היום שאחרי

ניו יורק: עיר ללא אוכל ועם רכבת תחתית מוצפת

בימים אלו יש שתי מנהטן - זו הדרומית, שבה אין חשמל וסובלת מהצפות, והעיר העילית, שבה חוזרים החיים למסלול רגיל והמוני אנשים מציפים את הרחובות

חיים הנדוורקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים הנדוורקר

החזרה לניו יורק מקונטיקט היתה דרך חתחתים של ממש. בניגוד למצופה, לא היו פקקי תנועה. אבל על כל צעד ושעל (עם המכונית כמובן) מצאנו כבישים חסומים. מספר פעמים היינו צריכים לשוב על עקבותינו - פעם על פי הוראות המשטרה, ופעם משום שמצאנו את עצמנו לפני עץ ענק השרוע על הכביש

בסופו של דבר, עלינו על הכביש המהיר שהוביל אותנו לעיר ניו יורק. האוטוסטרדה היתה ריקה ממכוניות וזו היתה אחת הפעמים הנדירות שניתן היה להיכנס לעיר במהירות שכזאת. הסיבה לכך - הגשרים המחברים את ניו יורק לעולם החיצון רק נפתחו.

בעיר הגדולה, המוכרת בכינוי "התפוח הגדול", אפשר היה למצוא הכל חוץ מאשר תפוחים. החנויות היו ריקות. "יש לכם בננות?", אני שואל את המוכר. "רק רקובות", הוא משיב באדישות. בסופרמרקטים הגדולים כמו פיירווי אפשר כבר למצוא הרבה יותר מוצרים, אבל גם שם הרבה מדפים היו ריקים. רציתם לחם? אין סיכוי. כל מדף הלחם היה ריק. רק כמה עוגות נשארו. "אם אין לחם , תאכלו עוגות", צוחק אחד המוכרים.

אנחנו מציצים בעיתונים המקומיים. הצילומים מלמדים על גודל האסון שפקד את ניו יורק, ובעצם על כל צפון-מזרחה של ארה"ב. עשרות מוניות שקועות במים בניו גרז'י הסמוכה לניו יורק. מיכלית (ספינה) מצאה עצמה עוגנת ברחוב אחד בסטייטן אילנד. מעשרות בתים בקווינס נותרו רק שאריות מתכת, עץ והרבה פיח. כבאים נראים מחלצים אנשים מבתיהם. מכוניות הפוכות, עצים שבורים, ומנוף אחד שהתמוטט חלקית במגדל המגורים היקר ביותר במנהטן, שהולך ונבנה ברחוב 57, ושהפך להיות לאחד מסמלי הסערה הזאת.

בסך הכל, מנהטן חוזרת למסלול חיים נורמלי. בעצם יש בימים אלו שתי מנהטן. זו הדרומית, שבה אין חשמל וסובלת מהצפות, והאפטאון - העיר העילית, שבה חוזרים החיים למסלול רגיל והמוני אנשים מציפים את הרחובות. האספקה של מצרכי מזון מתחדשת וגם תנועת האוטובוסים מתחדשת באיטיות, אך הרכבת התחתית עדיין בצרות והכניסה לתחנות חסומה. עבודות הפינוי והניקוי ושאיבת המים בעיצומן. כוחות ההצלה והסיוע עובדים ללא הרף, אך נראה שיש כל כך הרבה עבודה, שייקח שבועות וחודשים להתמודד עם הבעיה.

אלה הגרים בדאון טאון מוצאים מקום מגורים חלופי אצל ידידים או קרובי משפחה. זה לא סתם עניין של אי נוחות - הרבה מהדירות במנהטן חשוכות, ובלי חשמל המגורים בהם מאד לא נעימים. גם מזג האוויר מתחיל להיות קר ובהרבה דירות אין חימום. וכמובן, המעליות לא עובדות בלי חשמל.

היום חל חג ההלואין - חג הפורים הנוצרי, ועל אף שבינתיים לא רואים הרבה תחפושות ברחוב, נראה שלקראת הערב הרחובות יהיו מלאים יותר, ואולי אף יתקיים הקרנבל השנתי של האפר ווסט סייד ברחוב 69. גם מרתון ניו יורק, צפוי להתקיים כרגיל ביום ראשון הקרוב, כך לפחות הבטיח ראש העירייה, מייקל בלומברג.

וכמובן שלא ניתן שלא להזכיר את הבחירות. התחושה בניו יורק היא ש"סנדי" עוזרת מאד לאובמה, כשהוא מתפקד עכשיו בתור המנצח על פעולות החירום. במקום קמפיין בחירות אובמה רק צריך להיראות בטוח ומרגיע, ולשלוח כוחות וכסף לסיוע לנפגעים. ומה רומני יכול לעשות? לא הרבה. סוף סוף תומכי אובמה מתחילים כאן לחייך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker