ארה"ב צפויה לתפוס את מקומה של סעודיה כיצרנית הנפט הגדולה בעולם

תפוקת ארה"ב עתידה לזנק השנה ב-7% - הקפיצה החדה מאז 1951 ■ אנליסטים של סיטי בנק: "צפון אמריקה תהפוך למזרח התיכון החדש"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הזינוק החד בתפוקת הנפט של ארה"ב עשוי להביא לכך שתתפוס את מקומה של סעודיה כיצרנית הנפט הגדולה בעולם עד שנת 2020, דיווחה סוכנות הידיעות אי.פי.

תפוקת הנפט הגולמי ודלקים נוזליים אחרים של ארה"ב צפויה לגדול השנה ב-7% לרמה ממוצעת של 10.9 מיליון חביות ביום, הודות לשיטות קידוח חדישות והתייקרות המחירים שמגבירה את כדאיות הקידוח. הזינוק בתפוקה השנה צפוי להיות החד ביותר מאז שנת 1951, ומסמן שנה רביעית ברציפות של גידול בתפוקת הנפט הגולמי.

"לפני חמש שנים, אם אני או מישהו אחר היה חוזה את קצב הגידול בתפוקה לו אנו עדים כיום, אנשים היו חושבים שהשתגענו", אמר ג'ים בורקהרד, ראש מחלקת מחקר שוקי נפט בחברת הייעוץ IHS CERA.

משרד האנרגיה האמריקאי צופה כי תפוקת הנפט הגולמי ודלקים נוזליים אחרים, ובכלל זה ביו-דלק, עתידה להגיע בשנה הבאה לשיא יומי ממוצע של 11.4 מיליון חביות - מעט פחות מתפוקתה הצפויה של סעודיה, 11.6 מיליון חביות. אנליסטים של בנק סיטי צופים כי התפוקה של ארה"ב צפויה להגיע לרווח של 15-13 מיליון חביות ביום עד שנת 2020, ולהפוך את צפון אמריקה ל"מזרח התיכון החדש", כדבריהם.

השנה האחרונה שבה ארה"ב היתה יצרנית הנפט הגדולה בעולם היתה 2002, שנה שבה סעודיה צמצמה בצורה חדה את תפוקתה בשל נפילת מחירי הנפט בעקבות אירועי ה-11 בספטמבר בארה"ב. מאז, סעודיה או רוסיה החזיקו בתואר יצרנית הנפט הגדולה בעולם.

למרות הגידול בתפוקה, ארה"ב עדיין נדרשת לייבא כמויות גדולות של נפט, שכן הביקוש בארה"ב הוא 18.7 מיליון חביות ביום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker