מה לא בסדר בתרומה נדיבה

100 מיליון הדולר שתרם ג'ון פולסון לסנטרל פארק הם עדות צורמת לחוסר צדק חברתי

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרנסי העיר ניו יורק לא יודעים את נפשם. 100 מיליון דולר - זהו הסכום שתרם המיליארדר תושב העיר, ג'ון פולסון, לקרן לשימור סנטרל פארק. התרומה היא הגדולה ביותר שאי פעם ניתנה לפארק ציבורי בארה"ב. פולסון הסביר כי הפארק מבחינתו הוא "נווה מדבר אורבני למבקרים מניו יורק ומכל העולם, וחשיבותו לעיר ניו יורק עצומה". בעבר תרם פולסון מיליונים לאוניברסיטת ניו יורק ולבתי חולים בה.

תרומה לטיפוחו של פארק ציבורי נתפסת כמעשה נדיב ויפה נפש. הפארק משמש את כל מבקריו, החל בתושבים העשירים מאוד הגרים בבתים הנשקפים אליו, ועד אחרון ההומלסים. אולם מאחורי מעשה אציל זה מסתתרת אמת קצת פחות נעימה, והרבה יותר מרגיזה.

ג'ון פולסוןצילום: בלומברג

פולסון הוא מנהל קרנות גידור שעשה את מרבית הונו בזמן המשבר הפיננסי בארה"ב, בעת שהימר נגד שוק הדיור. הוא הוכתר כגאון משום שהצליח להרוויח מיליארדים בשעה שרוב העולם איבד את התחתונים בבורסה. הרווח שעשה מהשורט - הימור נגד השוק - ב-2007 גרף לקופת הקרן שלו 3.5 מליארד דולר, אחד מההימורים הרווחיים ביותר בהיסטוריה. ב-2010 הוא שבר שיא בענף הקרנות עם רווח של 5 מיליארד דולר. מאז פולסון קצת פחות הצליח: הקרן שלו הפסידה בשנים האחרונות, סיטיגרופ משכה את השקעותיה ממנו באוגוסט. עם זאת, שוויו לפי "פורבס" הוא 12.5מיליארד דולר.

פולסון, כמנהל קרן גידור, מקבל את שכרו בדמות "carried interest" - השכר שלו נחשב לרווח הון, וככזה, הוא משלם מס רווחי הון במקום מס הכנסה. כך יוצא, שמנהלי קרנות (גידור וקרנות פרטיות, בין היתר), משלמים 15% מס, לעומת 35% מדרגת מס הכנסה הגבוהה ביותר. זוהי הדוגמא הקלאסית שהביא וורן באפט לעיוות בנטל המס בארה"ב, כשהזכיר שהמזכירה שלו משלמת שיעור מס גבוה יותר ממנו. החוק שמאפשר בכך להפחית את נטל המס על הפיננסיירים העשירים ביותר נחשב לשנוי במחלוקת ביותר גם בארה"ב וגם בבריטניה, והוא אחד ממוקדי הביקורת הקשים ביותר במאבק להשוות את הנטל בין המעמד הבינוני לאלפיון העליון.

כמה מהונו של פולסון ונדבנים אחרים מגיע, אם כך, מעיוות בחוקי המס? לא מעט. ומה בעצם רע בכך שהוא תרם 100 מיליון דולר לטיפוחו של פארק ציבורי? במה הוא שונה מוורן באפט שאותו אנחנו מהללים על נדבנותו?

לכאורה, אין הבדל. זכותו של העשיר לעשות בכספו ככל העולה על רוחו - כך יכולים, לדוגמא, עשירי ישראל ויהדות התפוצות להקים בתי חולים ולשפץ מוזיאונים, לתרום קתדרות ובניינים לאוניברסיטאות (שאת תחזוקתם אין לאוניברסיטאות בכלל יכולת לממן, אבל זה סיפור אחר). אבל כשאנחנו, הלא-מיליארדרים, משלמים את מיסינו המלאים, אף אחד לא שואל אותנו מה אפשר לעשות בהם לטובת הכלל. הממשלה שנבחרה על ידי העם מחליטה על החלוקה מחדש של אותם מסים, בין אם היא צודקת או לא. הכסף שהרווחנו בזיעת אפנו לא קונה לנו אותיות של זהב על צד בניין ציבורי, או את הגאווה בכך שתרמנו לטיפוחו של פארק.

הטענות נגד התרומות הנרקיסיסטיות דוגמת זו של פולסון יעוררו, מן הסתם, טענת נגד על צרות עין וקנאה. אפשר להביא דוגמאות כיצד מעשי הנדבנות מועילים לאנשים נזקקים פה, לאנשים חולים שם. אין בכך ספק. אולם כל התועלת הזו עדיין איננה מכפרת על העיוות, הגחמה וחוסר הצדק שבכך.

פולסון התעשר מכיוון שהיה משקיע ממולח וידע לנצל את החולשות של השוק - אחד הגורמים הגדולים להצלחתו היה מהלך שבו ייעץ לגולדמן סאקס כיצד לבחור את ני"ע הגרועים ביותר ולמכור אותם ללקוחותיהם, וגזר מכך קופון עצום, בשעה שאותם לקוחות הפסידו המון כסף. אנשים הפסידו את הבית שלהם בגלל התרגיל הנחמד הזה, ועכשיו הם יוכלו להתנחם בפארק המטופח להפליא שמימן הפיננסייר עבורם. כן, החיים אינם הוגנים, אולם העולם לא חייב להיות בנוי באופן שיאפשר למיליארדרים לשלם פחות מסים ממורה, חיילת או פועלת ייצור.

ובאשר לוורן באפט - האיש תרם את כל כספו לצדקה. לא מקצתו. כולו. הוא לא שלף חבילת שטרות מהכיס הקטן, פחות מאחוז מהונו, במהלך ראוותני שעל תוצאותיו יוכל להשקיף ממרפסת ביתו בשביעות רצון. האיש פועל ביחד עם חברו ביל גייטס כשדולה חביבה שקוראת להעלות את המסים על עשירים כמוהו, ולהטיל עליהם מס ירושה. כשפולסון נשאל בשימוע בקונגרס האם זה הוגן שעל מיליארד דולר הוא משלם מס של 15%, הוא ענה "אני מאמין שמצב המס כאן הוא הוגן".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker