25 שנים ל"יום שני השחור": בלומברג - מפולת דומה עדיין אפשרית

משבר אמון מצד המשקיעים: למרות הצעדים שננקטו בעקבות המפולת של 1987 למנוע מקרה דומה - במאי 2010 נמחקו במסחר ממוחשב 900 מיליארד דולר תוך פחות מ-20 דקות

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלומברג
סוכנויות הידיעות

בעיתונות הפיננסים ברחבי העולם ציינו את יום השנה ה-25 למפולת "יום שני השחור" שהתרחשה ב-19 באוקטובר 1987, ובעוד שעיתון "וול סטריט ג'ורנל" התרפק על הכותרות הראשיות של העיתון בעקבות המפולת, הרי שפרשני ספקית המידע הפיננסי בלומברג הזהירו כי הפוטנציאל למפולת בסדר גודל דומה עדיין קיים.

אזהרות הפרשנים באות למרות שורה של צעדים שננקטו מאז המפולת לפני רבע מאה כדי למנוע אירועים דומים, אחד הבולטים בהם התקנת "מנתקי זרם" (circuit breaker) שמביאים להפסקת המסחר במקרים של ירידות חדות במיוחד. כיום, המסחר במדד דאו היה מופסק למשך שעה לאחר נפילה של 10%.

עם זאת, פרשני אתר בלומברג ציינו במאמר שפורסם היום כי הנפילה של 22.6% שרשם מדד דאו ג'ונס בארה"ב ב-19 באוקטובר 1987, באה על רקע סימני האטה בצמיחה הכלכלית, איום של העלאת מסים וחששות בקרב משקיעים כי המסחר בשווקים מושפע בצורה לא הוגנת על ידי בעלי עניין - מאפיינים שקיימים גם בימינו.

צילום: בלומברג

"רבע מאה לאחר הנפילה היומית החדה בתולדות שוק המניות, צעדים שנועדו למנוע מקרים דומים בעתיד לא הצליחו למנוע מהמשקיעים לאבד אמון בשוק", כתבו פרשני בלומברג.

לפי נתוני בלומברג, משקיעים בארה"ב משכו 440 מיליארד דולר מקרנות נאמנות מנייתיות בארה"ב מאז שנת 2008, וגרמו לירידת מחזורי המסחר לרמתם הנמוכה ביותר זה ארבע שנים, לאחר שהמשבר הכלכלי החמור ביותר שידעה ארה"ב מאז תקופת השפל הכלכלי הגדול בשנות ה-30 של המאה הקודמת, והמפולת בשוקי המניות במאי 2010, גרמה למשקיעים לצמצם את חשיפתם לשוק המניות.

בעוד שמניות פרוקטר אנד גמבל ומקדונלדס זינקו ביותר מ-800% מאז שנת 1987, אמצעים שאומצו לאחר המפולת לא הצליחו למנוע ממסחר ממוחשב שיצא מכלל שליטה לגרום למחיקת כמעט 900 מיליארד דולר משווי החברות בארה"ב בתוך פחות מ-20 דקות בשישי במאי 2010.

אי.אי. "באזי" גידלד, שהיה אחראי על כ-60 סוחרי מניות בבית ההשקעות הרצוג, היינה אנד גידלד, בזמן "יום שני השחור" לפני 25 שנים, אמר כי מפולות מתרחשות כאשר משקיעים משתכנעים שהם איבדו שליטה. "בשנת 1987 כולם ניסו לעבור בדלת היצירה באותו זמן, אולם הדלק לא היתה גדולה מספיק", אמר גידלד בראיון טלפוני לבלומברג. "היתה שם פאניקה, פשוטו כמשמעו. בימינו, בשנת 2012, מחזורי המסחר שבהם אנחנו יכולים לטפל הם עצומים, אולם דלת היצירה נשארה באותו גודל", הוסיף.

מגמת היציאה של המשקיעים משוק המניות נמשכת למרות שהבנק הפדרלי מותיר את הריבית בארה"ב ברמה אפסית זו השנה הרביעית ברציפות, ולמרות ששוק המניות בארה"ב נמצא בתנופת עליות זה החודש ה-44 ברציפות - תקופה שבמהלכה גדל שווי השוק בתשעה טריליון דולר. מדד S&P 500 זינק ביותר מ-100% מאז חודש מארס 2009 ועלה ב-15% מתחילת 2012.

עם זאת, מחזור המסחר היומי הממוצע של מניות בארה"ב היה ברבעון השלישי שישה מיליארד מניות, הרמה הנמוכה ביותר מאז 2008 וכמחצית ממחזור מסחר ממוצע של 10.9 מיליארד מניות ברבעון הראשון של שנת 2009.

מחזורי המסחר התכווצו ב-12 מתוך 13 הרבעונים האחרונים לאחר שמשקיעים משכו כספים מקרנות נאמנות מנייתיות בארה"ב זה השנה החמישית ברציפות - הרצף השנתי הארוך מעולם - לפי נתונים של ספקית המידע הפיננסי בלומברג ומכון ICI בוושינגטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker