טענות נגד פוראבר 21: הבגדים מיוצרים ב"תנאים של מפעל יזע"

משרד העבודה האמריקאי מאשים את רשת הביגוד הבינלאומית בתשלום מתחת לשכר מינימום לעובדי פס הייצור בלוס אנג'לס; עד כה סירבה החברה להעביר לממשל מידע על תנאי העסקת העובדים; ב-2001 נתבעה החברה בידי 19 עובדים על הפרת זכויותיהם

סוכנויות הידיעות

רשת הביגוד הבינלאומית פוראבר 21, המחזיקה בסניפים גם בישראל, מואשמת על ידי משרד העבודה האמריקאי כי בגדיה מיוצרים ב"תנאים של מפעל יזע".

הטענות של משרד העבודה בארה"ב מתייחסות לעובדי פסי הייצור של פוראבר 21 באזור לוס אנג'לס. "יש בידינו הוכחות כי המוצרים שיוצרו על ידי ספקי משנה ויועדו לפוראבר 21 נתפרו על ידי עובדים שלא קיבלו שכר כראוי לפי חוק", אמרה פריסליה גרסייה, מנהלת מחלקת שכר העבודה בקליפורניה מטעם משרד העבודה, בראיון שהעניקה ל"האפינגטון פוסט".

משרד העבודה תבע מרשת הביגוד בסוף אוגוסט להעביר לידיו מידע בנוגע לשעות עבודה של העובדים, משכורות ותנאי שעות נוספות. לפי גרסייה, הרשת סירבה להעביר עד היום את המידע, ונכון לסוף השבוע, סירבה להגיב לדברים.

צילום: טלי שני

אחת הבעיות המרכזיות בזכויות העובדים במפעלי טקסטיל בקליפורניה היא שהשכר שלהם מבוסס על תשלום לפי יחידה שהם תופרים, ולא לפי שעה, כך שהשכר לעתים נמוך משכר המינימום שנקבע בחוק, אומרת גרסיה. חברה כמו 'פוראבר 21' מזמינה ייצור בגדים משורה של ספקי משנה, ואינה מתעמקת בתנאי השכר של העובדים במפעלים האלה.

זאת אינה הפעם הראשונה שהחברה מואשמת בהפרת תנאי עובדים. ב-2001, 19 עובדים תבעו את החברה משום שטענו שעבדו מדי יום 10 עד 12 שעות בתנאים לא בטיחותיים וללא תשלום על שעות נוספות. בעקבות הפסיקה התחייבה פוראבר 21 לשפר את התנאים במפעליה.

פוראבר 21, שהוקמה בארה"ב ב-1984, מונה כיום 480 ברחבי העולם, ומעסיקה למעלה מ-27 אלף עובדים. ב-2011 היא דיווחה על הכנסות של 2.6 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker