חקירת העלמות המס ביוון: פורסמו שמות 2,000 בכירים שהחזיקו חשבונות סודיים

מגזין "הוט דוק" המכובד פירסם את הרשימה שהועברה לממשל מידי כריסטין לגארד, לשעבר שרת האוצר של צרפת

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

יו"ר הפרלמנט היווני, כמה מעובדי משרד האוצר היווני וכמה ממנהיגי הקהילה העסקית נמצאים ברשימה של יותר מ-2,000 יוונים שלפי תחקיר במגזין מכובד ביוון מחזיקים בחשבונות בבנקים שווייציים. המגזין היווני, "הוט דוק", פירסם את הרשימה ביום שבת, והוסיף שמן למדורה בדיון על אילו גורמים בממשל היווני ראו את הרשימה, והאם עשו משהו בנוגע אליה.

המגזין פירסם רשימה שלדבריו זהה לזו שכריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), העבירה לשר האוצר היווני ב-2010, כאשר עוד הייתה שרת האוצר של צרפת, בניסיון לסייע ליוון לפעול כנגד העלמות מס. הרשימה כוללת 2,059 אנשים להם היו חשבונות בסניף בנק HSBC בז'נווה.

ספקות בנוגע לטיפול ברשימה הובילו לדיון סוער באתונה, כאשר כמה שרים לשעבר התבקשו להסביר מדוע הממשלה לא פעלה לחקירת האנשים המופיעים ברשימה. הנושא נגע בעצב חשוף בקרב אזרחי יוון, בתקופה בה הפרלמנט צפוי להצביע על חבילת צנע בשווי 13.5 מיליארד יורו, שצפויה לפגוע עוד יותר באיכות חייהם. הדיון ברשימה גם העלה מחדש את הזעם כלפי האליטה הפוליטית, הנתפסת כמקורבת לאליטה העסקית.

ביום שישי הכחישה לשכתו של ראש ממשלת יוון לשעבר, יורגוס פפאנדריאו, טענות כי ידע על קיומה של הרשימה, לאחר שחבר מפלגת האופוזיציה סיריזה השמאלנית טען כי פפאנדריאו סייע בתיווך פגישה עם מנהל סניף HSBC בז'נווה כאשר עוד היה בתפקיד. בשבוע שעבר, שר האוצר לשעבר יוורגוס פפאקונסטנטינו העיד בפרלמנט כי ביקש ממחלקת ההונאות הפיננסיות של יוון לחקור כ-20 אזרחים שנחשדו בפקדונות גדולים בבנק בשווייץ, לאחר שהרשויות העבירו לו את הרשימה באוקטובר 2010. רשויות המס לא מסרו תגובה. הוא הוסיף כי היועץ המשפטי שלו הזהיר שהרשימה אינה כוללת מספיק ראיות לנקיטת צעדים משפטיים נגד מעלימי מס.

המגזין נזהר וציין כי אין משהו בלתי חוקי בעצם קיומו של חשבון ב-HSBC, וכי הדבר אינו בהכרח מעיד על העלמת מסים. אך התחקיר קרא לרשויות המס ביוון להשתמש ברשימה על מנת לבדוק האם מי שנמצאים בה העבירו לחשבונותיהם מחוץ ליוון כספים על מנת להתחמק מתשלום מסים.

לפי המגזין, הרשימה כוללת לא רק גורמים בממשל ואנשי עסקים, כי אם גם שחקנים, רופאים, עורכי דין, אדריכלים, וגם אזרחים מן השורה, שלדברי המגזין העבירו סכומים גדולים לחשבונות ב-HSBC בז'נווה.

דובר משרד האוצר היווני לא מסר תגובה. שר האוצר היווני יאניס סטורנרס צפוי להעיד בפרשה בפני הפרלמנט היווני השבוע. ראש ממשלת יוון, אנטוניס סמאראס לא מסר תגובה, והיה בפגישות במהלך היום בנוגע לצעדי הצנע החדשים שדורשים נושיה של יוון.

גיאורגוס וולגראקיס, יו"ר הפרלמנט, ממפגת השלטון הדמוקרטיה החדשה, הכחיש כי הוא מחזיק בחשבונות מחוץ למדינה, והאשים את המגזין בחרחור ריב. לפי המגזין, וולגראקיס פתח חשבון ב-HSBC ב-2003, שנוהל על ידו, על ידי אשתו ועל ידי חברה היושבת בליבריה. הפקדונות בחשבון זה אינם מופיעים בהצהרות המס שלו, לפי המגזין.

"הוט דוק" טוען כי קיבל את הרשימה "מאחד האנשים שקיבל אותה במקור". סטורנרס שלח לפני 10 ימים מכתב לשר האוצר הנוכחי של צרפת, פייר מוסקוביסי, בבקשה לקבל את הרשימה המקורית, אך טרם קיבל תשובה. המגזין ציין גם כי דגם כמה שמות מהרשימה, בניסיון לאשר כי אכן יש להם פקדונות בבנק בשוויץ. המגזין לא פירסם את הסכומים בכל חשבון, אך כתב כי בכמה חשבונות ישנם 500 מיליון יורו. הרשימה עדכנית ל-2007.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker