מי משני האנשים האלה יכול להציל את החלום האמריקאי?

עם פערי הכנסות גדלים והולכים, מערכת הבחירות בארה"ב תוכרע בנושאים כלכליים

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

>> הבחירות בארה"ב מתקרבות לרגע ההכרעה, והסקרים מראים שהמרוץ בין שני המועמדים - הנשיא המכהן ברק אובמה והמועמד הרפובליקאי מיט רומני - צמוד ביותר.


אף שהעימות המשודר האחרון בין השניים עסק במדיניות חוץ, על סדר היום העיקרי של הבוחרים בארה"ב נמצאת הכלכלה האמריקאית. מאז ששקעה למיתון בשלהי 2007, בעקבות משבר נדל"ן קשה, מתקשה ארה"ב - המנוע הגדול ביותר של הכלכלה העולמית - לחזור לנתיב צמיחה בריא ועקבי. נתון הצמיחה העדכני הוא 2% - עדיין מתחת לרמה הנדרשת כדי להביא לגידול בתעסוקה.


האבטלה בארה"ב גבוהה במונחים היסטוריים, והסתכמה בספטמבר ב–7.8%. נתון אבטלה שלילי העיב על סיכויי הבחירה של כל נשיא בעבר, והרפובליקאים משתמשים בו כדי לנגח את הנשיא. אך אובמה מנסה להציג אותו כהצלחה: לאחר המשבר הקשה ואובדן של מיליוני משרות, הכלכלה הוסיפה ב–28 החודשים האחרונים 4.4 מיליון משרות חדשות, ושיעור האבטלה חזר לרמה שבה היה לפני שנכנס לתפקיד.


טענתו המרכזית של הנשיא אובמה, שהבטיח שינוי גדול עם בחירתו ב–2008 ונתפש כמי שלא קיים את הבטחתו, היא שללא הפעולות שבהן נקט כדי לתמרץ את הכלכלה, המצב כיום היה גרוע מאוד. זוהי טענה שקשה להוכיח, גם אם תומכים בה כלכלנים בעלי שם כמו פול קרוגמן, חתן פרס נובל לכלכלה. מנגד, זו גם טענה שקשה להפריך.


אובמה מתהדר בכך שהציל את מגזר הרכב מקריסה מוחלטת, כשהלאים את GM וקרייזלר, בעוד שרומני קרא במאמר ב"ניו יורק טיימס" ב–2008 לתת להן לפשוט רגל ולהיעלם. אובמה יכול לטעון גם שהמערכת הפיננסית בארה"ב התייצבה, שהבנקים נמצאים במצב מעולה - במיוחד לעומת הבנקים באירופה, ושהוא מנע שפל כלכלי גדול נוסף באמצעות חבילת התמריצים.


האמת קצת יותר מורכבת. הרפובליקאים אולי מתנגדים אפילו לרפורמה המתונה שהעביר אובמה במגזר הפיננסי, אך רבים אחרים מרגישים מרומים פעמיים: פעם אחת על ידי הבנקים - שלקיחת הסיכונים הפרועה שלהם גרמה למשבר ולהפסדי ענק למשקיעים ולחוסכים; ופעם שנייה על ידי הממשל - שלא העניש, טיפל ועיקר משורש את העוולות. זוהי אולי אחת ההחמצות הגדולות של הנשיא אובמה, שבשנתיים הראשונות לכהונתו שלט בשני בתי הקונגרס, אך לא עשה שינויים דרסטיים - מלבד השינוי במערכת הבריאות.


על כף המאזניים: 
החוב הפדרלי


אובמה חרת על דגלו במערכת הבחירות הנוכחית את המאבק באי־שוויון ואת התמיכה במעמד הבינוני, הנאבק תחת נטל המשבר והחלוקה הלא צודקת של ההכנסות. הססמאות השוויוניות שלו מעוררות הערכה רבה, במיוחד לנוכח גילויי הזלזול של יריבו ב–47% מהאזרחים ש"אינם משלמים מסים", והשתדלנות חסרת הבושה לטובת האזרחים העשירים יותר בארה"ב.


עם זאת, קשה למצוא פעולה פוליטית אמיתית ואמיצה מאחורי הססמאות היפות. אובמה אמנם מציע להעלות בחזרה את מס ההכנסה לעשירים ביותר לרמה שהיתה בתקופת קלינטון, ולהאריך את קיצוצי המס של בוש רק למעמד הביניים ולמעמד הנמוך, אך הוא לא הצליח - וכמעט לא ניסה - לפעול נגד מוקדי הכוח העיקריים שמגדילים את האי־שוויון ומנציחים אותו. היועץ הכלכלי הבכיר שלו, פול וולקר נשוא הפנים וחסר משוא הפנים, הוחלף באיש התאגידים הבכיר ביותר באמריקה, מנכ"ל ג'נרל אלקטריק ג'ף אימלט.


סוגיית המסים היא אחת המרכזיות במערכת הבחירות בארה"ב. יש לזכור כי העילה המיידית למלחמת העצמאות האמריקאית היתה מס שנתפש כבלתי הוגן - והביא לאירוע הידוע כ"מסיבת התה של בוסטון". על כף המאזניים מוטלים כיום לא רק העקרון של מיסוי הוגן, עידוד הצמיחה והעסקים הקטנים, אלא גם אחת הסכנות הקיומיות הגדולות לארה"ב - החוב הפדרלי.


החוב הפדרלי של ארה"ב תפח מאז תחילת העשור הקודם, בשל שתי סיבות עיקריות: ההוצאות על המלחמות בעיראק ואפגניסטאן, ותוכנית הורדת המסים של ממשל בוש. המשבר הגדול, למותר לציין, החמיר את המצב - החוב תפח והגירעון ממשיך להיות גבוה, אם כי רשם ירידה בשנת המס האחרונה.


הרפובליקאים טוענים כי החוב הגדול מסכן את מעמדה של ארה"ב בעולם, את הדולר ואת רווחתם של אזרחיה. הם מציעים קיצוצים נרחבים בתקציב כדי לרפא את המחלה, אך אינם מוכנים בשום פנים ואופן להעלות מסים. תוכנית המסים של רומני מתעתדת להפחית 20% משיעור המס לכולם. בכך, בעצם, הוא מתכוון לתת מתנה לבוחרים העשירים, שנומינלית יזכו בתוספת ההכנסה הגדולה ביותר. למעשה, 47% שאינם משלמים מסים יישארו באותו מצב, שיורע יחסית למי שנמצא במדרג כלכלי גבוה יותר. הרפובליקאים והדמוקרטים כאחד אינם מצליחים לשכנע את הכלכלנים כי התוכניות שלהם יצליחו להפחית את הגירעון.


בסופו של דבר, הנושא החשוב ביותר על סדר היום הכלכלי של ארה"ב נמצא בעתיד: לראשונה זה יובל ויותר גדל בארה"ב דור שאינו יכול לצפות לשיפור אמיתי ברמת החיים שלו לעומת הדור של הוריו. עשור ויותר של דריכה במקום של השכר הריאלי דחק את המעמד הבינוני כלפי מטה. משבר הפנסיות והוצאות הבריאות הוא האיום האמיתי על המאזן התקציבי והחוב של ארה"ב - וללא רפורמה עמוקה, הוא לא ייפתר.


ככל שמעטים יותר מחזיקים בחלק גדול יותר מהעושר, הסיכויים וההזדמנויות של אחרים להתקדם פוחתים והולכים - כפי שמראים כל המחקרים על ניידות חברתית. החלום האמריקאי נגוז והולך מבין אצבעותיו של דור ה–Y, ולהנהגה הפוליטית בארה"ב, מימין ומשמאל, אין מענה אמיתי לכך. כלכלת ארה"ב והחברה האמריקאית כולה נמצאות בצומת דרכים חשוב - אלא שהדרכים שמובילות ממנו לא נראות שונות במיוחד או מבטיחות במיוחד.

עיקרי המצע הכלכלי של אובמה


בראש סדר היום האי שוויון הכלכלי־חברתי, מעמד הביניים


תעסוקה מציג את הישגי כהונתו: 4.4 מיליון משרות שנוצרו ב–28 חודשים, הצלת מגזר הרכב. מבטיח לבצע הכשרות ולהעסיק בעבודות יזומות


עידוד הצמיחה מבטיח השקעות בחינוך, בתשתיות, במדע ובטכנולוגיה


החוב הממשלתי קיצוץ טריליון דולר באמצעות רפורמות בבריאות. קיצוץ בסובסידיות לחקלאות. רפורמה בחוקי המס. העלאת מסים לעשירים


מסים העלאת מסים למשקי בית שמשתכרים יותר מ-250 אלף דולר בשנה, לרמה שהיתה בימי קלינטון


תקציב Medicare* מציע לרסן את קצב הגידול בתקציבי הרווחה בהתבסס על יעילות הטיפולים הממומנים. לא מציע פתרון של ממש לגירעון הענקי שהתוכנית יוצרת בתקציב


עיקרי המצע הכלכלי של רומני


בראש סדר היום הגירעון התקציבי, חוסר 
היעילות הממשלתית


תעסוקה מבטיח ליצור 12 מיליון משרות חדשות באמצעות הפחתת מס על עסקים קטנים והקלת הרגולציה עליהם


עידוד הצמיחה מבטיח להפוך את ארה"ב לבלתי תלויה באנרגיה חיצונית עד ל-2020, באמצעות השקעה במגזר. מבטיח רפורמה בחינוך ובהכשרות


החוב הממשלתי הקטנת התקציב הממשלתי ל-20% מהתמ"ג, מרמה של 24% כיום, באמצעות ביטול רפורמת הבריאות


מסים הורדת שיעור המס לכל רמות ההכנסה 
ב-20%, ובמקביל ביטול הטבות וניכויים – אך לא מפרט אילו. קיצוץ המס צפוי להיטיב בעיקר 
עם העשירים


תקציב Medicare* מציע רפורמה רדיקלית שבה יופרט Medicare. המבוטחים יוכלו לקבל תקציב ולקנות ביטוח רפואי לעצמם. התחרות החופשית אמורה לייעל את המערכת


* תוכנית ביטוח בריאות לקשישים


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker