יוון קרובה לאישור חבילת צנע חדשה ולקבלת סיוע נוסף

המפלגות הגדולות בקואליציה הודיעו על תמיכתם בהסכם שהושג עם ה"טרויקה" של נושי יוון

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רוב גדול של חברי מפלגת הקואליציה היוונית פאסוק הסכימו לחבילת הצנע אליה הגיע ראש ממשלת יוון, אנטוניס סמאראס, עם ה"טרויקה" של נושי יוון. הסכמת פאסוק הסוציאל דמוקרטית, היושבת בקואליציה של סמאראס, יו"ר מפלגת הדמוקרטיה החדשה, מגדילה את הסיכוי לקבלת אישור פרלמנטרי ביוון לצעדים החדשים.

על יוון לבצע רפורמות מהירות וקיצוצים חדים בתקציב - בשווי 13.5 מיליארד יורו - על מנת לזכות בהמשך הסיוע מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית (IMF).

אנטוניס סמאראס, ראש ממשלת יווןצילום: אי–פי

סמאראס הודיע אתמול כי הושג הסכם לאחר ארבעה חודשים של מגעים בין ממשלתו לבין הנושים הבינלאומיים של יוון, המכונים "טרויקה" - קרן המטבע הבינלאטוית (IMF), הנציבות האירופית והבנק המרכזי של אירופה (ECB). במסגרת ההסכם יאשרו הגופים הבינלאומיים את חבילת הקיצוצים בסך 13.5 מיליארד יורו שגיבשה ממשלת יוון, ובתמורה יעניקו לה 31.5 מיליארד יורו, כחלק מחבילת החילוץ השנייה שאושרה בפברואר השנה.

שתי המפלגות הגדולות בקואליציה, הדמוקרטיה החדשה של סמאראס, ופאסוק, מחזיקות יחדיו ב-160 מתוך 300 המושבים בפרלמנט, כך שאם כל חבריהן יתמכו בחבילה, היא תעבור. עם זאת, המפלגה השלישית בקואליציה, השמאל הדמוקרטי, מסרבת לתמוך בחוקים העבודה החדשים, ועלולה לגרור עמה גם חברי פרלמנט נוספים מהקואליציה. אחד מבכירי פאסוק אמר כי "מרבית המחוקקים תומכים בחבילה", וציין כי רק 2 מבין 33 חברי הפרלמנט אמרו כי יצביעו נגדה, ושניים נוספים טרם קיבלו החלטה.

"ישנן סוגיות מסוימות שהן בסיסיות עבורנו, כמו סוגיית העבודה", אמר תיאודורוס מרגריטיס, חבר בכיר במפלגת השמאל הדמוקרטי, לערוץ הטלוויזיה המקומי סקיי. "הדילמה היא עם סמאראס. האם הוא רוצה מפלגת שמאל בממשלתו או לא? האם הוא רוצה הסכמה על סוגיות מסוימות או שהוא רוצה להמשיך לבד? אם הוא רוצה, הוא יכול להמשיך לבד".

סמאראס אמר בהודעה כי ניצל עד תום את כל הזמן שנותר כדי להגיע להסכמה. "הבעיה היא לא אם נכלול את הרפורמה הזו או לא. נהפוך הוא: הבעיה היא מה נעשה אם לא נגיע לשום הסכם - המדינה תיגרר לכאוס".

כתוצאה מהמחלוקת הפוליטית, דחתה ממשלת יוון את ההצבעה על חבילת אמצעי הצנע החדשה בשבוע נוסף. שר האוצר של יוון, יאניס סטורנראס, אמר לכתבים אתמול כי אמצעי הצנע, שנועדו לחסוך 13.5 מיליארד יורו (17.4 מיליארד דולר), יוגשו לאישור הפרלמנט רק בשבוע הבא, היות ששלוש המפלגות המרכיבות את הקואליציה ממשיכות להיות חלוקות בדעותיהן לגבי הקיצוצים שדורשת הטרויקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker