרפובליקאים. ביחד עם הסנאטורים שלא עומדים לבחירה מחדש, עומד מניין הדמוקרטים על 45 ומניין הרפובליקאים על 42. 51 קולות דרושים לרוב בבית העליון של הקונגרס. בבית הנבחרים מובילים בינתיים הרפובליקאים עם 148 מושבים לעומת 86 לדמוקרטים, מתוך סך של 435 מושבים.

בפנסילווניה, מדינה בה השקיע רומני מאמצים רבים בניסיון לפנות אל "מעמד הפועלים", צפוי אובמה לזכות – אך פנסילבניה כבר לא נחשבת למדינה מתנדנדת של ממש. חלק מהרשתות בארה"ב גם צופות ניצחון של אובמה בויסקונסין, מדינה "מתנדנדת" נוספת, אף שבספירת הקולות בינתיים מוביל רומני. 7 הרשתות והסוכנויות המובילות תמימות דעים לגבי ניצחון של אובמה בניו המפשייר.

5:12 הבוחרים מדברים:

שם: אליזבט שרווין
גיל: 50 פלוס
מקום: ליטל רוק, ארקנסו
עבודה: פרופ' לפסיכולוגיה באוניברסיטת ארקנסו בליטל רוק

מצביעה: אובמה. "הצבעתי בסביבות 15:30. התורים הארוכים היו בהצבעות המוקדמות. אנשים סיפרו על תורים של 4 שעות. לי זה לקח 15 דקות היום, אבל בבית ספר באזור מגורים, בקלפי שהצביעו בה בערך 700 איש. אמרו שלא היה כמעט עומס היום. עכשיו (4:30 שעון ישראל, 8:30 שעון ארקנסו) אנחנו מאוד לחוצות (כשהתוצאות המוקדמות מראות שרומני מוביל – מ"ר).

מצביעים במיניאפוליסצילום: אי-פי

המצב הכלכלי: " לכולם היה פה קשה בשנים האחרונות. הערך של הבתים השתולל ואנשים קנו בתים מאוד יקרים. הם נתקעו עם בתים שהערך שלהם נמוך ממה שהם שילמו עליהם. קשה מאוד להשיג הלוואה היום. לי זה לא קרה, כי נזהרתי. הבנק שלי גם היה מאוד שמרני, וקניתי בית קטן. הבנקים הציעו הלוואות ענקיות ולא נזהרו. עכשיו כולם נהיו פתאום מאוד שמרנים. אבל זה היה אשמת בוש, לא אובמה".

מה יכול הנשיא לעשות: "אני חושבת שאובמה עושה את הדברים הנכונים. אין פתרון אידיאלי, אבל הפתרונות שהרפובליקאים מציעים ישברו את השוק עוד פעם. הם ישחררו את הפיקוח על הבנקים. אובמה הגדיל את החוב כדי ליצור תעסוקה. הם יקצצו את הכל. החוב אולי יקטן, אבל יהיו הרבה אנשים בלי תעסוקה. הרפובליקאים לא רוצים שלטון מרכזי. אבל בלי התערבות פדרלית במדינות המצב יהיה קשה – המדינות צריכות את הגב הזה. למדינה שלי למשל אין בסיס כלכלי עצמאי. אנשים יהיו מאוד עניים. המדיניות של רומני, בה העשירים מרוויחים והעניים סובלים, זה כמו הפתגם על ברית המילה: 'הגדולים אוכלים עוגה והקטן בוכה'. אני מאמינה לאובמה יותר מרומני. לרומני אין נסיון עסקי כמו שהוא טוען. הוא היה בנקאי יותר ממנהל עסקי. והרי בנקאים הובילו אותנו למשבר הזה.

אבל אנשים מדברים על כלכלה כל הזמן – לדעתי חלק מהבעיות הגדולות הן חברתיות. אני מודאגת ממה שרומני יכול לעשות בנוגע לבית המשפט העליון, חוקי הפלות, זכויות נישואין, מערכת הבריאות. אנשים לא מדברים עליהם. זה זרוק בצד. כולם אומרים כלכלכה כלכלה, אבל אם רומני ייבחר, יהיה פה מהפך חברתי שיחזיר אותנו לתקופת האבן. לגבי המצב הגיאופוליטי - האמת, שזה לא משנה מי הנשיא. אבל אם ארה"ב תחזור לשמרנות, זה בסופו של דבר לא יהיה טוב ליהודים. רומני אולי נשמע טוב לישראל, אבל אם הדת תעלה, כמו שקרה עם בוש, גם האנטישמיות תעלה".

האם את חלק מה-99%? "אני מבינה את מה שהם (תנועת אוקיופיי וול סטריט) אומרים, אבל ארה"ב זו לא מדינה מאוד טובה לתנועות חברתיות. זה אחוזים מאוד קטנים. הם מאוד שוליים פה. אנשים במעמד הבינוני מאוד כועסים על וול סטריט, אבל אנשים לא יושבים פה במאהלים. יש המון כעס על אנשים שמרוויחים סכומי עתק – ולא מדובר ברופאים, אלא באנשים שמנהלים חברות – לפעמים חברות עושקות.

אני עצמי ממש לא חלק מהמאיון, מהמיליונרים של ה-1%. אני פרופ' באוניברסיטה ועוד במדינה דרומית. אנחנו קבצנים בני קבצנים. אני לא רעבה ללחם, אבל הפנסיה שלי נעלמה כשהייתה המפולת. אני מאלו שעוד אמשיך ללמד בגיל 70.

4:15 אי-פי: רומני מוביל, אך הפסיד בשתי "מדינות הבית שלו"

תחזיות CNN מעניקות כרגע לרומני 152 אלקטורים לעומת 123 לאובמה. עם זאת, ההערכות לפי סוכנות הידיעות אי-פי הן כי אובמה זכה הן במסצ'וסטס, המדינה בה כיהן רומני כמושל, ובה הוא גר, והן במישיגן, בה נולד ובה כיהן אביו כמושל.

הפערים בין המדיניות הכלכלית שאובמה רצה להנהיג לבין זו שהונהגה בסופו של דבר ב-4 השנים האחרונות היו משמעותיים. אובמה רצה לבטל את הקלות המס על העשירים, ולהגדיל את הקלות המס למעמד הבינוני. זה לא קרה. הוא רצה רפורמה רגולטורית משמעותית בהרבה, עם רשות ממשלתית להגנה על צרכנים שתהיה נשכנית בהרבה מזו שלבסוף קמה.

אחת הסיבות לכך, היא שמאז הבחירות לקונגרס ב-2010, הוא נאלץ להתמודד עם בית נבחרים עוין, וגם השליטה הדמוקרטית בסנאט נפגעה. לא רק שהשליטה בבית הנבחרים עברה לרפובליקאים, נכנס מספר לא קטן של חברי תנועת מסיבת התה, שמשכו את המפלגה הרפובליקאית ימינה. התוצאה הייתה מאבקים ממושכים על כל חוק, ופשרות ניכרות בכל תקציב, העלאת תקרת חוב, או רפורמה רגולטורית.

בבחירות הנוכחיות לקונגרס, יש כרגע רוב קטן לדמוקרטים, עם 39 סנאטורים המובילים לפי תחזיות אי-פי, לעומת 38 סנאטורים רפובליקאים. בסנאט יושבים 100 חברי קונגרס, שניים מכל מדינה, ורק שליש מהסנאטורים עומדים לבחירה מחדש (הם מכהנים 6 שנים). בבית הנבחרים, בו כל המושבים עומדים להצבעה מחדש מדי שנתיים, מובילים כעת 78 רפובליקאים במירוצים, לעומת 40 דמוקרטים, מתוך 435 מושבים בסך הכל. ההערכות הן כי הסנאט יישאר בידי הדמוקרטים, ואילו בית הנבחרים יישאר בידי הרפובליקאים.

באחד המרוצים המעניינים והיקרים יותר בבחירות הנוכחיות, מובילה קלות אליזבת וורן הדמוקרטית על פני סקוט בראון – 51% אל מול 49%, לאחר ספירת 11% מהקולות. וורן הקימה עבור אובמה את הסוכנות להגנת הצרכן, והוא היה מעוניין כי תמשיך גם לנהלה, אך זו נתקלה בהתנגדות חריפה של הרפובליקאים. הדמוקרטים הציבו אותה כמועמדת מסצ'וסטס לסנאט, במקום הסנאטור הרפובליקאי המכהן, סקוט בראון, שנכנס למושבו של טד קנדי הדמוקרטי לאחר שזה נפטר. קנדי היה ממנסחי הרפורמה במערכת הבריאות בה מתגאה אובמה.

3:55 המצביעים חושבים שרומני יתמודד טוב יותר עם הכלכלה

מדגמי הטלוויזיה מראים עד כמה המצב הכלכלי בארה"ב עיקרי בבחירות הנוכחיות. זה היה הנושא שעמד בראש סדר העדיפויות של המצביעים. 75% מהמצביעים אמרו כי המצב הכלכלי של ארה"ב גרוע, או לא טוב. 50% מהמצביעים האשימו את הנשיא הקודם, ג'ורג' וו. בוש, במצב הכלכלי, ו-40% האשימו את אובמה. מצביעים העניקו יתרון קל לרומני בשאלה על המועמד שיטפל טוב יותר בבעיות הכלכליות. למרות זאת, 40% מהמצביעים חושבים שהמצב בארה"ב משתפר, לעומת 30% שחושבים שהוא מחמיר. רוב המצביעים חושבים שהמדיניות של אובמה מיטיבה עם המעמד הבינוני, לעומת רוב שחשבו שהמדיניות של רומני מיטיבה עם העשירים.

3:42 CNN ורויטרס מעניקות לרומני 89 אלקטורים לעומת 64 לאובמה

10 הביטויים הנפוצים ביותר בפייסבוק בארה"ב בשעות האחרונות נוגעים לבחירות, כאשר המוביל הוא "מצביע/ה, הצבעתי או לכו להצביע. אובמה מוביל מעט על רומני באזכורים בפייסבוק, ואוהיו היא המדינה היחידה המופיעה בעשירייה. גם בטוויטר השתלטו הבחירות על השיח. אנגוס קינג הוא המועמד היחיד לקונגרס שמופיע בשמו בנושאים הפופולריים כעת בטוויטר – המועמד העצמאי ממיין צפוי לנצח בבחירות לסנאט שם. אף שאובמה מופיע בנושאים הפופולריים בטוויטר – רומני נעדר באופן בולט.

מחוץ לעולם הוירטואלי, רומני מוביל כרגע עם 89 אלקטורים, בעוד אובמה עדיין עם 64 אלקטורים, לפי מדגמי הטלוויזיה. עם זאת, מרבית המדינות שרויטרס ו-CNN הכריזו עליהן כעל מצביעות רומני, מצויות בגוש הרפובליקאי המסורתי בדרום ומרכז ארה"ב. מרבית הקולות של אובמה נמצאות במעוזי הדמוקרטים. אף אחת מהמדינות שנחשבות כמוכרעות אינה מדינת מפתח מתנדנדת.

3:30 תורים ארוכים עוד משתרכים בקלפיות בפלורידה ואוהיו
לאחר ספירת 52% מהקולות בפלורידה, רומני מוביל. בווירג'יניה הוקפאה ספירת הקולות, בשל מחלוקת על התורים הארוכים שמנעו מבוחרים להצביע. תורים ארוכים היו תלונתם של רבים היום בארה"ב. התורים בפלורידה כבר הובילו לתביעות, וגרמו להארכת שעת סגירת חלק מהקלפיות. "זה סוג הדברים שמצפים להם במדינת עולם שלישי, לא בארה"ב", אמרה מושלת ניו ג'רזי לשעבר כריסטין טוד ויטמן". הקמפיין של אובמה עוד קורא לבוחרים להישאר בתור: "אם הצטרפתם לתור לפני שעת סגירת הקלפי, עוד מותר לכם להצביע", צייץ הקמפיין. גם במדינה מתנדנדת נוספת, אוהיו, עומדים רבים בתור.

התורים הארוכים הם בעיה בארה"ב בין היתר כיוון שזהו יום עבודה רגיל, ולא שבתון. השעות שאחרי העבודה הן שעות עומס כבדות. רבים אחרים אינם מצליחים להגיע כלל להצבעה בשל שעות סגירה מוקדמות של חלק מהקלפיות. בשנים האחרונות שמו דגש בארה"ב על הצבעה מוקדמת, שלפי הערכות הייתה אמורה להגיע ל-20%-40% מכלל הקולות השנה.

אחד הבוחרים שהצביע מוקדם דיבר עם TheMarker מוקדם יותר היום:

הבוחרים מדברים:

שם: ג'ונתן פייל
גיל: 57
מקום: סיאטל, וושינגטון
עבודה: עורך דין

מצביע: אובמה. "הצבעתי כבר ביום חמישי, אפילו כבר ראיתי באינטרנט שההצבעה שלי נקלטה"

מצב כלכלי: "בתור אדם באמצע שנות ה-50 לחייו, אני מודאג מהעלייה בהוצאות על ביטוח בריאות ומהקושי לקבל ביטוח מקיף במחיר סביר. באופן כללי אני מודאג מהלחץ הכבד שמופעל על המעמד הבינוני, שאליו אני משתייך. אני חי בנוחות אבל בהחלט לא עשיר. אני עובד קשה, אבל הכל רק הולך ומתייקר.

מה יכול הנשיא לעשות: "אני לא יודע אם מישהו יכול לפתור את הבעיות לחלוטין, השאלה היא מי ינוע בכיוון הנכון. מאוד התאכזבתי מהמדיניות הכלכלית של ממשל בוש. מדיניות המס שלו היתה רק לטובת העשירים, היו לנו הוצאות כבדות על שתי מלחמות והגירעונות הלכו ותפחו. התאכזבתי גם מהיעדר הפיקוח על המגזר הפיננסי בתקופת בוש. הייתי לקוח של בנק וושינגטון מיוצ'ואל שקרס. הפיקדונות שלנו אמנם היו מבוטחים, אבל היה מדאיג מאוד לראות מוסד פיננסי בסדר גודל כזה לא יכול להמשיך לפעול.

האם אתה חלק מה-99%? אני בהחלט שייך ל-99%. אני לא בין ה-47% של רומני, אבל אני בהחלט לא אדם עשיר. אני עובד קשה כדי לפרנס את עצמי ואת העתיד שלי.

3:09 מדגמי הטלוויזיה בינתיים מעניקים לאובמה 64 אלקטורים לעומת 40 לרומני

לאחר ספירת כ-7 מיליון קולות, רומני זוכה ב-50%, לעומת 49% לטובת אובמה. אך אובמה מוביל כעת עם 64 קולות אלקטורליים, לעומת 40 בלבד של רומני, לפי הערכות CNN. CNN מעריכה כעת כי רומני זכה באינדיאנה, קנטאקי, אוקלהומה, קרוליינה הדרומית, ו-וירג'יניה המערבית. אובמה זכה להערכת CNN במיין, ורמונט, מסצ'וסטס, קונטיקט, רוד איילנד, דלאוור, מרילינד, ואילינוי, מדינת הבית של אובמה, שם הוא מקווה לשאת הלילה נאום ניצחון. הערכות אלה נחשבות אמינות לרוב, אך הן מבוססות על מדגמים, ולא על ספירת הקולות עצמן. למשל, בקרוליינה הדרומית, מדינה הנחשבת רפובליקאית מובהקת, מוביל אובמה כעת, אך רק 3% מהקולות נספרו.

2:55 הובלה מוקדמת לאובמה בפלורידה; רומני מוביל בווירג'יניה

לאחר ספירת 6% מהקולות בוירג'יניה, מיט רומני מוביל עם 57% מהקולות אל מול 41% של אובמה. בפלורידה מוביל אובמה עם 52% מהקולות לעומת 48% לרומני, לאחר ספירת 36% מהקולות. תחזיות רשתות הטלוויזיה מצביעות על ניצחון של רומני בקנטאקי, וירג'יניה המערבית, וקרוליינה הדרומית. גם אינדיאנה וג'ורג'יה נוטות לכיוונו. בקרוליינה הצפונית מוביל אובמה בספירת הקולות המוקדמת.

הבוחרים מדברים:

שם: מילאן דה פריס

גיל: 35

מקום: בוסטון, מסצ'וסטס

עבודה: אנליסט בארגון הליברלי MoveOn.org

מצביע: לאובמה, "הלכתי בבוקר. זה לקח 5 דקות"

מצב כלכלי: "אין לי ממש בעיות מיוחדות, אבל אני מודע לכך שהנושא בבחירות האלה כמובן הוא כלכלי. אני מכיר יותר אנשים שמחפשים עכשיו עבודה, או אנשים שהמשיכו לעבוד בגיל מבוגר יותר ממה שציפו, אבל אני לא מכיר אנשים שאיבדו את הבית שלהם או שמובטלים כבר הרבה שנים".

מה יכול הנשיא לעשות: "אפילו לאנשים כמוני, שלא במיוחד קשה להם עכשיו מבחינה כלכלית, ברור שהמצב הכלכלי כאן לא אידיאלי. יש שמאמינים שאחרי ארבע השנים שנתנו לאובמה צריך לנסות משהו אחר, אני מאמין שאחרי שנתנו לאובמה הזדמנות של ארבע שנים חל רק שיפור קטן, אבל רומני הוא פחות או יותר מה שגרם לבעיות האלה ולכן צריך להמשיך עם אובמה. אני לא חושב שלנשיא יש כוח כל כך גדול, המצב ישתפר בין אם נצביע עבור אובמה ובין אם לרומני, כמו שכבר קרה בחודשים האחרונים".

האם אתה חלק מה-99%?

(צוחק) "כן, אני בוודאי לא חלק מה-1%, ברור. אבל אני לא בטוח מה המושג הזה אומר לאנשים. בכל מקרה, 50% מה-99% יצביעו לרומני, ו-50% לאובמה".

2:22 75% מהמצביעים באוהיו תמכו בחילוץ מגזר הרכב האמריקאי

הקלפיות נסגרו גם בוירג'יניה, אחת המדינות המתנדנדות החשובות, ומדגם הטלוויזיה מעיד על מירוץ צמוד: 49%-49%. טרם הסתיימה ספירת הקולות בקנטאקי, אינדיאנה ובוורמונט, אך רומני מוביל בפער גדול בקנטאקי ובאינדיאנה ורשתות הטלוויזיה מכריזות על נצחונו שם. בדומה הן מכריזות על ניצחון של אובמה בוורמונט. בינתיים באוהיו, מדינה שנחשבת מכרעת במיוחד עבור רומני, סקרי הטלוויזיה מעידים כי 75% מהמצביעים תמכו בחילוץ מגזר הרכב האמריקאי – אחד המהלכים השנויים במחלוקת של אובמה. לפי CNN, סקר פנימי של רומני מעיד על הובלה של אובמה באוהיו ב-5%. מעניין לציין שמי שזכה באוהיו ב-12 הבחירות האחרונות, זכה בסופו של דבר בנשיאות.

נשות המועמדים התגייסו אף הן למאמץ לגיוס מצביעים, ופרסמו בחשבונות הטוויטר שלהן קריאה למי שעוד לא הגיעו להצביע. "אנו כה קרובים לעתיד הטוב יותר שמגיע לנו – אנו רק זקוקים שתגיעו להצביע", צייצה אן רומני. "כל העבודה הקשה שלנו ב-18 החודשים האחרונים תלויה במה שיקרה עכשיו. בואו לא נשאיר דבר בידי הגורל", צייצה מישל אובמה. רומני מצידו, אמר במסיבת עיתונאים לפני כשעה כי כתב כבר את נאום הניצחון שלו – ולא כתב אף נאום אחר.

2:04 זינוק בחיפושי גוגל על "מי מתמודד לנשיאות?"

אתר טק-קראנץ' מדווח כי החיפושים על השאלה "מי מתמודד על הנשיאות?" בגוגל זינקו בחודשים האחרונים, עוד ראיה לחוסר המעורבות הפוליטית בקרב אמריקאים רבים. שיעור ההצבעה בארה"ב גם נחשב נמוך יחסית למדינות מערביות אחרות. ביקורת רבה מופנית כלפי שיטת הבחירות לנשיאות, שיוצרת לדעת רבים עיוות בתוצאות. עם זאת, אמריקאים מצביעים ישירות על הרבה הצעות חוק – בייחוד ברמה המקומית – ועל הרבה תפקידים שבמקומות אחרים הם מינויים (פוליטיים או מקצועיים). היום יצביעו אמריקאים לא רק לנשיא, סגן נשיא ולחברי שני בתי הקונגרס, אלא גם על 176 הצעות חוק מדינתיות, על מושלי מדינות, תובעים כלליים, שופטים ועוד בעלי תפקידים רבים.

1:46 בפלורידה חושבים שאובמה יטפל במדיקר טוב יותר

נתונים מוקדמים ממדגמי הטלוויזיה בפלורידה מעידים כי מי שהגיעו לקלפיות מעריכים שאובמה יטפל טוב יותר בביטוח הבריאות הממלכתי (מדיקר) – 49% חושבים שאובמה יתמודד עימו טוב יותר, לעומת 47% שמאמינים יותר ברומני בהקשר הזה. מדיקר סובל מגירעונות, וצפוי, יחד עם הביטוח הלאומי, להגיע לפשיטת רגל בעשורים הקרובים, אלא אם יעבור רפורמה משמעותית. אובמה אומנם העביר כבר רפורמה במערכת הבריאות, אך היא לא התמודדה עם הבעיות המהותיות של מדיקר.

1:22 הקלפיות הראשונות החלו להיסגר במדינות קנטאקי ואינדיאנה

שיעור ההצבעה גבוה מהרגיל, וגבוה אף מהבחירות הקודמות, לפי הערכות. תוצאות ראשונות מתחילות להתפרסם בקנטאקי ובאינדיאנה, שם נסגרו כבר הקלפיות הראשונות. שתי המדינות רפובליקאיות באופן מסורתי, ולאחר ספירת כמה אלפי הקולות הראשונים רומני אכן מוביל בהן בבירור. עם זאת, הדרך ארוכה, ורק אחוז קטן מהקולות נספר בינתיים.

21:28 בלאגן בחירות בבית ספר לאמנות הבמה בניו יורק

חיים הנדוורקר מדווח מניו יורק

אי אפשר להגדיר את מה שמתרחש בשעה זו בבית הספר לה גווארדיה לאמניות בשדרה העשירית של מנהטן כמשהו אחר חוץ מבלאגן מאורגן. תור ארוך של בוחרים עומד וממתין לתורו. והתור נע בעצלתיים.

קצת אווירה: לה גווארדיה הוא אחד מבתי הספר המבוקשים ביותר לתלמידים שחפצים לבלות את שארית חייהם על הבימה. הוא נחשב לבית ספר מצוין. אבל הבניין עצמו, כמו בתי ספר ציבוריים רבים אחרים, קודר. נראה כי הקבלן, או העירייה, רצו לחסוך כסף על הארכיטקט ומישהו בעל ידיים שמאליות עיצב את הבניין הקודר הזה. ואם היה זה ארכיטקט של ממש היה צריך לבטל לו את הרישיון.

כך או כך, עובדים בקלפי אומרים כי לפעמים יש בוחרים שצריכים להמתין גם שעתיים בתור. עכשיו (שתיים בצהריים שעון ניו יורק) התור היה צריך לזוז מהר יותר . אז צריך לחכות משהו רק כמו שעה-שעה וחצי.

בעצם כל הכבוד לאמריקאים. מאות אנשים עומדים בסבלנות לתורם ולא מצייצים. השקט מופתי. רק כאשר מדובבים אותם הם מתלוננים וגם אז לא יותר מדי. מישהו אומר שהעובדים פה לא מתמצאים בין ימינם לשמאלם. אחר פולט בשקט שיש מהם שיש להם קשיי שפה כולל כאלה המתקשים בכתיבה. אחרים נראה שיש להם גם קשיים פיסיים. באמת כל הכבוד כל כך שנותנים צ'אנס לעבוד לכל. גם למי שהוא לא צעיר וגם מוגבל.

חוץ מזה, הרבה מהעובדים כאן מתקשים למסור מידע מדויק. "אם אתה לא נמצא ברשימת הבוחרים", אומר גבר אחד היושב ב"קבלה" אז תוכל למלא הצהרה בשבועה ותוכל להצביע. בגלל הסערה החליטו לאפשר למי שהוא לא מקומי להצביע. האם אתה בטוח? חבל לעמוד בתור כל כך הרבה זמן ולא להצביע. "האמת, אני לא בטוח. תן לי לבדוק". כעבור עשר דקות מגיע האיש מהקבלה עם תשובה. "לא הצלחתי לקבל תשובה. אני מצטער. תצטרך לעמוד בתור. אני לא יודע איך לעזור לך".

20:55 שווי הבית הלבן עלה במהלך כהונת אובמה

הבית הלבן, המעון הרשמי ומקום העבודה העיקרי של נשיא ארה"ב, נהנה מההתאוששות בשוק הנדל"ן האמריקאי ושוויו מוערך כעת בסכום גבוה ב-1.5% מאשר בעת הבחירות הקודמות לנשיאות לפני ארבע שנים.

20:49  "לא אצביע למי שלא מאפשר הפלות"

חיים הנדוורקר מדווח מניו יורק

"מליסה גרסטין היא בעלים של חברה בשם דה מאס נטוורק. היא משתתפת בתכנית טלוויזיה שבועית בסי.בי.אס בנושאי הורות שבהם מראיינים הורים כולל מפורסמים, יש לה פעילות באינטרנט וגם פעילות בתחום האופנה.

"אני אצביע אובמה", היא אומרת. " אני תמיד בוחרת במפלגה הדמוקרטית וכך אעשה גם הפעם. חוץ מזה, אני לא יכולה לתמוך במישהו שלא מאפשר לי לעשות בגופי כל מה שאני רוצה. כך שברגע שהרפובליקנים נגד הפלות- אני נגדם".

"מעבר לזה, לדעתי אובמה הציל את הכלכלה האמריקאית אנחנו שוכחים איזה אסון קיבל אובמה מידיו של הנשיא הקודם ג'ורג' וו. בוש. והנה, המצב משתפר והולך. אמנם לאט אבל אי אפשר לצפות לתקן את האסון שירש מבוש בתקופה כל כך קצרה. אובמה הציל את תעשיית הרכב. הוא הציל את וול סטריט הנשימה של הכלכלה האמריקאית. האבטלה בירידה. נכון, לא מספיק אבל עדיין בירידה. לוקח זמן לשנות דברים. אני יודעת שאנשים מאבדים את הסבלנות ולכן הם בוחרים ברומני אבל אני מאמינה שצריך לתת לאובמה את הצ'אנס שמגיע לו"..

20:45 המדגם של פייסבוק

בפייסבוק ביקשו מחברי הרשת החברתית האמריקאים לסמן בפרופיל שלהם אם הם כבר הצביעו. ברשת החברתית יצרו דף שמספק נתונים סטטיסטיים מעניינים, אך הם נכונים רק לחברי פייסבוק שהשתתפו בכך. התוצאה לפניכם.

20:32 המדד המנבא

איך הצליח מדד S&P 500 לנבא את תוצאות הבחירות מאז 1948 ומי הוא קבע שיזכה בבחירות.

20:18 חוגגים בחירות

חיים הנדוורקר מדווח על החגיגות הצפויות בניו יורק עם קבלת התוצאות. אמנם החגיגות יהיה מצומצמות יותר בגלל הוריקן סנדי שהעכיר את האווירה, אבל עדיין אפשר למצוא בחנויות ברחבי העיר קישוטים ומסיכות בדמות המועמדים.

20:15 הבוחרים מדברים

שם: דוד צוקרמן, 21

מקום: רוצ'סטר , ניו יורק

עבודה: סטודנט באוניברסיטת רוצ'סטר

מצביע: "לא נרשמתי להצבעה, ואני מתחרט על כך עכשיו. אם הייתי מצביע הייתי בוחר באובמה".

מצב כלכלי: "אני בעיקר מודאג משוק העבודה. אני רואה איך חברים שלי שסיימו ללמוד מתקשים למצוא עבודה וזה דבר מדאיג עבורי ועבור הדור הצעיר בארה"ב".

מה הנשיא יכול לעשות: " אני לא בטוח ב-100% שאובמה יפתור את זה, בעיקר כי אני לא חושב שיש לזה תשובה קלה. אבל עדיין, יש לי הרבה יותר ביטחון בו מאשר ברומני. אני מרגיש שאובמה מבין יותר את המצב המסובך בו אנחנו נמצאים. יש הרבה פעילות בקמפוס בה מעודדים בה את הסטודנטים להצביע. חלקם מהסטודנטים כאן לא ממש מרגישים שהקול שלהם משפיע כיוון שאנחנו גרים במדינה שאינה צפויה להשפיע על התוצאות בגלל שיטת האלקטורים. לעומת זאת, חלקם ממש מדגישים את החשיבות בהצבעה ואחד מהם, במקור ממסצ'וסטס, עשה מאמצים כדי לוודא שהקול שלו יירשם במדינה שלו".

האם אתה חלק מה-99%? "כן ורוב האנשים כאן מרגישים כך לדעתי. אני אולי בצד היותר טוב של ה-99%, אבל אני בהחלט שם".

19:57 הבוחרים מדברים

שם: ריאן פטרסון, 33

מקום: הובר, אלבמה

עבודה: מנהל בחנות תקשורת

מצביע: "הצבעתי כבר בבוקר לפני שיצאתי לעבודה. הצבעתי דווקא לאובמה בגלל תוכנית הבריאות שהוא קידם ומפני שהוא עזר לקדם תוכניות לנשים. מיט רומני לא פועל כל כך בשביל נשים. אובמה עזר לתעשיית הרכב ורואים שהאבטלה יורדת, אף שהיא עדיין גבוהה, אבל במגמת ירידה".

מצב כלכלי: "הכי חשובה לי התעסוקה ושתהיה עבודה יציבה בשבילי ובשביל אחרים. אני עובד במקום הנוכחי שבעה חודשים וחשוב לי שיהיה לי איפה להמשיך".

מה הנשיא יכול לעשות: "אני חושב שאם אובמה ייבחר מחדש הכל ישתפר, כי בארבע שנים לבד אתה לא יכול לפתור הכל – זה דורש זמן. אני כבר מרגיש שיפור בגלל אובמה-קייר (תוכנית הבריאות שקידם אובמה). ניסיתי לשכנע אנשים בפייסבוק להצביע, אבל לא אוהבים לדבר על פוליטיקה. אני מרגיש טוב לגבי הבחירות וזה לקח לי בערך 30 דקות להצביע והיו הרבה אנשים שהצביעו וכולם היו שקטים ולא היו בעיות בכלל".

האם אתה רואה את עצמך חלק מה-99%: "אני לא רואה את עצמי כחלק מה-99%. לא מבין לגמרי את המושג".

19:13 מאיפה הכסף?

המכון להגינות ציבורית בארה"ב בחן מאילו מגזרים הגיעו מרבית התרומות למערכת הבחירות בארה"ב וניסה למפות את הסיבות שהובילו את התורמים לתמוך כספית במועמדים.

18:42 מצביעים למרות הניתוק מזרם החשמל

חיים הנדוורקר מניו יורק שב ומדווח:

"דיוויד רווקאווי בן ה-57 עובד בחנות יוקרתית בשדרה החמישית של מנהטן. הוא מוכר בכיר במחלקת הגברים של החנות. מחיר חליפה שם עשוי להגיע עד ל-5,000 דולר.

"רוקוואי יצביע עבור רומני. אבל הוא גר ביונקרס ווסצ'סטר שנפגעה גם היא בסופה וביתו עדיין מנותק מזרם החשמל ומרשת האינטרנט. הבוקר לפני שנסע לעבודה , החליט לעצור בקלפי המקומית כדי להצביע. הכל היה שם חשוך. כך שלא יכול היה לבחור. הוא ינסה יותר מאוחר לכשישוב מהעבודה.

"אני נולדתי", הוא מספר, "במה שהיה פעם יוגוסלביה. אני יודע מה זה משטר סוציאליסטי. ואני חושב שאובמה מכניס רעיונות סוציאליסטיים לכלכלה ולחברה האמריקאית. אני מאמין שצריך לתת לשוק החופשי לעשות את העבודה".

"אני בעד לעזור לאנשים בקשיים, אבל העזרה צריכה להיות קודם כל בהכשרת אנשים לעבודה. לשפוך כסף על אנשים שאין להם, זה לא עוזר. זה לא מלמד אותם להיות עצמאיים. אני חושש מאד שזה מה שאובמה עושה. גם תוכנית הבריאות שלו "האובמהקייר" בנויה על תפישה שהיא לדעתי סוציאליסטית.

"אני לא אדם עשיר. גם אני חלק מה-99% של החברה האמריקאית. אני מאמין שלרומני יש תכנית כלכלית טובה. אובמה עזר יותר מדי לבנקים הגדולים. אני לא מאמין שרומני היה שופך כל כך הרבה כסף על הבנקים שלקחו סיכונים גדולים. הוא שפך עליהם כסף ולא העמיד אותם לדין על עבירות שהם עשו. אנשים וגם תאגידים צריכים להיות אחראים למעשים שלהם.

"גם בנוגע לישראל, אני לא אוהב את אובמה. ישראל היא בת ברית. אני לא חושב שאובמה מבטא מספיק תמיכה בישראל. רומני דווקא כן".

18:33 המסחר מתנהל כסדרו

למרות שבישראל אנו רגילים ליום שבתון בבחירות, בשביל האמריקאים זהו יום עבודה רגיל. כתב TheMarker, נמרוד הלפרן, עוקב אחרי המסחר בבורסות וול סטריט.

"בורסות וול סטריט נסחרות במגמה חיובית זה היום השני ברציפות על רקע הבחירות המתקיימות היום בארה"ב והמשך עונת הדו"חות הכספיים הרבעוניים. התאוששות מחירי הסחורות אף היא תומכת במדדים".

18:28 האיום הסיני

פרשנות של  רו"ח אייל הורוביץ על הצורך של הנשיא הנבחר להתמודד עם האיום מכיוון כלכלת סין על ארה"ב.

17:40 תשואות לרומני

מיט רומני ואשתו אן התקבלו בתשואות בעת שהלכו להצביע בקלפי בעיירה בלמונט במסצ'וסטס.

16:25 הבוחרים מדברים:

שם: ג'יי טורס, 56

מקום: קונקורד, אוהיו

עבודה: עובד בתחנת כוח גרעינית

מצביע: הצבעתי למיט רומני בקלפי בעיירה סמוכה בשבוע שעבר

מצב כלכלי: "אני מודאג מכמות החוב האמריקאי ואיך הדבר ישפיע על הילדים והנכדים שלי. מדובר באלפי דולרים שכל תושב יצטרך לשלם וביניהם גם הנכדה שלי, שהיא רק בת 3 היום. בנוסף, אני מודאג מהביטחון הפיננסי שלי, לפני תוכנית הבריאות של אובמה הייתי יכול לפרוש עם עזרה בכיסוי הרפואי ממקום העבודה שלי אבל היום, אחרי 'אובמה קייר', נאלצתי לדחות את הפרישה כי אחרת אאלץ לשלם אלפי דולרים בחודש וזו מכה גדולה מדי".

מה הנשיא יכול לעשות: "יש לנו תקווה חיובית שיהיה שינוי, אבל המירוץ כל כך צמוד שאנחנו מצננים את ההתלהבות".

האם אתה חלק מה-99%? "אני אדם עובד ועבדתי כל חיי. מבחינתי רוב ה-99% יושבים ולא עובדים בניגוד ליתר שעובדים ומנסים לעשות את הדבר הנכון. מעולם לא הבנתי את המשמעות של ה-99%".

15:46 תורים ארוכים בניו יורק

חיים הנדוורקר, כתב TheMarker בניו יורק, מספר על תורים של בוחרים בפתח יום הבחירות אחרי הסופה סנדי שפגעה בעיר:

"השעה שבע וחצי לפי שעון ניו יורק, בבניין YMCA ברחוב 63 באפר ווסט סייד של מנהטן משתרך תור ארוך של כמאה איש ויותר. אנשים הביאו את העיתונים והם עומדים וממתינים בסבלנות לתורם.

"האפר ווסט סייד הוא מעוז דמוקרטי-ליברלי ואפילו שמאלי. מתגוררים בו הרבה מאד יהודים. ברור לכל כאן שאובמה ינצח במחוז הבחירה הזה ובניו יורק כולה. ובכל זאת, האנשים כאן לא לוקחים סיכונים. המוטיבציה הפוליטית שלהם גבוהה.

"שעות הבוקר ושעות אחר הצהריים המאוחרות כאשר חוזרים מהעבודה הן השעות העמוסות ביותר. אחד העובדים בקלפי מעריך שייקח לאנשים לפחות שעה להצביע. אבל איש כאן לא מתרגש מזה. שלטים מוצבים סביב הבניין האוסרים על תעמולת בחירות בקרבת הקלפי.

"השאלה הגדולה ביותר נוגעת לנפגעי הסופה סנדי, לחסרי הבית ולאלה שהבניין שבו הקלפי אמורה היתה להיות מוצבת, נפגע בסופה. אנשי ועדת הבחירות מבטיחים כי הם יוכלו לבחור בקלפיות אחרות ברחבי ניו יורק וניו ג'רזי. בניו ג'רזי מאפשרים לנפגעים גם לבחור באי מייל או בפקס". 

15:35 הבוחרים מדברים:

שם: דניאל פרימן, 23. מקום: סולט לייק סיטי, יוטה

עבודה: אנליסטית ניהול פיננסי בתחום שירותי הבריאות

מצביעה: "התנהגתי בחוסר אחריות והחמצתי את הרישום אז לא אוכל להצביע, הייתי מצביעה לרומני".

מצב כלכלי: "היעדר אמון בכלכלה האמריקאית הוא הבעיה הגדולה לדעתי. האבטלה בעיה קשה - אבי פוטר ב-2009, הוא עובד בעל כישורים, ולא הצליח למצא עבודה שנה. ההורים שלי חסכו, ולא איבדו את ביתם, אבל אנשים רבים שאני מכירה פוטרו ולא היו בני מזל".

מה יכול הנשיא לעשות: "בכנות, אני לא בטוחה שמיט יכול להביא למיפנה. אבל הכלכלה לא השתפרה בזמן אובמה, אז הגיע זמן לשינוי. יוטה היא מדינה שמרנית, ורוב האנשים מצביעים למיט. החברים והמשפחה והשכנים שלי תומכים נלהבים. אם אובמה ייבחר מחדש, אנחנו בצרות צרורות. החברים שלי רוצים להימנע מסוציאליזם ומאמינים שלשם אובמה לוקח אותנו".

האם את חלק מה-99%? "מבחינה פיננסית, לגמרי. אי שוויון בארה"ב הוא דבר אמיתי לגמרי, כמו בארצות אחרות. אבל בניגוד לתנועת לכבוש את וול סטריט, אני לא ממהר לתלות את האשמה בתאגידים. ה-99% התנהגו בחוסר אחריות פיננסית וקנו בתים שלא יכלו להרשות לעצמם. ואז הם האשימו את התאגידים".

14:30 הבוחרים מדברים:

שם: שרה גלידן, 32, ניו יורק (כרגע גרה בבואנוס איירס)

עבודה: מאיירת קומיקס

מצביעה: לאובמה (בדואר)

מצב כלכלי: "אני חייבת למצוא דרכים יצירתיות לחיות ממה שאני מרוויחה בקומיקס, במיוחד בניו יורק שהמחייה בה יקרה מאוד. אני עובדת פרילנס והמצב לא קל. יש אלפי עובדי פרילנס ועצמאיים בארה"ב שצריכים לבחור בין לבחור אם לרכוש ביטוח בריאות ב-400 דולר לחודש או להסתכן ולחיות בלי ביטוח. זאת בעיה עצומה.

מה יכול הנשיא לעשות: "הוא חייב לעשות רפורמה בשיטת מימון קמפיין הבחירות. הדרך שבה אנחנו מריצים מועמדים גורמת להשחתה של הממשל. זאת מערכת שבה למי שיש הכי הרבה כסף מנצח. אנחנו באמצע משבר כלכלי ואובמה ורומני שפכו מיליארד דולר על הקמפיין שלהם במקום להפנות את הכסף למי שזקוק לו. במקום להקשיב באמת לעמדות של המועמדים בנושאים השונים, אנשים פוטרים את עצמם בהחלטה למי להצביע רק לפי הסיסמאות בפרסומות. אני חושבת שקמפיינים צריכים להיות ממומנים באופן ציבורי ולא פרטי".

13:30 הבוחרים מדברים:

שם: רייצ'ל קלברט, 38, מהעיירה הילו בהוואי

עבודה: מדריכת יוגה

מצביעה: לאובמה, בקלפי בשכונה

מצב כלכלי: "המצב הקשה של שוק הדיור משפיע על האווירה. אני גרה בבית החמישי שרכשתי בחיי וזו הפעם הראשונה שאני מרגישה כבולה כי אני יודעת שלא אוכל למכור אותו אם אצטרך. בנוסף, מצב חסכונות הפנסיה שלנו בכי רע. אנחנו מפקידים כל חודש כסף, שרק מכסה על ההפסדים מהחודשים האחרונים בשווקים ולא מרוויחים. אני כבר לא בודקת את ההצהרות שאנחנו מקבלים כל חודש".

מה יכול הנשיא לעשות: "אני לא יודעת אם הוא יכול לפתור את הכל, בשוק הדיור דברים לוקחים זמן וכשהוא נכנס לתפקיד המשבר בדיוק כבר התחיל. צריך להעמיד את השוק חזרה על הרגליים ואני מאמינה שאובמה חושב על אינטרסים של אנשים כמוני. אובמה הוא מהוואי וכולם כאן מצביעים לו. אנחנו לא אחת מהמדינות המתנדנדות אבל כשאנחנו מדברים עם אנשים ממדינות אחרות הם מאמינים שהנשיא ממש יכול להשפיע"

האם את חלק מה-99%? כן, אני מניחה שכן

13:23 מי מנצח ברשתות החברתיות

הרשתות החברתיות באינטרנט היוו את אחת הזירות המעניינות שבהן התנהלה מערכת הבחירות בארה"ב, אשר מגיעה היום לסיומה. גולשים נטו יותר למתוח ביקורת על המועמדים ברק אובמה ומיט רומני, אך אם הבחירות היו נערכות ברשתות החברתיות - הניצחון היה לאובמה - כך לפי סקר של מכון פיו (Pew), שתוצאותיו פורסמו באתר הפיננסים מרקטווץ'.

13:04 אובמה לא מוותר על משחק הכדורסל

נשיא ארה"ב ברק אובמה לא מוכן לוותר על הספורט האהוב עליו גם ביום הגורלי ביותר בקריירה הפוליטית שלו. אובמה, שנוהג לשחק כדורסל מדי יום שלישי עם כמה חברים קבועים, החליט שלא לחרוג ממנהגו אפילו היום, בעוד שיריבו מיט רומני ימשיך להזיע עד הרגע האחרון במגרש הפוליטי, כשיבקר בקליבלנד ופיטסבורג - מהערים הגדולות במדינות המפתח אוהיו ופנסילבניה.

11:45 הבוחרים מדברים:

פיטר אנדרסון, 45, מקום: ברומפילד, קולורדו

עבודה: שיווק בחברת תרופות

מצביע: אובמה, באמצעות הדואר, "רוב חבריי כך, זו הדרך הקלה ביותר"

מצב כלכלי: "אני עובד בתעשיית התרופות שנפגעה בהאטה. אני רואה בכלכלה בעיה גלובלית בניגוד לרוב האמריקאים שמתמקדים בכלכלה המקומית"

מה יכול הנשיא לעשות: "לנשיא אין הרבה שליטה בכלכלה. לתוצאת הבחירות אין השפעה. ההצבעה בבחירות היא רגשית, וזה נכון במיוחד כי הכלכלה במצב מאוד רע. אני לא חושב שהבחירות האלה חשובות כמו שכולם חושבים. חברים שלי חושבים שזו בעיה של רע מול טוב. אנשים שמצביעים לאובמה חושבים שהמדינה בסכנה אם רומני יזכה, ולהפך. אנשים רואים את ההצבעה שלהם כעת כגורלית – שתקבע אם ארה"ב תשרוד".

האם אתה חלק מה-99%? "אני רואה את עצמי כחלק מה-100%"

10:56 סקירת שווקים

בורסות אירופה רושמות עליות קלות במחזורים נמוכים לקראת הבחירות בארה"ב

09:16 פרשנות - ג'וזף שטיגליץ

בחירה של רומני עלולה לגרום להעמקת אי השיוויון בעולם, כך טוען חתן פרס נובל לכלכלה ג'וזף שטיגליץ, בטור שפירסם לקראת הבחירות.

08:29 ניתוח - האתגר הגדול הראשון

כלכלת ארה"ב תיקלע להאטה קשה ואפילו מיתון אם הממשל והקונגרס לא יתמודדו עם המצוק הפיסקלי

8:15 התוצאות הראשונות מהבחירות לנשיאות ארה"ב הראו כי ברק אובמה ומיט רומני זכו במספר זהה של קולות. בעיירה הקטנה והפסטורלית דיקסויל נוץ' (Dixville Notch) בניו המפשיר, שבאופן מסורתי מספקת את התוצאות הראשונות לבחירות מאז 1948, זכה כל אחד מהמועמדים ב-5 קולות.

07:29 פרשנות - ריצ'ארד קווסט,CNN

אחרי הסופה סנדי, מחכה לנשיא הנבחר סופה כלכלית קשה, שרומני מתאים יותר לטפל בה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker